دفاع هشت ساله ی ملت ایران مقابل تجاوز و خدعه ی دشمنان انقلاب با تمام جنگ هایی که در طول تاریخ پر فراز و نشیب کشور رخ داده بود تفاوت های عمده ای داشت که سر منشا تحولات و دستاورد های بزرگی برای نظام و دیگر ملت های مسلمان شد. این ویژگی متمایز و خاص ریشه در ماهیت، گفتمان منحصر به فرد و ویژه ی انقلاب اسلامی و آرمان های آن دارد.

به گزارش ثامن پرس،بر خلاف مفهوم جنگ که به شکل عام در ادبیات سیاسی القا کننده ی ویرانی، جاه طلبی و امری شوم و نا مقدس است اما دفاع مقدس گذشته از ایستادگی و مقاومت در مقابل تجاوزگر به عنوان اقدامی پسندیده وعقلانی در بردارنده ی ارزش ها و هنجارهای والای دینی، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است همانند ایستادگی برای حفظ ارزش های اخلاقی، اعتقادی و دینی، دفاع از جان و مال نوامیس انسانها و مام وطن( به ویژه آنکه برای کسب رضای الهی باشد) که قداست خاصی به جبهه ی دفاع در جنگ می دهد.

هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران جنگ دفاعی و برترین مظهر دفاع مقدس بود به تعبیر رهبر انقلاب دفاع مقدس ما مظهر حماسه بود مظهر دینداری و معنویت، مظهر آرمان خواهی، مظهر ایثار و از خود گذشتگی که مردم را شجاع و متکی به نفس کرد و منشا برکات و معجزات فراونی شد(۱)

دفاع هشت ساله ی ملت ایران مقابل تجاوز و خدعه ی دشمنان انقلاب  با تمام جنگ هایی که در طول تاریخ پر فراز و نشیب کشور رخ داده بود تفاوت های عمده ای داشت که سر منشا تحولات و دستاورد های بزرگی برای نظام و دیگر ملت های مسلمان شد. این ویژگی متمایز و خاص ریشه در ماهیت، گفتمان منحصر به فرد و ویژه ی انقلاب اسلامی و آرمان های آن دارد. که در ادامه به دو مورد از این نکات اشاره می شود.

 

 

 

تا قبل از وقوع انقلاب و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی؛ در طول تاریخ هرگاه جنگ و تهاجمی از سمت خارج به سمت مرزهای کشور تحمیل شده است بخشی از خاک این سرزمین نیز از آن جدا شده است این مسئله بیش از هر چیز به سبب فساد و بی لیاقتی سلاطین، شاهان و دستگاه تصمیم گیران امور مملکت ( به ویژه طی دو سده ی منتهی به انقلاب) رخ داده است. گاه حتی در زمان سلطه ی استبداد با مسئولان بی کفایت  در اداره ی امور کشور امنیت و عزت  داخلی شهروندان به واسطه ی حضور و نفوذ عوامل و عناصر نظامی و غیر نظامی بیگانه( همانند اشغال نظامی ایران در جنگ جهانی اول و دوم) در کشور سلب شده بود در حالی که به برکت انقلاب اسلامی ( با وجود جنگ داخلی، توطئه و کار شکنی بی امان دشمنان، تحریم و نوپایی ارکان نظام) طی هشت سال جنگ رژیم بعث با حمایت همه جانبه ی شرق و غرب  علیه انقلاب، به همت و اراده ی پولادین و انقلابی فرماندهان و مسئولان پر تلاش حتی یک وجب از خاک کشور به الحاق دشمن تجاوزگر در نیامده است.

 

 

 

 

نکته ی دوم این است که اگرچه ما در طول هشت سال دفاع مقدس جوانان بسیاری را از دست داده ایم و خسارات و ویرانی های مالی فراوانی نیز به زیر ساخت های کشور وارد شد اما همین دفاع مقدس سکویی برای استحکام، اقتدار، صلابت ملت و انقلاب در سالهای بعد شد از برکات دفاع مقدس این بود که زمینه را برای  هدایت، تقویت و نهادینه کردن مبانی و ارزش های اسلامی انقلاب،حفظ و ارتقای مبانی اعتقادی، باور پذیری و تبیین عملی نمادها، قهرمانان و اسطوره های اخلاقی فراهم کرد. در واقع نقطه ی عطفی برای ظهور استعدادها، تقویت روحیه ی ایثار و از خودگذشتگی، ایمان و خودباوری، استقلال، عزت نفس و وقوع معجزات فراوان شد. جهاد در سنگرها ایستادگی و مقاومت جوانان معتقد و وفادار( وجود شهدا، بسیجیان، رزمنده گان،جانبازان،آزادگان و خانواده های آنان)معجزات فراوانی را نمایان ساخت که گنجینه و سرمایه ی تمام ناشدنی را برای انتقال ارزش های اسلامی به نسل های بعدی و تثبیت و حفظ دستاوردهای انقلاب فراهم کرد. علاوه بر این هشت سال دفاع مقدس توطئه دشمنان و خباثت و تجاوز آنان را به فرصتی برای پیشرفت و تلاش برای خودکفایی و استقلال در حوزه های مختلف تسهیل نمود. پیشرفت در حوزه ی ساخت ادوات نظامی و توان لجستیکی، صادرات و تولیدات اقتصادی که امروز کشورمان را در منطقه و بعضا در جهان مطرح کرده است از برکات همین دفاع مقدس است.        

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: