طرح سامان‌دهی و زیباسازی دکل‌های مخابراتی برای اولین‌بار در میان کلان‌شهرهای کشور در مشهد به اجرا درآمد.

به‌گزارش ثامن پرس، سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی، آنتن‌های تلفن‌همراه و شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم در نقاط مختلف شهر چندسالی است که مورد توجه مدیران شهری قرار گرفته تا از آشفتگی بصری در سیما و منظر شهر جلوگیری شود. دراین‌میان البته نگرانی بخشی از شهروندان درخصوص ایجاد آثار سوء حاصل از وجود تعداد زیاد دکل‌های مخابراتی در شهر بر روی سلامت خودشان نیز بر ضرورت سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی افزوده که به‌گفته مسئولان شهری این دغدغه‌ها در طرح جدید سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی به‌دلیل استفاده از تکنولوژی‌های برتر تا حد زیادی رفع شده است. درهمین‌راستا روز گذشته مراسم رونمایی از طرح سامان‌دهی زیباسازی دکل‌های مخابراتی مشهد برگزار شد.

تمایل انسان به زیبایی

 شهردار مشهد در این مراسم با ابراز خرسندی از اینکه اتفاق خوب دیگری در مشهد افتاده که موجب می‌شود شهر زیباتر از گذشته باشد، گفت: حس زیبایی جزو ذات بشر است و در دنیا هیچ آدمی را پیدا نمی‌کنید که با زیبایی میانه بدی داشته باشد و دراین‌راستا شهرداری یکی از وظایف خود را ترویج زیبایی‌های فیزیکی در شهر می‌داند.

سیدصولت مرتضوی با اشاره به ضرورت توجه به نما و منظر شهری تصریح کرد: توجه به این بخش یکی از ضروریات در شهر مشهد است و در کنار آن باید به معماری و شهرسازی نیز توجه کرد که متاسفانه در این بخش اتفاقی رخ نداده است.

بی‌توجهی شورای عالی معماری و شهرسازی

وی ادامه داد: حتی شورای عالی معماری و شهرسازی که متولی این موضوع در کشور است، به موضوعی که هیچ توجهی نمی‌کند، معماری ایرانی است و کمترین اقدامات را در این بخش انجام داده است.

مرتضوی تصریح کرد: دکل‌های برق که از میان بولوارها عبور می‌کنند، چهره شهر را نازیبا کرده‌اند که باید با تغییر شبکه توزیع برق، کابل‌های انتقال به زیرزمین منتقل شود و دکل‌های مخابراتی نیز باید سامان‌دهی شوند.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری در سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی در شهر خاطرنشان کرد: تقاضا برای نصب دکل در شهر بسیار زیاد است و اگر شهرداری مشهد تمام فضای بوستان ملت را به شرکت‌های مخابراتی بدهد، باز هم شرکت‌ها تقاضای فضای بیشتر می‌کنند.

شهردار مشهد بیان کرد: سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی کار بسیار مطلوبی است که این اقدام توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با کمک اپراتورهای تلفن‌همراه درحال انجام بوده و هنوز در ابتدای راه هستیم و اقدامات زیادی باید دراین بخش انجام شود.

اختصاص ٩٠میلیارد تومان به طرح سامان‌دهی دکل‌ها

مرتضوی گفت: نزدیک به ٩٠میلیارد تومان با همکاری بخش خصوصی در این طرح سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی شهر سرمایه‌گذاری خواهد شد که برای اولین‌بار در کشور انجام می‌شود و قرار است ١٠٠٠دکل مخابراتی به ٣٠٠ دکل کاهش یابد و در کنار آن به معماری دکل‌ها نیز توجه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این دکل‌ها دستگاه‌های مخابراتی، شبکه‌های انتظامی، شبکه شهرداری و دوربین‌های کنترل‌ترافیک نصب خواهد شد و این به‌معنای مدیریت صحیح و استفاده مناسب از امکانات و موقعیت‌ها در شهر است.

شهردار مشهد در پایان با تاکید بر ضرورت استفاده از نسل‌های جدید فناوری در حوزه مخابراتی اظهار کرد: باید از فناوری‌های نسل٣ و ۴ استفاده کرده تا جایگزین شبکه‌های فعلی شده و در شهر توسعه یابند.

طرحی برای سامان‌دهی

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: سابقه اجرای طرح سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی در مشهد به‌ مصوبه شورای شهر درسال‌های ٨٩ و ٨٨ بر‌می‌گردد که در این سال‌ها بحث سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی مطرح شد و در آن مقطع شورای شهر شهرداری را مکلف کرد تا لایحه‌ای برای سامان‌دهی این موضوع ارائه کند.

محمدجواد رجائیان افزود: دراین‌راستا ٣ معاونت برنامه‌ریزی و توسعه، خدمات شهری محیط زیست و معماری و شهرسازی شهرداری مشهد در سال٨٩ مکلف شدند تا لایحه ساما‌ن‌دهی دکل‌های مخابراتی را به شورای اسلامی شهر ارائه دهند.

وی افزود: به‌همین‌منظور پس از انجام مطالعات لازم و الگوگیری از تجربه موفق دیگرکشورها در این حوزه، لایحه‌ای تنظیم و در آبان٩٠ به تصویب رسید که براین‌اساس شهرداری مشهد وظیفه سامان‌دهی و اصلاح وضعیت نابسامان موجود را برعهده گرفت.

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: البته در طول چند سال گذشته اقداماتی دراین‌راستا انجام شده بود، ولی خلأ یک طرح جامع که نیازهای همه اپراتورها را دربربگیرد، احساس می‌شد.

وی تصریح کرد: در این طرح سعی شد دغدغه شهروندان درخصوص نازیبایی وجود آنتن‌های مخابراتی در محل‌های مختلف، نگرانی درخصوص تاثیر امواج و همچنین زیباسازی محیط شهری برطرف شود.

دکل‌ها به یک‌سوم کاهش می‌یابد

رجائیان ابراز کرد: در چهارچوب این طرح قرار است در بازه زمانی ۴ساله، حدود ١٠٠٠ دکل در شهر مشهد به ٣۵٠ دکل کاهش یابد و این تجمیع مورد اتفاق اپراتورها نیز خواهد بود و از گسترش دکل‌هایی که زیبایی شهر را مخدوش ‌کند نیز جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در آستانه سال٢٠١٧ این طرح برای اولین‌بار در بین کلان‌شهرهای کشور اجرا و محیط شهری در حوزه دکل‌ها بهسازی می‌شود، اظهار کرد: برای این منظور ١۴طرح مختلف تهیه شده که با توجه به محیط شهری، دکل مناسب انتخاب و نصب خواهد شد.

نصب دکل‌های «درختی» و«مناره»‌ای

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: از ظرفیت مساجد با نصب دکل‌هایی که شکل مناره دارد، استفاده خواهد شد و در بوستان‌های شهر نیز دکل‌های درختی نصب می‌شود.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: