رئیس دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: به دلیل تغییر در سبک زندگی مردم و استفاده از مواد غذایی نامناسب در سال‌های آتی بیماری‌های غیرواگیر سلامتی انسان‌ها را تهدید خواهد کرد.

به گزارش ثامن پرس از اسفراین، با حضور سرپرست فرمانداری اسفراین، رئیس دانشکده علوم پزشکی و دیگر اعضا، کارگروه تخصص سلامت و امنیت غذایی این شهرستان صبح امروز در محل فرمانداری تشکیل شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسفراین در ابتدای این نشست گفت: در سال‌های اخیر سیمای بیماری‌ها از لحاظ میزان شیوع متفاوت شده و با پیشرفت‌هایی که در دانش علوم پزشکی ایجادشده بسیاری از بیماری‌های واگیردار قابل‌ کنترل بوده و این امر باعث کاهش مرگ‌ و میر در بیماری‌های واگیردار‌ شده است.

عباس نیک‌روش گفت: به دلیل تغییر در سبک زندگی مردم و استفاده از مواد غذایی نامناسب در سال‌های آتی بیماری‌های غیرواگیر سلامتی انسان‌ها را تهدید خواهد کرد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسفراین افزود: به دلیل اهمیت موضوع توسط وزارت بهداشت و درمان سند ملی بیماری‌های غیرواگیر در کشور تنظیم و کل کشور نیز ملزم به اجرای این سند است.

در ادامه این نشست دبیر کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان اسفراین با ارائه گزارشی از عملکرد این کارگروه و مصوبات جلسه قبل به تشریح سند ملی بیماری‌های غیرواگیر پرداخت و گفت: بر اساس این سند باید تا سال 2025 شاهد کاهش 25 درصد از خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار، کاهش 20 درصد میزان تحرک بدنی ناکافی و کاهش 10 درصد مصرف الکل باشیم.

نادر نیک‌پرست افزود: همچنین باید بر اساس این برنامه کاهش 30 درصد میزان نمک سدیم، 30 درصد شیوع استعمال دخانیات، 25 درصد شیوع فشارخون، جلوگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت در جمعیت، دسترسی صد درصد جمعیت به داروها و فناوری‌های مناسب و ضروری در بیماری‌های غیرواگیر، دسترسی 70 درصدی به دارو و مشاوره لازم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و حملات عروقی مغز را داشته باشیم.

سرپرست فرمانداری اسفراین نیز گفت: توجه و اهمیت دادن به مقوله سلامت غذایی و پیشگیری از بیماری‌ها امروز در هر جامعه‌ای ضروری است و باید نسبت به تأمین سلامت و امنیت غذایی نظارت جدی صورت بگیرد.

علی‌اصغر یحیی‌آبادی گفت: کارگروه نقش مهمی در پیگیری مشکلات حوزه سلامت و تأمین بهداشت و امنیت غذایی ایفا می‌کند.

ویگفت: توجه به‌سلامتی افراد جامعه باعث کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها خواهد شد.

در ادامه این نشست هر یک از اعضای کارگروه تخصص سلامت و امنیت غذایی شهرستان اسفراین نقطه نظرات خود را خصوص جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، چگونگی استفاده از پساب فاضلاب در امورات کشاورزی و سند ملی بیماری‌های غیر واگیردار بیان داشتند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: