مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: به مناسبت آغاز سال نو، در اقدامی فرهنگی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، بخشی از آثار تاریخی فرهنگی و آیین تدفین شهر سوخته، در گورستان دوران پیش از تاریخ به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر اظهار داشت: به مناسبت آغاز سال نو، در اقدامی فرهنگی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، بخشی از آثار تاریخی فرهنگی و آیین تدفین شهر سوخته، در گورستان دوران پیش از تاریخ به نمایش گذاشته می‌شود.

وی بیان کرد: شهر سوخته از وسیع‌ترین زیستگاه‌های فلات ایران و به‌عبارتی آزمایشگاهی بزرگ در بیابانی به‌وسعت 51 هکتار است که به لحاظ موقعیت به‌صورت تپه‌های پیوسته در 56کیلومتری زابل به زاهدان و در کنار کهن‌ترین دلتای هیرمند قرار گرفته و از مهم‌ترین مراکز آغاز شهرنشینی بوده که در 5 هزار سال پیش مسکونی بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: شهر سوخته یکی از زیستگاه‌های باستانی بااهمیت حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق کشور بوده که آثار آن نشانگر شواهدی ارزشمند از دوران استقرار در روستاها و ورود بشر به دوران تمدن و شهرنشینی است.

مکرمی‌فر تصریح کرد: قبرهای انتقال یافته از سایت موزه باستان‌شناسی شهر سوخته به موزه خراسان بزرگ نمونه‌ای از آیین و رسوم تدفین و اعتقادات انسان‌های دوران پیش از تاریخ ایران در حوزه فرهنگ‌های پیش از تاریخ منطقه شرق و شمال شرق کشور به‌شمار می‌روند که تا حدود زیادی قابل مقایسه با فرهنگ‌های پیش از تاریخ منطقه خراسان که در مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی تپه برج نیشابور زیستگاه‌های باستانی مشابه در تپه دامغانی سبزوار کشف و بررسی شده‌اند، است.

وی بیان کرد: یکی از اهداف و انتقال نمایش آثار تدفین گورستان شهر سوخته معرفی شاخصه‌های ارتباطات فرهنگی منطقه شهر سوخته زابل با پهنه فرهنگی خراسان در دوران پیش از تاریخ در حوزه فرهنگی شرق و شمال کشور است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: شواهد فرهنگی برجای مانده از شهر سوخته که به لحاظ علمی نبوغ و فناوری از آن زمان را نشان می‌دهد و نقش مهمی در اشاعه تمدن و فرهنگ ایفا کرده، نظر بسیاری از باستان‌شناسان و متخصصان علوم مختلف را به خود جلب کرده است.

مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: علت این اقدام فرهنگی برای نمایش تعدادی از آثار تاریخی قبور شناسایی شده، سایت موزه شهر سوخته که دارای 10گونه قبر است، نشان دادن اهمیت شهر سوخته به عنوان دولت شهر در پهنه هیرمند و تاثیر تمدنی ارتباط آن با حوزه فرهنگی مناطق شرق ایران و آسیای مرکزی بوده و مهم‌ترین هدف ما برای نمایش این قبور و اشیای داخل انها آشنایی مسافران و زائران مشهدی مقدس با گوشه‌ای از عظمت تمدنی این محوطه ارزشمند که در فهرست جهانی به ثبت رسیده است.

وی گفت: باستان‌شناسان از محتویات گورستان شهر سوخته اطلاعات ذی‌قیمتی مانند آیین‌ها و باورهای اجتماعی مذهبی، مشاغل، نوع بیماری‌ها، سن و سال و تغذیه، تاریخ  و تحول علوم پزشکی به‌دست آورده‌اند که از وجود یک جامعه پیشرفته و سازمان‌یافته در حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق ایران در قبل از اسلام و دوران پیش از تاریخ حکایت دارد.

گفتنی است؛ شهر سوخته زابل به عنوان یکی از آثار ارزشمند بشری و اثری شاخص مربوط به دوران شهرنشینی در ایران در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: