سری پنجم پایتخت در حالی قرار است در ایام نوروز روی آنتن برود که این بار هم خانواده نقی معمولی قرار است اتفاقات مختلفی را برای مخاطبان رقم بزنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،خیلی عجیب است که سیروس مقدم پشت دوربین سریالی قرار بگیرد و آن سریال پرمخاطب نشود! فرقی هم ندارد در کدام ژانر سریالی را بسازد، درام،‌ کمدی، ملودرام، سیاسی و ... وقتی دست روی سوژه‌ای بگذارد، قطعا قصه را به نفع کارگردانی از لنز دوربین خود عبور می‌دهد. ماجرا در مورد پایتخت هم همین است منتهی با این تفاوت که شاید این سریال یکی از معدود آثاری از مقدم باشد که خود تک تک کاراکترهایش را عاشقانه دوست دارد و بر این باور است که تا وقتی سرپاست و می‌تواند کار کند، قصه پایتخت هم می‌تواند جریان داشته و ساخته شود.

** آغاز قصه‌های خانواده معمولی از دل شیرگاه

سریال «پایتخت» در این سالها در خانه‌های قدیمی شیرگاه در مازندران مقابل دوربین رفته است. منطقه‌ای سرسبز که از جنوب به شهرستان سوادکوه و از شمال به شهرستان قائم شهر راه دارد و زبان اهالی آنجا مازندرانی است. اغلب سکانس‌ها و لحظه‌های «پایتخت» در این روستا و در خانه‌هایی با شیروانی که دور تا دور آنها را مرغ، خروس، گاو و حیاط‌هایی پر از باغچه و گل شلوغ کردند می‌گذرد.

** تنابنده و خلق سوژه‌های «پایتخت»

محسن تنابنده سرپرست گروه بازیگران و بازیگردان است که هر جا باشد باقی بازیگران هم در همانجا کاغذ به دست مشغول صحبت،‌ تمرین و یا دورخوانی هستند. او در این سالها تمرکز اصلی خود را روی نگارش و خلق سوژه‌های جدید برای قصه‌های پایتخت می‌کند. او به قدری در نقش نقی معمولی خود را جا انداخته که بسیاری به خاطر بازی اون این سریال را می‌بینند و تلاش می‌کنند با لهجه زیبای او سخن بگویند. 

** موفقیتی که در «پایتخت» ادامه دار شد

در این سالها یکی از کارگردان‌های پرکار تلویزیون سیروس مقدم بوده که شانس خود را در تمامی ژانرها امتحان کرده و ظاهرا بعد از سالها ژانر کمدی را برای ادامه فعالیتش انتخاب کرده است و این را در این شش سال و پنج پایتختی که ساخته و موفق هم بوده می‌توان دید. تا ثریا،‌چک برگشتی،‌دیوار، بچه‌های نسبتا بد،‌مدینه و میکائیل از سریال‌هایی هستند که در این 6 سال در کارنامه این کارگردان قرار گرفتند. گروه تولید پایتخت بعد از شیرگاه به ساری و قائم‌شهر رفتند و از آنجا به شمال شرق تهران، فرودگاه، ترکیه و در پایان نیز به شهرک سینمایی دفاع مقدس رفته تا سکانس‌های پایانی سریال را با محوریت گروه تروریستی داعش مقابل دوربین ببرند. 

** ماجراهای خاله محسن تنابنده و البته پسرخاله‌اش!

ماجرا از جایی شروع شد که محسن تنابنده پا به جوانی گذاشت و بر طبق علا