نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی را تحت عنوان الزام دولت به مصرف کالاهای ایرانی تدوین کرده ایم که انشاءالله بعد از آماده شدن نهایی آن بزودی به مجلس ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان حمایت از کالای ایرانی،اظهار کرد: مصرف کالای ایرانی و حمایت از این کالا برای تبدیل شدن به یک واقعیت اجتماعی مقدماتی لازم دارد،یک بخشی از آن در حوزه تولیدات است که فرد ایرانی وقتی می خواهد کالای ایرانی استفاده کند باید کیفیت مطلوبی را در این کالا شاهد باشد.

وی با بیان این که درمقابل جنس خارجی کالای ایرانی باید امتیاز لازم را برای رقابت داشته باشد، افزود: اما اگر کالای ایرانی کیفیت لازم را نداشته باشد، آن گاه استفاده مجدد از کالاهای خارجی را در جامعه شاهد خواهیم بود،لذا باید توجه جدی به کیفیت کالای ایرانی صورت بگیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: اقدام اول برای حمایت از کالای ایرانی این است که رقابت پذیری در مقابل جنس خارجی صورت بگیرد، هم چنین یک اراده جدی از سوی تولید کننده باید وجود داشته باشد تا نیاز مصرف کننده را با تولید کالای کیفی ایرانی برطرف کند.

پژمانفر یادآور شد: متاسفانه در جامعه ما یک پیشینه فرهنگی استعماری تلاش کرده تا بگوید یک ایرانی نمی تواند کالای مرغوب تولید کند، لذا این یک فضای فرهنگی کاملا ضد ارزش است، به طور مثال به یاد دارم که در دوران طاغوت به شدت با این ذهنیت جامعه را پیش می بردند.

وی تاکید کرد: باید باور کنیم به این موضوع که ما می توانیم،جوانان خوش فکر ما می توانند در این عرصه ورود پیدا کنند و کالاهای ارزشمندی برای نیازهای جامعه تامین کنند، جوانان باید نشان دهند که با دست خالی می توانند کالاهای با کیفیتی تولید کنند و مسئولین هم باید حمایت های لازم را از این قشر با انگیزه دانشگاهی و خوش فکر داشته باشند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه خواستار شد: هم چنین دولت و دستگاه های عمومی، شهرداری ها و موسسات بزرگ باید تلاش شان بر این باشد که از کالاهای ایرانی استفاده کنند و این مهم را مقدم بر کالاهای خارجی بدانند.

پژمانفر در ادامه صحبت های خود خبر داد: در این راستا طرحی را تحت عنوان الزام دولت به مصرف کالاهای ایرانی تدوین کرده ایم که انشاءالله بعد از آماده شدن نهایی آن بزودی به مجلس ارائه خواهد شد، باید گفت متاسفانه یکی از مجموعه هایی که کالاهای غیر ایرانی به وفور استفاده می کند و انگیزه ای در مصرف کالاهای ایرانی ندارد، دستگاه های بزرگ دولتی و نیمه دولتی است.

وی خطاب به صاحب نظران و اقشار گوناگون مردم عنوان کرد: در همین جا از طریق این رسانه اعلام می کنم، علاقمند به این موضوع هستیم تا نظرات مختلف را در خصوص این طرح بشنویم و این آمادگی را داریم تا از پیشنهادات سازنده در این طرح استفاده کنیم .

نماینده مردم مشهد در مجلس در خصوص اهداف این طرح افزود: در این طرح چند اقدام پیش بینی شده است، نخست این که مصرف کالاهای ایرانی را ضروری کرده ایم و اگر در صورت وجود کالای ایرانی از کالای خارجی برخی استفاده می کنند، برای آنها جرم و جریمه مشخص کرده ایم، هم چنین آموزش و پرورش را مکلف کرده ایم تا در سال جدید تحصیلی پیش بینی درج عناوین درسی برای مقاطع مختلف با عنوان توجه به کالاهای ایرانی و توجه به هویت ملی کشور انجام دهد.

پژمانفر تبیین کرد: بحث تبلیغات کالاهای غیر ایرانی را در این طرح ممنوع کرده ایم، به طور مثال اگر کالایی مشابه ایرانی داشته باشد نباید تبلیغات گسترده ای برای آن صورت بگیرد و باید این تبلیغات به کالاهای ایرانی منحصر بشود، هم چنین در صدا سیما و جرائد در این طرح به دنبال این هستیم که برای تبلیغات کالای غیر ایرانی محدودیت ایجاد کنیم، لذا امیدواریم یک حرکت فراگیر در ارتباط با موضوع حمایت از کالای ایرانی در کشور داشته باشیم و صرفا به دید کلیشه ای بودن به آن نگاه نکنیم.

وی با اشاره به تبلیغات گسترده برند های خاص در اطراف حرم مطهر رضوی،بیان کرد: تبلیغات یک مصرف است و اگر افراط در آن وجود داشته باشد نه تنها باعث برکت نیست بلکه ممکن است آسیب زننده و آزار دهنده باشد، با این نگرش در شهر مشهد مقدس که متفاوت از سایر شهرهای کشور است، باید در اطراف حرم مطهر رضوی یک مراقبتی صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: تابلوهای اطراف حرم مطهر رضوی باید منحصر به تبلیغات فرهنگی باشد، هم چنین اگر در خصوص کالای ایرانی تبلیغ می شود باید نسبت به فرهنگ سازی مصرف کالای ایرانی تبلیغ کنیم وگرنه تبلیغ کردن از یک برند خاص طبیعتا واکنش هایی در جامعه به دنبال خواهد داشت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: