زنده یاد پروفسور محمود حسابی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران شاگرد ایرانی دانشمند بزرگ جهان آلبرت انیشتین تاریخ و فرهنگ و علم ایرانیان را مبتکرانه به یکدیگر پیوند زده و در معرض دانشمندان بزرگ جهان و نسل نو به نمایش گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،زنده یاد پروفسور محمود حسابی دانشمند معاصر ایران ،پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران  شاگرد ایرانی دانشمند بزرگ جهان آلبرت انیشتین از جمله مفاخیر معاصر ایران در جهان است .به  بهانه بررسی ابتکارات علمی ، فرهنگی ، تاریخی این فیزیکدان معاصر در جهت حفظ سنت ها و معرفی تاریخ و فرهنگ ایران زمین  به جهانیان و نسل جدید خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی با مهندس ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی انجام داده است.

در گفت و گوی  خبرگزاری علم و فناوری از قم با مهندس ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی وی گفت : دکتر حسابی به منظور حفظ سنت ها یک ابتکار علمی ، فرهنگی ، تاریخی را انجام داده بودند و جشن سبزه را در دانشکده علوم دانشگاه تهران تدارک دیده بودند که  سفره هفت سین این جشن شامل وسایل ازمایشگاه فیزیک از جمله سنسور، میکروسکوپ، سوهان ، ساعت ،سنگ بر، سیم لوله ، سره بودند.

وی در ادامه به برپایی سفره هفت سین توسط دکتر حسابی در دانشگاه پرینستون اشاره کرد و بیان داشت:در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون، دکتر حسابی تصمیم می گیرند سفره ی هفت سینی برای انیشتین و جمعی از بزرگترین دانشمندان دنیا از جمله "بور"، "فرمی"، "شوریندگر" و "دیراگ" و دیگر استادان دانشگاه بچینند و ایشان را برای سال نو دعوت کنند

آقای دکتر خودشان کارت های دعوت را طراحی می کنند و حاشیه ی آن را با گل های نیلوفر که زیر ستون های تخت جمشید هست (لوتوس) تزئین می کنند و منشا و مفهوم این گل ها را هم توضیح می دهند.چون می دانستند وقتی ریشه مشخص شود برای طرف مقابل دلدادگی ایجاد می کند.

مهندس حسابی در ادامه افزود: دکتر می گفت:"برای همه کارت دعوت فرستادم و چون می دانستم انیشتین بدون ویالونش جایی نمی رود، تاکید کردم که سازش را هم با خود بیاورد.همه سر وقت آمدند اما انیشتین 20دقیقه دیرتر آمد و گفت:چون خواهرم را خیلی دوست دارم خواستم او هم جشن سال نو ایرانیان را ببیند.

من فورا یک شمع به شمع های روشن اضافه کردم و برای انیشتین توضیح دادم که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضای خانواده شمع روشن می کنیم و این شمع را هم برای خواهر شما اضافه کردم.

به هر حال بعد از یک سری صحبت های عمومی، انیشتین از من خواست که با دمیدن و خاموش کردن شمع ها جشن را شروع کنم.من در پاسخ او گفتم:

ایرانی ها در طول تمدن 10هزار ساله شان حرمت نور و روشنایی را نگه داشته اند و از آن پاسداری کرده اند.

برای ما ایرانی ها شمع نماد زندگیست و ما معتقدیم که زندگی در دست خداست و تنها او می تواند این شعله را خاموش کند یا روشن نگه دارد."

مهندس حسابی با اشاره به صحبت های پدر گفت: آقای دکتر می خواست اتصال به این تمدن را حفظ کند و می گفت بعدها انیشتین به من گفت: "وقتی برمی گشتیم به خواهرم گفتم حالا می فهمم معنی یک تمدن 10هزارساله چیست.ما برای کریسمس به جنگل می رویم درخت قطع می کنیم و بعد با گل های مصنوعی آن را زینت می دهیم اما وقتی از جشن سال نو ایرانی ها برمی گردیم همه درخت ها سبزند و در کنار خیابان گل و سبزه روییده است."

مهندس حسابی بیان کرد: بالاخره آقای دکتر جشن نوروز را با خواندن دعای تحویل سال آغاز می کنند و بعد این دعا را برای مهمانان تحلیل و تفسیر می کنند...به گفته ی ایشان همه در آن جلسه از معانی این دعا و معانی ارزشمندی که در تعالیم مذهبی ماست شگفت زده شده بودند.

بعد با شیرینی های محلی از مهمانان پذیرایی می کنند و کوک ویلون انیشتین را عوض می کنند و یک آهنگ ایرانی می نوازند.

همه از این آوا متعجب می شوند و از آقای دکتر توضیح می خواهند.

ایشان پاسخ می دهند که موسیقی ایرانی یک فلسفه، یک طرز تفکر و بیان امید و آرزوست.

مهندس حسابی در ادامه افزود: انیشتین از آقای دکتر می خواهند که قطعه ی دیگری بنوازند.

پس از پایان این قطعه که عمدأ بلندتر انتخاب شده بود انیشتین که چشم هایش را بسته بود چشم هایش را باز کرد و گفت:

"دقیقا من هم همین را برداشت کردم و بعد بلند شد تا سفره ی هفت سین را ببیند..."

آقای دکتر تمام وسایل آزمایشگاه فیزیک را که نام آنها با "س" شروع می شد توی سفره چیده بود و یک تکه چمن هم از باغبان دانشگاه پرینستون گرفته بود.

بعد توضیح می دهد که این در واقع هفت چین یعنی 7 انتخاب بوده است.

تنها سبزه با "س" شروع می شود به نشانه ی رویش...

ماهی با "م" به نشانه ی جنبش،

آینه با "آ" به نشانه ی یکرنگی،

شمع با "ش" به نشانه ی فروغ زندگی و ...

همه متعجب می شوند و انیشتین می گوید آداب و سنن شما چه چیزهایی را از دوستی، احترام و حقوق بشر و حفظ محیط زیست به شما یاد می دهد.

مهندس حسابی در ادامه با تاکید  گفت : آن هم در زمانی که دنیا هنوز این حرف ها را نمی زد و نخبگانی مثل انیشتین، بور، فرمی و دیراک این مفاهیم عمیق را درک می کردند.

مهندس حسابی از قول پدر گفت: یک کاسه آب هم روی میز گذاشته بودند و یک نارنج داخل آب قرار داده بودند.

آقای دکتر برای مهمانان توضیح می دهند که فلسفه ی این کاسه 10هزارسال قدمت دارد.

آب نشانه ی فضاست و نارنج نشانه ی کره ی زمین است و این بیانگر تعلیق کره زمین در فضاست.

انیشتین رنگش می پرد عقب عقب می رود و روی صندلی می افتد و حالش بد می شود.

از او می پرسند که چه اتفاقی افتاده؟

می گوید:

"ما در مملکت خودمان 200 سال پیش دانشمندی داشتیم که وقتی این حرف را زد کلیسا او را به مرگ محکوم کرد اما شما از 10هزار سال پیش این مطلب را به زیبایی به فرزندانتان آموزش می دهید.

علم شما کجا و علم ما کجا؟!" 

 

 

به نقل از خبرگزاری علم و فناوری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: