امام‌جمعه موقت مشهد گفت: علت عدم تشکیل مجموعه‌ای واحد و مقتدر برای حل مشکلات معیشتی، رفع فقر و تبعیض و گسترش عدالت، سم مهلک قبیله‌گرایی سیاسی و باندبازی در دولت‌های پس از ریاست جمهوری مقام معظم رهبری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه ظهر امروز در مراسم نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، تاکید کرد: ما موظف به خودشناسی هستیم و بهترین زمان برای شناخت خصلت‌ها و اخلاقیات، در حوادث  است.

وی به حوادث و بزنگاه‌های تاریخ انقلاب و فتنه 96 اشاره کرد و گفت: اگر رفتار خود را در این بزنگاه‌ها و حوادث بسنجیم، می‌توانیم خصلت‌ها را بشناسیم. 

امام جمعه موقت مشهد با بیان اینکه مردم ایران دارای خصلت‌های مهم ایمان عمیق، ولایت‌مداری، پایداری، شجاعت و آگاهی هستند، بیان داشت: ظهور این خصلت‌ها در این حوادث چیزی در حد معجزات پیامبران بود چرا که ملت ایران وقتی این خصلت‌ها را بروز دادند که تحت سلطه آمریکا و منزوی و از لحاظ اقتصادی ضعیف بودند. 

فرزانه به پتانسیل‌های ملت ایران اشاره و اظهار داشت: این ملت دارای کشوری است با چند میلیون دانشجوی فارغ‌التحصیل، 80 میلیون جمعیت، منابع طبیعی فراوان و غنی، سرزمین گسترده، قانون‌اساسی که هم حاکمیت ولایت فقیه را دارد و هم مردم‌سالاری و بعد از پیروزی انقلاب از نعمت دو رهبری برخوردار بوده که بعد از معصومین مثل و مانند نداشتند.

وی اصول مورد تاکید مقام معظم را برشمرد و گفت: مقام معظم رهبری همواره بر سه اصل تاکید داشته‌اند که اولین آن‌ها این است که، خصومت آمریکا با ما تمام ناشدنی است و این دشمنی در شکل‌ها و چهره‌های مختلف است.

امام جمعه موقت مشهد خاطرنشان کرد: طبق فرموده رهبری این اشتباه است که  با مذاکره با آمریکا بخواهیم مشکلات کشور را حل کنیم.

فرزانه با بیان اینکه دومین اصلی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، به‌روزرسانی توان نظامی و رزمی است، ادامه داد: با دشمن قداره به دست نمی‌شود گونه‌ای دیگر رفتار کرد، پس باید توان رزمی و نظامی‌مان را بالا ببریم.

وی تصریح کرد: اولویت داشتن مسئله اقتصاد، حل مشکلات معیشتی، مبارزه با فساد و تلاش برای ایجاد قسط و عدل اسلامی، سومین اصل مورد تاکید رهبر انقلاب در همه این سال‌هاست.

امام جمعه موقت مشهد بیان داشت: همه دولت‌هایی که پس از ریاست جمهوری مقام معظم رهبری کار کردند، در مسئله حل معیشت و تبعیض و گسترش عدالت چه کردند و چرا رشد نکردیم؟! 

فرزانه با اشاره به پیشرفت‌های ایران در مسائل علمی، سیاست خارجی، غلبه بر دشمن در منطقه و گسترش صنایع دفاعی گفت: این پرسش را مطرح است که در گسترش عدالت چقدر رشد داشته‌ایم؟

وی یادآور شد: با وجود مردمی با این خصوصیات عالی، رهبرانی با آن صفات، کشور غنی و قانون اساسی غنی و عالی چرا باید در حل بعضی مشکلات عقب باشیم؟! 

 امام جمعه موقت مشهد به بهانه تراشی‌های بعضی مسئولان برای کم‌کاری در حوزه‌های مورد تاکید رهبری اشاره کرد و گفت: بعضی می‌گویند آمریکا مقصر است، خیر آمریکا صددرصد مقصر نیست، بعضی می‌گویند قانون اساسی، اما موضوع این کم‌کاری‌ها، مسئله دیگری است.

فرزانه ادامه داد: تفاوت کار انجام نشده با کار انجام شده چقدر است؟ در عرض این سی سال به اندازه سیصد سال کار انجام شده، اما به اندازه 3 هزار سال ظرفیت کار بوده که استفاده نشده است.

وی علت اصلی حل نشدن مشکلات اقتصادی و معیشتی را نبود یک مجموعه قاطع معتقد به مردم و کارایی نظام جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: مجموعه‌ای نیست که فساد اقتصادی، اجتماعی و اداری را ریشه کن و تبعیض را از بین ببرد، مستضعفین را تحت حمایت بگیرد، مجموعه‌ای که ساده زیست باشد و برای حل مشکلات مردم آستین همت را بالا بزند.

 امام‌جمعه موقت مشهد علت عدم تشکیل چنین مجموعه‌ای را سمّ مهلک قبیله‌گرایی سیاسی دانست و گفت: داستان این است که همیشه ملت ایران با یک سم مهلک قبیله‌گرایی حزبی و باندبازی در دولت‌های گوناگون مواجه بوده است.

فرزانه در بیان مصادیق این قبیله‌گرایی سیاسی در کشور، بیان داشت: یک جناح و قبیله حزبی زمانی که حاکم شده از بالاترین مقامات تا پایین‌ترین سطوح را عوض می‌کند، این یعنی قبیله‌گرایی حزبی و باندبازی! 

وی ضمن اظهار تأسف از این که چنین اوضاعی باعث خوشحالی آمریکا و دشمنان ماست گفت: اما آمریکا و انگلیس خبیث بدانند این انقلاب با این مردم، رهبری و جوان‌های بااستعداد به کشوری پیشرفته با 150 میلیون جمعیت تبدیل می‌شود و آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: