جدول فروش سینماهای ایران تا پایان تعطیلات نوروزی، حکایت از صدرنشینی فیلم‌های مصادره، به وقت شام و لاتاری دارد. این اتفاق قابل پیش‌بینی اما، در دل خود نکته‌ای مهم برای سینمای مشهد و خراسان داشت؛ آن‌ها حالا پرفروش‌ترین‌های سینمای ایران شده‌اند.

افزایشی در فروش و مخاطب

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،نوروز ٩٧ برای سینمای ایران نوید بخش روزهای خوب بود و این را می‌توان به سادگی از میزان فروش فیلم‌های سینمایی در این ایام دریافت. اتفاقی که نسبت به ایام مشابه سال گذشته نیز، تفاوتی مثبت و محسوس داشته است. فروش سینماها در روز ١٢ فروردین ماه به رقم ٢ میلیارد تومان رسید و این در حالی است که در ایام نوروز، بلیت سینماها با افزایشی ٣۵ درصدی مواجه بوده است. نکته مهم‌تر اما افزایش میزان مخاطبان سینما در این ایام، نسبت به سال گذشته است. به طور مثال تنها در دوازدهم فروردین ماه، ١۵٣هزارو٨۴۶نفر به سالن‌های سینما رفتند. در حالی که این عدد در زمان مشابه سال گذشته، ١١٢هزارو۶١٢نفر بوده است که حضور این تعداد مخاطب در سالن‌های سینما، فروشی معادل یک میلیارد و ٢٢٠ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان را رقم زده است. این افزایش استقبال و فروش بیشتر در ایام نوروز سال جاری، به باور بسیاری از اهالی سینما به دلیل اکران هفت فیلم سینمایی است که ذائقه مخاطبان متنوع‌تری را پوشش داده و سبب استقبال بیشتر مردم از سالن‌های سینما در کشور شده است.

ترکیب پرفروش خراسانی

فیلم کمدی مصادره، به عنوان فیلم اول مهران احمدی، کارگردان و بازیگر نیشابوری سینما، به سیاق سال‌های اخیر که معمولا فیلم‌های کمدی صدرنشین جدول فروش بوده‌اند، در صدر این جدول ایستاد. هرچند که در انتخاب داستان و شکل روایت به مراتب منسجم‌تر از بسیاری کمدی‌های سطح پایینی بود که در این سال‌ها تولید شده و متأسفانه پرفروش نیز بوده‌اند. در کنار داستان و روایت خوب مصادره از بازی جذاب رضا عطاران، بازیگر سرشناس و مشهدی این فیلم نیز نباید غافل شد که بی‌تردید، نقش بسیار مهمی در میزان بالای فروش این فیلم داشته است. ترکیب داستان متفاوت و بازی خوب عطاران، مصادره را به فیلمی تبدیل کرده‌است که دست‌کم ارزش یک‌بار دیدن را دارد و همین مسئله، سبب شده‌است تا با فاصله‌ای معنادار و با فروش بیش از شش میلیارد تومان، در صدر جدول فروش نوروزی سینمای ایران قرار بگیرد.

البته از این نکته نیز نباید غافل شد که مصادره علی‌رغم این فروش خوب، موفق به شکستن رکورد فروش نوروزی فیلم گشت ارشاد٢ ساخته سعید سهیلی، کارگردان مشهدی سینما، در نوروز سال گذشته نشد. اکران نوروزی در سال گذشته از تاریخ ٢۶ اسفندماه آغاز شد و براساس سیستم مکانیزه فروش، فیلم گشت ارشاد ٢ از ٢۶ اسفندماه سال ٩۵ تا روز ١٢ فروردین سال ٩۶ به فروش شش میلیارد و ۴٧٠ میلیون و ۵٢٠ هزار تومان رسید این در حالی است که مصادره تا ١٢ فروردین فروشی معادل شش میلیارد و ٣٣٠ میلیون و ٢٠۵ هزار تومان را تجربه کرده است و اگر به این اضافه کنیم دو روز اکران زودتر فیلم‌های نوروزی امسال را نسبت به سال گذشته، در می‌یابیم که رکورد فروش و استقبال فیلم گشت ارشاد ٢ کماکان دست نخورده باقی‌مانده است.

فروش پس از جنجال

به وقت شام ابراهیم حاتمی‌کیا پس از جنجال‌ها و حاشیه‌های ریز و درشتی که کارگردان اثر نقشی محوری در همه آن‌ها داشت، موفق شد در میان فیلم‌های اکران نوروزی قرار بگیرد و از قضا با استقبال خوبی از جانب مخاطبان همراه شود. هر چند در این بین شایعاتی مبنی بر توزیع بلیت‌هایی با بهای کمتر در بین برخی سازمان‌ها برای افزایش میزان فروش این فیلم مطرح شد اما محمد خزاعی، تهیه کننده خراسانی این فیلم، با تکذیب توزیع چنین بلیت‌هایی از جانب او به عنوان تهیه کننده اثر، به این شایعات پایان داد.

روایت سینمایی حاتمی‌کیا از داعش و حضور دو خلبان ایرانی برای نجات مردم گرفتار در دست این حکومت خودخوانده، با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه شد به حدی که با فروشی معادل چهار میلیارد تومان، موفق شد جایگاه دوم جدول فروش را از آن خود کند تا به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های کارنامه کاری محمد خزاعی در مقام تهیه‌کنندگی تبدیل‌شود.

عجیب، جنجالی و پرفروش

«لاتاری» به تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی، سینماگر مشهدی سینمای ایران، نیز در فرصت اکران نوروزی خوش درخشید و در رده سوم جدول فروش سینماهای ایران قرارگرفت. این فیلم پر سروصدای سی و ششمین جشنواره فجر که با سوژه عجیب و اظهارنظرهای عجیب‌تر محمد حسین مهدویان، کارگردان اثر، به سوژه جنجالی رسانه‌ها و فضای مجازی در ایام جشنواره و حتی پس از آن بدل شده بود، با بی‌توجهی هیئت داوران نسبت به خود، بیش از پیش محور گفت‌و‌گوهای رسانه‌ای شد. با این وجود اما، لاتاری که به نظر می‌رسید شاید با توجه به موضوع جنجالی فیلم، در اکران عمومی با مشکلاتی مواجه شود، در فهرست اکران نوروزی قرار گرفت و موفق شد با فروشی نزدیک به چهارمیلیارد تومان و با فاصله‌ای کم نسبت به فیلم به وقت شام، در جایگاه سوم جدول فروش بایستد. اتفاقی که بی‌تردید یکی از دلایل آن را می‌توان در بازی درخشان ساعد سهیلی، بازیگر مشهدی و نقش اول این فیلم، جست‌وجو کرد که به خوبی از عهده همراه کردن تماشاچی با خود برآمده است.

ظرفیتی که باید دیده شود

با سه فیلم پرفروش، مشهدی‌های سینمای ایران در مقام کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر شروع درخشانی در سال ٩٧ داشتند تا باردیگر نشان دهند که سینمای شهر و استان ما از چه ظرفیت بالایی برخوردار است. ظرفیتی که اگر به درستی از آن حمایت شود، می‌تواند نتایجی درخشان برای هنر این سرزمین به همراه داشته باشد. ادعایی که جدول فروش نوروزی سینماهای ایران، گواهی جدی و مستدل بر آن است.

 

 

به نقل از شهرآرا

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: