مدتی است موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل‌نظر نمایندگان بهارستان‌نشین و کارشناسان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،با شروع به کار مجلس یازدهم، ٢١سال است که بر تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزوده نشده است‌، در‌حالی‌که براساس قانون باید هر ١٠‌سال یک‌بار، تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی بازنگری شود. نمایندگان مجلس چند‌ماهی است که درگیر طرحی برای این موضوع هستند.

محمد‌جواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، درباره این طرح اظهار کرد: درزمینه تقسیمات کشوری و تعداد نمایندگان، سه‌طرح را نمایندگان به کمیسیون داده بودند که با وزارت کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس آن‌ها را نهایی کردیم.

وی تأکید کرد: ما به موضوع تقسیمات کشوری ورود پیدا نمی‌کنیم و بحث ما تعداد نمایندگان است که بخشی از حوزه‌ها متناسب با تقسیمات کشوری و برخی جاها نیز با تقسیمات کشوری منطبق نیست.

این نماینده مجلس افزود: در کارگروه کمیسیون شوراها این طرح بررسی شد و مرکز پژوهش‌ها، وزارت اطلاعات، وزارت کشور و مجلس پیگیری کرد و به جمع‌بندی رسیده است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: بر‌اساس این طرح‌ها ۴٠‌نماینده در مجلس یازدهم به تعداد ٢٩٠‌نماینده فعلی افزوده خواهد شد.

گفتنی است این طرح در روزهای پایانی سال گذشته به تصویب این کمیسیون رسیده بود که در‌صورت تصویب نهایی طرح در صحن بهارستان و تأیید شورای نگهبان، احتمال تشکیل مجلس یازدهم با ٣٣٠نماینده وجود دارد.

همچنین اصغر سلیمی، سخن‌گوی کمیسیون شوراهای مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا درباره چرایی ارائه این طرح گفت: برخی حوزه‌های انتخابیه دارای جمعیت زیادی هستند یا آنکه از لحاظ جغرافیایی آن‌قدر وسعت دارند که یک نماینده نمی‌تواند به آن رسیدگی کند.

وی افزود: بعضا می‌بینیم بین دو شهرستان در یک حوزه انتخابیه بیش‌از ٢٠٠کیلومتر فاصله است؛ از‌این‌رو برای برقراری عدالت میان شهروندان در شهرهای مختلف یک حوزه انتخابیه وسیع و بیان مطالبات آنان، نیاز به افزایش تعداد نمایندگان آن حوزه است.

در همین راستا روز گذشته بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در تشریح این طرح گفت: در‌مجموع در استان خراسان‌رضوی در طرح ارائه‌شده دو نماینده به تعداد نمایندگان افزوده می‌شود که یک نماینده به شهر مشهد و دیگری به شهرستان تربت‌جام تعلق می‌گیرد.

 

 

به نقل از شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: