تیم "مشکی پوشان" نماینده فوتبال استان در لیگ ،شانس خیلی کمی برای ماندن در لیگ برتر دارد.

قطار رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور در حال نزدیک شدن به ایستگاه پایانی است و تا چهار هفته دیگر سرنوشت تیم های صدرنشین و قعر نشین جدول رده بندی لیگ مشخص می شود.اما تیم های مشهدی حاضر در این مسابقات که آغازی تلخ در سال جدید داشتند،در سال 96 با چالش های زیادی روبه رو بودند و اکنون در پایین جدول برای بقا دست و پا می زنند که در این میان تیم "مشکی پوشان" شانس خیلی کمی برای ماندن در لیگ برتر دارد و تیم پدیده نیز در صورت کسب حداکثر امتیاز از چهار بازی پایانی می تواند حضورش را در فصل آینده تثبیت کند.

حال و روز "مشکی پوشان" 
 
یکی از نماینده های استان که این روزها اصلا حال و روز خوشی ندارد،تیم "مشکی پوشان" است که در سال 96 فراز و نشیب های زیادی داشت و به یکی از عجیب ترین تیم های لیگ برتری تبدیل شده است.باشگاهی که نامش از "سیاه جامگان" به "مشکی پوشان" تغییر یافت و در طول یک سال اخیر چهار سرمربی عوض کرد.این تیم در اردیبهشت سال 96 پس از معجزه‌ای که در مشهد با پیروزی مقابل صدرنشین لیگ فصل قبل(پرسپولیس) رقم زد تا در لیگ برتر بماند، نتوانست روزهای خوشی را در سال 96 تجربه کند و  در 26 بازی، فقط دو برد کسب کرد که نشان دهنده عملکرد ضعیف این تیم است.پس از برکناری اکبر میثاقیان، علیرضا مرزبان با جنجال زیادی هدایت این تیم را قبول کرد، اما یک هفته هم دوام نیاورد و رضاعنایتی هدایت این تیم را بر عهده گرفت. اما او هم نتوانست اوضاع وخیم مشکی‌پوشان را ترمیم کند و این تیم فاصله زیادی از دیگر مدعیان سقوط پیدا کرد تا به تنهایی در قعر جدول جا خوش کند. بعد از عنایتی، آرمین رهبر یک هفته هدایت این تیم را بر عهده داشت.آخرین سکانس انتخاب سرمربی نیز داود مهابادی است که هدایت تیم را در شرایط بحرانی بر عهده گرفت و در اولین دیداری که روی نیمکت حضور داشت، شکست خورد. البته خداداد عزیزی هم به تازگی به عنوان رئیس سازمان این باشگاه منصوب شده است.اما نکته جالب این جاست که عزیزی سال 96 در مصاحبه‌های مختلف علیه مدیران باشگاه "مشکی‌پوشان" موضع‌گیری و درباره مدیریت آنان انتقاداتی را مطرح می‌کرد.
 
بقا با برد مقابل استقلال
 
به هر حال"مشکی پوشان" در چهار بازی پایانی باید به دیدار تیم های استقلال تهران، سایپا،پدیده و پارس جنوبی جم برود که شرایط خیلی سختی دارد، چرا که باید از هر بازی سه امتیاز کامل کسب کند و در مقابل باید امیدوار باشد این تیم ها در نتیجه گیری خوب عمل نکنند.از طرفی اگر این تیم مشهدی نتواند هفته آینده برابر استقلال تهران آماده لیگ برتر به پیروزی دست پیدا کند، سقوط این تیم قطعی خواهد شد.حال دیگر مسئله شانس مطرح نیست و فقط در حد معجزه است که این تیم بتواند بقایش را در لیگ برتر قطعی کند.
 
 نگران از سقوط پدیده 
 
در این میان، وضعیت نا به سامان و خطرناک پدیده هم نگران کننده است. وضعیتی که اگر همین امروز فکری عاجل به حال آن نشود، ممکن است فوتبال خراسان رضوی را بعد از چند سال دوباره به قهقرا ببرد. سوال کلیدی این است که چرا باید نگران سقوط پدیده به لیگ دسته یک باشیم؟
 
کافی است به استایل و کنش‌های شاگردان مهاجری در دیدار با فولاد نگاه کنید. بازیکنانی که در نیم فصل اول هر کدام سرشار از انگیزه بودند، حالا به مهره‌هایی بدل شدند که تنها برای رفع تکلیف می‌دوند و گاه به هم لبخند ژکوند تحویل می‌دهند. حتی خود مهاجری هم در کنار زمین دست‌ به سینه می‌ایستد و نا امیدانه نظاره‌گر عملکرد بحران‌زده شاگردانش می شود. اخبار منتشر شده از درون باشگاه پدیده مبنی بر وضعیت نامساعد مالی و البته پشت پرده‌های نبود عزم جدی برای تیمداری در سطوح بالای مدیریتی باشگاه همه و همه شاهد این مدعاست که امروز وضعیت پدیده‌ای‌ها نا به سامان است.
 
 رقبایی که جان گرفتند
 
رقبای پدیده در مسیر بقا نفت تهران، سپیدرود رشت، استقلال خوزستان و حتی شاید سپاهان باشند. تیم‌هایی که با استفاده درست از فرصت‌هایشان بعد از بحران سقوط حالا جان گرفته‌اند. نفت با هومن افاضلی عملکردی خیره‌کننده داشته و اگر افاضلی از ابتدای فصل روی نیمکت این تیم می‌نشست، چه بسا اکنون نفتی‌ها سودای آسیایی شدن داشتند. سپیدرود با علی کریمی به درستی درس حاشیه و بُرد را مشق کرده و حالا امیدوارند به مدد هواداران دو آتشه‌شان در لیگ ماندگار شوند. سپاهان هم آن قدر نفوذ در فوتبال ایران دارد که هیچ کسی حتی فکر سقوط این تیم را به مخیله‌اش راه نمی‌دهد. دست آخر هم استقلال خوزستانی است که شاید تنها تیم بحران زده در جمع پایین‌نشینان است که با پدیده در رقابت بقاست.
 
 دیدارهایی از جنس سنگ!
 
دیدارهای باقی‌مانده برای پدیده در لیگ برتر بدجور سنگی است؛ دیدار با پرسپولیسی که دو هفته است قهرمانی‌اش به تاخیر افتاده و البته دیدار با نفت تهران و گسترش در خارج از خانه. پدیده در این بین یک دیدار عجیب مقابل همشهری خود یعنی مشکی‌پوشان سقوط کرده، دارد. دیداری که برای مشکی‌هایی که در دور رفت به سختی توسط هواداران پدیده با شعارهای تند تحریک شدند، حالا رنگ و بویی اثباتی و انتقامی دارد. مشکی‌ها کاری به وضعیت رقیب همشهری ندارند و می‌خواهند هم انتقام دور رفت را از پدیده بگیرند و هم به هواداران مشهدی ثابت کنند که تیم اول شهر هستند.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: