مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برنامه های پاسداشت روز زبان و ادب فارسی و بزرگداشت روز فردوسی در قالب هفته فردوسی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،سید سعید سرابی در جلسه شورای سیاستگذاری بزرگداشت روز پاسداشت زبان و ادب فارسی و بزرگداشت فردوسی در سالن اجتماعات این اداره کل با اشاره به سخن مقام معظم رهبری «من موافقم که از "فردوسى" تجلیل شود؛ شاهنامه تحلیل شود و حکمت فردوسى استخراج گردد تا همه بدانند که این حکمت، اسلامى است یا غیراسلامى» گفت: باید تلاش شود با همکاری تمامی دستگاه‌های عضو مراسم باشکوهی را در شان این حکیم برگزار کنیم.

وی با تاکید برآنکه باید از پراکندگی دربرنامه ها پرهیز شود افزود: شورای برنامه ریزی زمان بندی و تقویمی را براساس راهبردهای پیش بینی شده داشته باشند تا برنامه‌ها از نظم و هماهنگی بیشتری برخوردار گردد.

سرابی با اشاره به تقویت برنامه‌های بخش خصوصی گفت: باید تمامی برنامه هایی که توسط سمن‌ها و موسسات فرهنگی و هنری و انجمن‌ها برگزار می شود رصد شود تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری که به مناسبت این روز در سطح شهر انجام می گیرد منسجم برگزار گردد.

وی با اشاره به مراسم اعطای جایزه فردوسی اظهار کرد: شهرداری در این خصوص می تواند حضور پررنگ‌تری را نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد و در اهدای جوایز این دبیرخانه را یاری رساند چرا که معتقدیم اگر همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر نباشد این امر به درستی محقق نخواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در حوزه تبلیغات تاکید کرد و افزود: پوستر مشترکی با آرم همه دستگاه های عضو ستاد چاپ شود و از تعدد پوستر ها پرهیز گردد.

وی بر نقش شهرداری مشهد و حوزه هنری خراسان رضوی در باشکوه برگزار شدن کنگره شعر از توس تا نیشابور تاکید کرد.

سرابی بر نگارش سوگند نامه روز زبان و ادب فارسی و بزرگداشت روز فردوسی  و قرائت آن در مدارس تاکید کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: امسال برنامه های فرهنگی و هنری و علمی در خصوص پاسداشت  روز زبان و ادب فارسی و بزرگداشت روز فردوسی در قالب هفته فردوسی  اجرا خواهد شد. 

در این جلسه آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی  عضو خبرگان نیز طی سخنانی اظهار کرد: شاهنامه یک شاهکار ادبی است که از هر تریبون قابل ارائه و دفاع است.

وی ابوالقاسم فردوسی را یک نابغه خواند و افزود: در این که فردوسی یکی از نوابغ بشری محسوب می‌شود، حرفی است که جای انکار ندارد او نابغه‌ای کم نظیر در آفرینش است.

آیت الله حسینی خراسانی ادامه داد: توس سرزمین استعدادها و نابغه هاست و ما باید حکیم فردوسی را بشناسیم و به جامعه بشناسانیم تا دنیا بداند این چنین نوابغی در سرزمین ما بوده و هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بزرگ شمردن فردوسی بزرگ شمردن ادب و دانش، نبوغ و استعداد های برجسته انسانی است که نتیجه آن رسیدگی به خودباوری، اعتماد به نفس و فراهم نمودن بستر برای شکوفایی استعداد های نهفته نسل جوان خواهد بود .

ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان برنامه‌های این اداره کل در روز فردوسی گفت: در حال برنامه ریزی برگزاری همایشی را با سخنرانی اساتید و فرهیختگان در خصوص نسخ شاهنامه طهماسبی، فاخرترین و مهم ترین اثر ملی، فرهنگی و هنری تاریخ ایران هستیم.

وی ادامه داد: نمایشگاهی از نسخ شاهنامه های فردوسی نیز در موزه خراسان برگزار خواهیم کرد تا اهمیت شاهنامه از قرون گذشته تا معاصر را مورد توجه قرار دهیم.

وی در پایان پیشنهاد کرد: به نظر کار ارزشمندی خواهد بود که تمامی روسای دانشکده های ادبیات کشور در این ایام در روز فردوسی گردهم آیند و به بیان ویژگی های این روز بپردازند.

در ادامه دکتر محمد جعفر یاحقی موسسه فرهنگی-‌هنری سرای فردوسی با اشاره به برنامه هایی که این موسسه در روز بزرگداشت فردوسی برگزار خواهد کرد، افزود: همایش های علمی در داخل و خارج از کشور از جمله درترکیه، بلغارستان، هندوستان برگزار خواهد شد که در همایش دانشگاه فردوسی،مقالات علمی خوبی دریافت شده و قرار است در قالب کتابی جمع آوری شود.

در ادامه دکتر رضا اشرف زاده از اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی با اشاره به جایگاه زبان و ادب فارسی اظهار کرد: ویژه نامه ای به نام عطار نیشابوری توسط دانشکده ادبیات چاپ می شود که در این ایام با نگاه ویژه به روز ادب فارسی و روز بزرگداشت فردوسی منتشر می گردد.

در ادامه محمد کریمی اورعی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نمایندگی استان خراسان رضوی گفت: ضروری است از کشور‌های همجوار و شبه قاره مهمان هایی را داشته باشیم که اگر ستاد به نظر اجماعی رسید این سازمان  همکاری لازم را انجام خواهد داد.

ناصر نبی زاده قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر فعال شدن حضور رایزن های فرهنگی کشور های فارسی زبان در هفته فردوسی تاکید کرد و افزود: باید دبیران زبان فارسی در این ایام بیشتر فعال شوند و در معرفی زبان و ادب فارسی و فردوسی تلاش کنند .

وی بر توجه ویژه صداو سیما در این ایام تاکید کرد و افزود: ویژه برنامه هایی در خصوص این رویداد فرهنگی باید توسط صدا و سیما پخش شود و ویژه نامه‌هایی توسط رسانه‌های مکتوب منتشر شود.

نبی زاده بر اکران المان های شهری به صورت دائمی و موقت با موضوع فردوسی و زبان و ادب فارسی تاکید کرد.

محمد رحیم نوروزیان فرماندار مشهد نیز با بیان اینکه متاسفانه به فردوسی به عنوان یک سرمایه عظیم توجه نکرده ایم افزود: باید برنامه‌ریزی‌های دبیرخانه به گونه‌ای باشد که مردم از این ظرفیت برای شناخت این حکیم بهره گیرند.

وی در پایان افزود: ضروری است دبیرخانه دائمی در این راستا با راهبردها و اهداف مشخص، شکل گیرد .

 

 

به نقل از ایسنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: