عده ای گمان می کنند شب بازارهای مشهد مدتی است که جمع آوری شده است و کمتر کسی است که بداند این شب بازارها به قوت به حیات خود ادامه می دهند و تنها از محل اصلی خود در گذشته مکان دیگری خود را تغییر داده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،مشهد مقدس، شهری که بعد از ویژگی زیارتی خود یک ویژگی دیگری به نام بازار خرید البسه را نیز به خود گرفته است، علاوه بر بازارهای عریض و طویل و برج‌ها و ساختمان‌های بلند تجاری اقصی نقاط شهر، بازارهای دیگری نیز وجود دارد.

آن‌هایی که کمی قدیمی‌ترند، خصوصاً پدر و مادرها نام «شب بازار» به گوششان خورده است و بعید است که کسی اهل خرید و بازار رفتن باشد اما شب بازارهایی که در چند نقطه از شهر مشهد است را نرفته باشد.

عده ای گمان می کنند شب بازارهای مشهد مدتی است که جمع آوری شده اند و کمتر کسی است که بداند این شب بازارها به قوت به حیات خود ادامه می دهند و تنها از محل اصلی خود در گذشته مانند شب بازار بزرگ حاشیه پارک ملت و انتهای کوی طلاب تنها مکان خود را تغییر داده اند.

البته این تغییر محل نیز سبب از رونق افتادن شب بازار ها نیز شده است زیرا شب بازارها بدون اطلاع رسانی مناسب به محل دیگری انتقال داده شدند و همین نقل و انتقالات باعث از دست دادن شغل برخی از فروشندگان نیز شده است و شاید تعداد فروشندگان در برخی از شب بازارها کمتر از یک پنجم گذشته باشد.

برای روشن شدن موضوع به یکی از شب بازارهای مشهد در حاشیه پارک امت مشهد که پیش از این در انتهای سی متری طلاب در محل بازار فردوسی فعلی بود رفتیم و با یکی از فروشندگان قدیمی آن محل به گفتگو نشستیم.

مخاطب ما خانم معصومه احمدی زن میانسال 50 ساله ای است که قریب به 10 سال است که در شب بازار کاسبی می کند و هم اکنون به فروش البسه کودکان می پردازد.

وی در پاسخ به اینکه برای اشتغال در این محل باید به شهرداری مراجعه کنیم، اظهار کرد: برای کرایه در شب بازارها باید به شهرداری و سازمان مشاغل و میادین مراجعه کنید و یکی از شب بازارهای مشهد را انتخاب کنی تا به شما تجهیزات تحویل بدهند.

وی افزود: هزینه ماهیانه این محل ها در تمام ماه های سال ماهیانه 215 هزار تومان بابت محل و 15 هزارتومان هزینه برق که در مجموع می شود 230 هزارتومان را شهرداری از ما دریافت می کند که واقعا با توجه به بازار فعلی این هزینه برای ما زیاد است.

این فروشنده با بیان اینکه اکثر افرادی که در این بازار فروشندگی می کنند مجبور هستند، گفت: خود من دو پسر دانشجو و یک دختر دم بخت دارم و مجبورم که در این محل حتی با وجود سود بسیار کم فروشندگی کنم، هیچ مزایا و امکانات و حتی تخفیف خاصی هم برای فروشندگان در نظر گرفته نشده است، البته همه فروشندگان از کرایه زیاد گله دارند.

وی ادامه داد: ما از ساعت 5 بعد از ظهر می توانیم کار خود را شروع کنیم تا 10 شب، بیشتر از این نیز اجازه حضور نداریم زیرا برق بازار خاموش می شود و اگر بیش تر بمانیم حتی جریمه مان نیز می کنند که البته حق دارند.

خانوم احمدی در پاسخ به اینکه آیا این بازار ها امنیت دارد یا خیر، بیان کرد: خداروشکر در شب بازارها پلیس بازار که از نیروی انتظامی است حضور دارد و امنیت نسبی برخوردار هستیم اما متاسفانه پلیس اکثر اوقات در مقابل چشم نیست زیرا حضور او عامل بازدارند برای دزدی ها است.

وی تصریح کرد: در مشهد تعدادی شب بازار وجود دارد که در محل هایی از جمله بلوار امت، انتهای امامت، طبرسی، بلوار هدایت موجود است که با توجه به نزدیکی در محل می توان بازار مورد نظر را انتخاب کرد.

شب بازارها دیگر از رونق مناسبی برخوردار نیستند و مردم نیز به دلیل وجود بازارهای رنگارنگ در سطح شهر از آن ها استقبال نمی کنند، امیدواریم مسئولین شهرداری و سایر سازمان های وابسته سختگیری های بی مورد را در خصوص این طبقه ضعیف شهر کنار بگذارند و به امورات آن ها بیشتر رسیدگی کنند.

 

 

به نقل از صبح توس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: