مدتهاست که برخی رسانه های غربی فارسی زبان ماهواره ای مانند بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا و برخی جریان های سیاسی خاص در داخل ایران، رسانه های داخلی این کشور را متهم به سانسور و انتشار گزارش های خبری جعلی و غیرواقعی می کنند و در ادامه مدعی اند که رسانه های انگلیسی و آمریکایی به انتشار اخبار و گزارش های بی طرفانه و آزاد مشغول اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، مدتهاست که برخی رسانه های غربی فارسی زبان ماهواره ای مانند بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا و برخی جریان های سیاسی خاص در داخل ایران، رسانه های داخلی این کشور را متهم به سانسور و انتشار گزارش های خبری جعلی و غیرواقعی می کنند و در ادامه مدعی اند که رسانه های انگلیسی و آمریکایی به انتشار اخبار و گزارش های بی طرفانه و آزاد مشغول اند.این ادعاها در حالی است که بر اساس تازه ترین تحقیقات صورت گرفته انتشار اخبار جعلی در غرب و به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی غول های رسانه ای این کشور که به دنبال مدیریت افکار عمومی اند مورد اعتراض و بدگمانی شدید افکار عمومی قرار دارد.

در تازه ترین نظرسنجی صورت گرفته در دانشگاه مونماوث در نیوجرسی آمریکا، هفتاد و هفت درصد از مردم آمریکا می گویند گزارش رسانه های خبری اصلی "اخبار جعلی" است. بنابراین، رئیس جمهور آمریکا در باور به انتشار اخبار جعلی در رسانه ها تنها نیست.

سه نفر از هر چهار نفر از بین هشتصد و سه نفر از پاسخ دهنده به نظرسنجی یا به عبارتی 77 درصد گفتند که معتقدند شبکه های تلویزیونی و روزنامه های سنتی، اخبار جعلی را منتشر می کنند.

براساس نظرسنجی دانشگاه مونماوث بی اعتمادی به سازمان های خبری به نسبت سال قبل افزایش یافته است. سال گذشته شصت و سه درصد درباره انتشار اطلاعات نادرست ابراز نگرانی کرده بودند.   

سی و یک درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی گفتند این رسانه ها مرتبا اخبار جعلی منتشر می کنند و چهل و شش درصد گفتند که این اتفاق گاهی روی می دهد.

براساس یافته های مونماوث ، شصت و یک درصد از دموکرات ها معتقدند رسانه ها اطلاعات غلط را منتشر می کنند. سال گذشته چهل و سه درصد از دموکرات ها معتقد بودند رسانه ها اطلاعات نادرست را منتشر می کنند. اعتقاد به انتشار اخبار جعلی در بین جمهوری خواهان نیز افزایش یافت و از هفتاد و نه درصد به هشتاد و نه درصد رسید. در بین افراد مستقل نیز باور به انتشار اخبار جعلی افزایش یافت و از شصت وشش درصد به هشتاد و دو درصد رسید.  

 نگرانی آمریکایی ها درباره انگیزه های انتشار اطلاعات گمراه کننده نیز افزایش یافت. چهل و دو درصد از پاسخ دهندگان گفتند که معتقدند رسانه های اصلی برای دنبال کردن دستور کار سیاسی اطلاعات را منتشر می کنند.

 

 

 

یادداشت از :دکتر رضا عابدی گناباد/پژوهش گر و فعال رسانه ای

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: