مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی گفت: تخلفات صنفی در نوروز ٩٧ نسب به سال گذشته با رشد ٣٠ درصدی مواجه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،سیدجمال کاظمی صبح امروز در نشست خبری که در محل اتاق اصناف خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه طرح نظارت بر واحدهای صنفی، از ١٠ اسفند ماه آغاز شد و تا ١۵ فروردین ماه ٩٧ به مدت ٣۵ روز ادامه داشت، بیان کرد: مراحل طرح شامل طرح نظارتی در ثامن، نمایشگاه بین‌المللی، مجاورین، زائرین و نظارت برعملکرد نمایشگاه سوغات بود و امسال ٢ موضوع بازرسی خیابان غذا و روز طبیعت هم به حوزه کاری اتاق اصناف خراسان رضوی اضافه شده بود.

وی ادامه داد: طرح نظارت بر واحدهای صنفی در ٢٢ هزار واحد صنفی اجرا شد و ٢ هزار و ۵٢ پرونده تخلف تشکیل شد، با توجه به رویکرد اتاق اصناف که جنبه ارشادی دارد، یک هزار و ۴٧٢ گزارش نظارتی ثبت و٣هزار و ۵٢۴ فرم نظارتی تنظیم شده است.

مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف خراسان رضوی با اشاره به اینکه ٨ پایگاه بازرسی برای ایام تعطیلات نوروز پیش‌بینی شده بود، اظهار داشت: ۵٢ شکایت به صورت تلفنی و ١٧۶ مراجعه حضوری به پایگاه‌های نوروزی صورت گرفته است.

کاظمی تاکید کرد: یکی از رویکردهای ما در حوزه بهداشت و سلامت، بازرسی و نظارت توسط دستگاه‌های مرتبط بود که در این ایام، ۴٨٩ پرونده  کارشناسی شده به‌وسیله دام پزشکی و بهداشت صورت گرفت و ١۴۴ گشت با اتحادیه‌های صنفی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه ۵٨٧ پرونده در حوزه سلامت تشکیل شد، با تشخیص بهداشت و دامپزشکی ٧ واحد صنفی پلمب شد، یادآور شد: ۴ واحد صنفی فعالیت غیرمجاز داشتند و یک تن و ٢٠٠ کیلوگرم شیرینی و حدود ٢ تن فرآورده‌های گوشتی از آن مکان‌ها کشف شد.

مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف خراسان رضوی اضافه کرد: ٧۵۶ پرونده تخلف مربوط به حوزه فنی و خدمات همچون قالی‌شویی، مبل‌سازی و مشاغلی از این قبیل که در ایام عید فعالیت بیشتری دارند، ثبت شده، با توجه به فضای اجتماعی و گرانی بازار، نظارتی با عنوان نظارت بر کالاهای اساسی صورت گرفت و ٢٢٩پرونده نیز در این زمینه تنظیم شده است.

کاظمی اضافه کرد: طرح تنظیم بازار برای مرغ بسیار خوب بود و قیمت مرغ از قیمت تعیین شده توسط طرح، افزایش نداشت و مرغ به میزان کافی عرضه شد.

وی متذکر شد: بیشترین تخلفات و پرونده‌های تشکیل شده در حوزه تقلب و گران‌فروشی بود.

مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف خراسان رضوی افزود: طرح تنظیم بازار میوه، ابتدا با شناسایی مراکز و بررسی نداشتن تخلف واحدهای صنفی انجام شد، در این حوزه تخلفی ثبت نشد و تخلفاتی که در حوزه میوه به ثبت رسیده، مربوط به واحدهایی است که بنر طرح تنظیم بازار را خلاف واقع در واحد صنفی خود نصب کرده‌اند که ١٨ مورد گزارش شده بود.

کاظمی در خصوص بازرسی در شهرستان‌ها عنوان کرد: ٢١۶ گشت مشترک در سایر شهرستان‌ها انجام شد و ٧هزار و ۴٢٠ بازرسی از واحدهای صنفی انجام، همچنین، ۴٧۴ پرونده تنظیم شد.

وی ادامه داد: 4 شهرستان گاهی با افزایش قیمت کالاهای اساسی روبه‌رو شد که مشکلاتی در حمل و نقل مرغ سبب این مسئله شده بود و در حوزه میوه مشکلی وجود نداشت.

مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف خراسان رضوی اظهار داشت: 35 بازرس تحت استخدام اتاق اصناف است که در ایام نوروز این افراد با کارشناسان از دستگاه‌های مربوطه همراه بودند و این مسئله سبب افزایش ظرفیت در این حوزه شده بود، اما این تعداد با توجه به وضعیت مشهد، بسیار کم است.

کاظمی در خصوص بازرسی سوغات با اشاره به اینکه در این زمینه بازرسی وجود دارد، گفت: در حوزه آجیل و خشکبار 48 تخلف، در پوشاک 49 تخلف و در حوزه زعفران 20 تخلف به ثبت رسیده که این تعداد، نشان از کنترل بر این واحدها است.

وی بیان کرد: سال گذشته، 2 هزار و 550 پرونده تخلف ثبت شده است و امسال با تفاوت یک هزار و 400 پرونده و افزایش 30 درصدی تخلفات، شاهد ثبت 3 هزار و 524 پرونده تخلف، بودیم.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: