اسناد ساواک نشان دهنده این است که مسعود رجوی در زندان با ساواک همکاری کرد به همین دلیل حکم اعدام او به حبس ابد تغییر یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،تاریخ: پس از گذشت مدتى، اعلام شد که رجوى با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده است. آنچه در آن زمان در مطبوعات رژیم منعکس شد حاکى از همکارى وى با تیم بازجویى در متلاشى کردن تشکیلات بود و سند همکارى رجوى نیز منتشر شد.

با این وجود، سازمان همواره ادعا مى‌‌کرد که چون برادرِ مسعود رجوى (کاظم) با شخصیت‌هاى سیاسى اروپایى آشنا بوده، وساطت آنها باعث این تخفیف شده است.

پس از سقوط رژیم پهلوى سند مهم دیگرى به دست آمد که در اصل از میان سندهاى موجود در پرونده رجوى گم شده بود. این سند نشان مى‌داد که کاظم رجوى، از سال 1349 با نام مستعار «میرزا» منبع ساواک بوده است.

برخى از اسناد مربوط به بازجویى مسعود رجوى نیز در اواخر زمستان 58 ـ در آستانه انتخابات مجلس ـ توسط مخالفان سازمان منتشر گردید که حاکى از ضعف وى به هنگام بازجویى بود.

در مقابله با این حرکت، سازمان نیز در نشریه‌‌هاى فوق ‌العاده‌اى که منتشر نمود، در صدد پاسخگویى برآمد؛ لیکن همان اسناد منتشر شده توسط سازمان نیز بیانگر ضعف رجوى در بازجویى بود.

عباس داورى، از کادرهاى اصلى و نزدیک به رجوى که در زندان با رجوى هم‌بند بوده و به زیر و بم مسائل وى احاطه داشته است، خطاب به یکى از دوستان شوراییاش در سال 1360 گفته است: این مردک [= مسعود رجوى] که امروز این طور هارت و پورت مى‌‌کند، بس که موذى است، در زندان حتى یک چوب هم نخورد. آن قدر که مرتاض بازى در مى‌‌آورد و غذا نمى‌‌خورد و رنگ و رویش زرد بود، هر وقت که ساواک سراغش مى‌‌آمد، غش مى‌‌کرد و از حال مى‌‌رفت و هر جا که سمبه را پرزور مى‌‌دید، پیشاپیش کروکى خانه حنیف ‌نژاد و دیگران را بر روى کاغذ مى‌‌کشید و آن را دست ساواک مى‌‌داد تا آنان از سر تقصیراتش بگذرند....

 

نامه ارتشبد نصیری مبنی بر همکاری کامل مسعود رجوی با ساواک و درخواست تخفیف مجازات وی

سازمان مجاهدین خلق؛ پیدایی تا فرجام؛ج 3؛ ص 101 تا 103

منبع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: