سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اصلاحیه قوانین مبارزه با قاچاق به زودی در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حمایت از کالای ایرانی شعاری است که مقام معظم رهبری برای سال 97 برگزیده‌اند اما این مسئله بیش از اینکه یک دستورالعمل باشد یک راهبرد برای تمام بخش‌ها است.

یکی از بخش‌هایی که می‌تواند در تحقق این شعار نقش اساسی ایفا کند، مجلس شورای اسلامی است که در زمینه قانونگذاری در این حوزه و تسهیل حمایت از کالای ایرانی می‌تواند اثرگذار باشد. به همین علت خبرنگار تسنیم در خراسان‌رضوی گفت‌وگویی با سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

خبرنگار: از دیدگاه شما برای افزایش تمایل مردم نسبت به خرید کالای ایرانی چه اقداماتی را می‌توان در دستور کار قرار داد؟

باستانی: به‌نظر می‌رسد که این مسئله چند ریشه دارد و یکی از آن‌ها مباحث فرهنگی است؛ در حوزه فرهنگی هویت ساخت داخل چه به‌لحاظ برندینگ چه به لحاظ کیفیت در یک مقطعی از بین رفته است و وقتی این عامل از بین می‌رود، برند معتبری باقی نمی‌ماند و به همین علت این تفکر در ذهن افراد باقی مانده که ساخت داخل از مرغوبیت مناسبی برخوردار نیست.

در نظر بگیرید هر وقت به‌عنوان مثال نام شامپو ایرانی مطرح می‌شود همه ما یاد آن شامپوهای تخم‌مرغی زردرنگ می‌افتیم و هم اکنون دیگر به این مسئله نگاه نمی‌شود که دارای برندها و فناوری‌های خوبی هستیم و می‌توانیم کالاهای باکیفیت را تولید کنیم.

بخش دیگری از این مسئله هم به‌علت نگاه نکردن به مسئله تولید بر مبنای مزیت داخلی است؛ وقتی تولید بر مبنای مزیت داخلی باشد خود به خود دارای اثربخشی شدیدی می‌شود؛ ما در زمینه نفت و گاز، معادن و صنایع معدنی و استفاده از منابع خدادادی و کشاورزی از حوزه آب و منابع آبی، باد و خورشید دارای مزیت‌هایی هستیم که هویت تولیدی را برای ما ایجاد می‌کند که کشورهای دیگر ممکن است آن را نداشته باشند؛ نکته این است که ما آن مزیت‌ها را خوب استفاده نکرده‌ایم و نتوانسته‌ایم محصولات صادرات محور تولید کنیم که به ما کمک کند سطح اقتصادی خود را ارتقا ببخشیم.

نکته بعدی این است که در کشور ما تولیدکنندگان به سراغ کالاهایی رفته‌اند که به کشور وارد می‌شوند و برای حمایت از آنها تعرفه‌های بالایی بر واردات وضع می‌شود که این مسئله رقابت‌پذیری را کاهش می‌دهد؛ در این وضعیت کیفیت به عنوان مسئله اصلی مطرح نمی‌شود؛ این همان مسئله‌ای است که در حوزه خودرو و برخی از کالاهای دیگر رخ داده و همین موضوع کیفیت تولید داخل را زیر سوال برده است.

جمیع این موارد در کنار هم سبب می‌شود که مردم نگاه مثبتی به تولید داخل نداشته باشند؛ در عین حال که در برخی از موارد تولیدات بسیار خوبی داریم و حتی تعدادی از محصولات از نمونه‌های اروپایی نیز کیفیت بهتری دارند.

خبرنگار: با توجه به کمیسیونی که شما در آن عضو هستید اجازه بدهید به صحبت‌های آقای خسروتاج در برنامه تلویزیونی اشاره‌ای داشته باشم؛ ایشان اعلام کردند که واردات کالاهای ما 10 میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش داشته و بخشی از این کالاها را هم اقلام سخیف تشکیل می‌دهند. اگر بخواهیم این صحبت‌ها را با شعار سال در کنار هم قرار دهیم از نظر شما چگونه باید این تعارض را برطرف کرد؟

باستانی: مقام معظم رهبری حمایت از کالای ایرانی را به عنوان یک راهبرد مطرح کرده‌اند و تمام شعارهای دیگر هم راهبرد بوده‌اند؛ در کنار راهبرد باید سیاست‌گذاری نیز صورت گیرد؛ سیاستی که ما در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی داریم باید توسعه پیدا کرده و محورهای هر کدام را باید وزارتخانه‌های مربوطه تبیین کنند. 

باید دقت داشت که هر کشوری تمام نیازهای خود را در درون خود تأمین نمی‌کند، بسته به نوع مزایایی که در این کشورها وجود دارد بخشی از اقلام اساسی خود را تولید و مابقی را از طریق واردات تأمین می‌کنند. به عنوان مثال، کشور انگلستان خودروساز نیست و راهبرد تولید صنعتی خود را در حوزه‌های دیگر تعریف کرده و برای‌شان هم مهم نیست که این محصول را از کشورهای دیگر وارد کنند و شبیه این برنامه باید در کشور ما هم به وجود آید. 

به همین ترتیب ما باید راهبرد تولیدات کشاورزی را هم تدوین کنیم و با توجه به تغییر اقلیمی که با آن روبه‌رو هستیم باید دانست که کدام کالاها را بهتر است خودمان تولید و برای تأمین مابقی نیز از طریق واردات برنامه‌ریزی کنیم.

خبرنگار: تولیدکنندگان ایرادی را به ساختار تجاری کشور وارد می‌کنند و آن هم این است که نظام قانونی براساس واردات بوده و قوانین به صورت ذاتی به جای تولید از واردات حمایت می‌کند. آیا شما این ایراد را قبول دارید؟

باستانی: بله همین طور است.

خبرنگار: قرار بود کمیته‌ای برای رفع قوانین مخل کسب و کار تشکیل شود آیا این کمیته شکل گرفته؟ دستاوردهای آن تا به حال چه بوده است؟

باستانی: بله؛ سال گذشته کمیته تولید ملی شکل گرفت و در آن دو قانون اصلی یعنی قانون رفع موانع تولید و استفاده حداکثری از توان داخلی مجدد در حال بررسی برای رفع عیب قرار گرفته و چندین بند و ماده این قانون هم‌اکنون در دست بررسی است و در همین ماه جاری جلسات ابتدایی آن‌ها تشکیل شده است.

خبرنگار: آیا ضمانت اجرایی هم برای این موارد در نظر گرفته‌اید؟ حتماً به خاطر دارید که ما قوانینی مانند اصل 44 را هم داشته‌ایم اما میزان اجرایی شدن آنها زیر 20 درصد است.

تسنیم: در مورد قانون اصل 44 باید گفت ما برای نخستین بار یک واگذاری به بخش خصوصی را انجام دادیم و با توجه به اینکه هم تجربه نداشتیم و تعداد زیادی از این واگذاری‌ها در قبال بدهی‌های دولت شکل گرفت.به عبارت دیگر، اصل واگذاری‌ها اشتباه بوده و به قلب موضوعی که اصل 44 گفته بود عمل نکردیم و علت آن هم کمبود تجربه است.

اما قوانین فعلی مانند قانون رفع موانع کسب و کار، قانون تنظیم مقررات مالی دولت بخش یک و دو و قانون استفاده حداکثری از توان داخلی در دست بررسی هستند؛ این قوانین در برخی از موارد دارای نقاط قوت و در برخی از موارد دارای نقاط ضعف است که در برخی از موارد اصلاحات آنها شکل گرفته و برخی از آنها در دست اصلاح هستند و باید بتوانیم در جهت تحقق اهداف آنها گام برداریم چراکه شعار سال یک راهبرد بوده و باید بلندمدت در مورد آن برنامه‌‌ریزی داشت.

خبرنگار: یکی از مسائلی که در حوزه بازار هم اکنون مطرح است این است که قدرت خرید مردم پایین است، فکر می‌کنید در این حوزه چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

باستانی: بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی ایشان خطاب به دولت و مسئولان بود و باید توجه داشت که بخش زیادی از اقتصاد هم اکنون در دست دولت  بوده و خریدار بخش عمده‌ای از کالاها و خدمات هم خود دولت است که می‌توان از کالاها و خدمات ایرانی استفاده کرد.

بخشی از آن هم به دست مردم است و به قدرت خرید ارتباط دارد؛ اما نگاه بر این است که افرادی که خرید خارجی دارند از کفش داخلی استفاده کنند به عبارت دیگر همان پولی که هزینه می‌شود به تولید کشور وارد شود.

خبرنگار: شما ضرر قاچاق را در این حوزه تا چه میزان می‌بینید؟ اطلاع دارید که مهم‌تر از واردات رسمی، همین قاچاق است چراکه جلوی واردات را می‌توان از طریق نظام تعرفه‌ای گرفت اما قاچاق را نمی‌توان؛ تولیدکنندگان از این مسئله گلایه‌های زیادی  دارند شما فکر می‌کنید چه اقداماتی باید برای رفع این معضل انجام داد؟

باستانی: این حرف تولیدکنندگان واقعاً جدی و درست است؛ سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی خود سه مسئله را بیان کردند؛ یکی اشتغال، امنیت سرمایه‌گذاری و دیگری مبارزه با قاچاق و در مجلس هم کمیته مبارزه با قاچاق تشکیل شد و گزارش آن به زودی در مجلس قرائت می‌شود.

یکی از مشکلات در این زمینه هم خریدهای مسافری است؛ چرا که ما سالانه 10 میلیون مسافر خارج از کشور داریم که هر کدام از آنها متوسط بین 700 تا 800 دلار هزینه می‌کنند و این میزان سالانه مبلغ بالایی است که نه قاچاق محسوب می‌شود و نه در چرخه اقتصاد نقشی دارد. سالانه حدود 20 میلیارد دلار هم قاچاق داریم و برای حل کردن این معضل جلساتی هم گذاشته‌ایم تا بتوانیم راهکارهای مبارزه با قاچاق را بررسی کرده و  اصلاحیه‌های قوانین هم تنظیم شده و به زودی در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: