عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رسالت اصلی انبیاء و فلسفه خلقت "استکبارستیزی" است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،حسن رحیم پور ازغدی در یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبارستیزی اظهار داشت: اگر بخواهیم کل رسالت وحی، رسالت اصلی انبیاء و فلسفه خلقت از آدم تا قیامت را از لسان قرآن شریف بیان کنیم، مسئله استکبارستیزی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: استکبار از درون انسان آغاز می‌شود؛ یعنی فرعون‌ها و دیکتاتورهایی که در وجود تک تک ما همیشه به دنبال سلطه هستند و از طریق ما به دنبال سلطه بر اشخاص و اشیاء دیگر بودند و خواهند بود.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: استکبار از آغاز خلقت انسان شروع شد و مستکبر بزرگ شیطان بود که از فرمان خدا سرپیچی کرد و بر انسان سجده نکرد، پس قصه آفرینش انسان با استکبار و استکبارستیزی شروع شد.

وی تاکید کرد: نبرد میان استکبار و ضداستکبار تا ابد ادامه دارد و اگر کسانی منتظر روزی هستند که بین صف توحید و استکبار صلح و آشتی صورت پذیرد، بدانند که این نبرد از آغاز خلقت انسان شروع شده و تا پایان هم ادامه خواهد داشت که این ریشه‌شناسی مسئله استکبار در قرآن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: خداوند در مبارزه با استکبار  وعده‌هایی به مومنان، مجاهدان و استکبارستیزان داده اما بعضی افراد این وعده‌ها را به درستی تفسیر نمی‌کنند؛ خداوند در قرآن فرموده است حق بر باطل پیروز است و نه مدعیان حق بر باطل بین این دو فرق بسیار است و پیروزی حق را مشروط به رعایت شرایطی که خداوند از مومن خواسته قرار داده است.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: در دنیای امروز، بعضی کشورها به اسم حق و پرچم حق و شعارهای خوب مثل دموکراسی، حقوق بشر، دفاع از حقوق مردم در حال سیاه‌نمایی ظاهر کثیف خود با ابزار و شعارهای حق‌طلبانه هستند تا کسی متعرض استکبار آنها نشود اما رسوایی و شکست عاقبت آن‌ها است.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم در آیات متعدد فرموده است که اگر به وظیفه‌تان عمل کنید، پاداش خواهید گرفت اما شرط تحقق این وعده؛ ایمان، عمل صالح و اخلاص است. قرآن شریف، مفهوم کفر را دسته‌بندی کرده است، بسته به شرایط زمانی و مکانی و طبقه‌بندی‌های جبهه دشمن مواضع فرق می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در قرآن کریم دست کم، کافر به سه معنا به کار رفته است؛ کافر به معنای جاهل یعنی کسانی که ایمان ندارند و در طبقه‌بندی اصلی این ها مستضعف هستند. دسته دوم، کافری است که مخالف است ولی معاند نیست و سر جنگ ندارد.

باید حقوق، حرمت و امنیت آنها مثل یک مسلمان حفظ شود و باید با آنها بحث و مجادله با ادب و منطق و آزادی کامل گفت‌وگو کرد. دسته سوم کافران معاند و محارب هستند که اعتقاد به کشتن مسلمین و حمله دارند که خداوند درباره اینها می‌فرماید به سختی با آنها برخورد کنید، اینها همان استکبار هستند.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: