استاندار خراسان رضوی بر لزوم مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت مطلوب داخلی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در نخستین نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: با صدور کالای دارای کیفیت مطلوب و متناسب با نیاز و ذائقه مخاطبان می توان هم بازار داخلی و خارجی و اشتغال را حفظ کرد و هم ارزآوری برای کشور داشت.

وی افزود: حمایت از کالای ایرانی به مفهوم حمایت از کل چرخه تولید تا عرضه و صادرات است به گونه ای که تمام این مسیر باید کنترل، نظارت و حمایت شود تا محصول نهایی با سلامت و کیفیت و شرایط مناسب در اختیار مصرف کننده داخلی و خارجی قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست با مقایسه عملکرد پارسال حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با سال قبل از آن گفت: پارسال 375 جلسه با 2 هزار و 89 مصوبه در کمیسیون استان، کارگروه های کارشناسی و کمیسیون های شهرستانی برگزار شد که نسبت به سال 95 از نظر تعداد جلسات 32 درصد و از نظر تعداد مصوبات 34 درصد افزایش داشت و 85 درصد مصوبات نیز اجرایی شد.

سید جواد حسینی افزود: ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در این استان طی سال گذشته یک هزار و 853 میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن 23 درصد افزایش داشت.

وی اظهار کرد: 86.4 درصد کشفیات توسط نیروی انتظامی، 5.9 درصد توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت و باقی آن توسط سایر دستگاه ها انجام شد.

وی گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده قاچاق کالا و ارز در تعزیرات حکومتی استان طی سال گذشته 2 هزار و 569 مورد و جریمه تعیین شده در این پرونده ها 752 میلیارد ریال بود.

حسینی افزود: تعداد پرونده های قاچاق کالا و ارز اداره کل گمرکات استان در سال گذشته 698 پرونده به ارزش 112 میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن 29 درصد کاهش ولی از نظر ارزش 160 درصد افزایش داشت که نشان دهنده افزایش تعداد پرونده های قاچاق کلان از گمرکات استان می باشد.

وی اظهار کرد: تعداد کل بازرسی ها از سطح بازار توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در سال گذشته 30 هزار و 285 بازرسی بود که نسبت به سال قبل از آن 11 درصد افزایش داشته و رتبه اول کشور را در این زمینه به دست آورد.

وی گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده در سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این مدت 569 پرونده بود که نسبت به سال قبل از آن 11 درصد کاهش داشت و ارزش ریالی پرونده ها معادل 109 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن 11 درصد افزایش داشت و این نشان دهنده افزایش کشفیات کلان می باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: در سال گذشته 2 هزار و 278 پرونده به ارزش یکهزار و 601 میلیارد ریال در فرماندهی انتظامی استان تشکیل شد که نسبت به سال قبل از آن از نظر تعداد پنج درصد و از نظر ارزش 20 درصد افزایش داشت.

وی اظهار کرد: در سال گذشته 122 هزار و 89 بطری و قوطی مشروبات الکلی در این استان کشف شد که نسبت به سال قبل از آن 26 درصد افزایش داشت.

وی گفت: کشفیات تجهیزات دریافت از ماهواره در این استان طی سال گذشته نیز 50 هزار و 841 عدد بود که نسبت به سال قبل از آن یک درصد کاهش داشت.

حسینی افزود: ارزش ریالی کالاهای ممنوعه مکشوفه استان در سال گذشته 128 میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن 41 درصد افزایش داشت.

وی تعداد متهمین دستگیر شده در استان طی سال گذشته را چهار هزار و 128 نفر ذکر کرد و گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته 28 درصد کاهش داشت.

وی اظهار کرد: تعداد باندهای قاچاق متلاشی شده در استان طی سال گذشته 40 باند بود که نسبت به سال قبل از آن هشت درصد افزایش داشت.

حسینی با بیان اینکه مصرف فرآورده های نفتی جز نفت کوره و نفت سفید در خراسان رضوی در سال 96 نسبت به سال 95 افزایش داشت، افزود: مصرف نفت گاز در استان در بخش های مختلف طی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن سه درصد و معادل 49 میلیون لیتر افزایش یافت.

وی گفت: مقدار فرآورده های نفتی کشف شده در استان خراسان رضوی طی سال 96 نسبت به سال 95 حدود 6 درصد کاهش داشت که این مقدار برای نفت گاز معادل 9 درصد کاهش بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: