تولیت آستان قدس رضوی با دعوت رئیس جمهور و مقامات دینی جمهوری تاتارستان و نیز پیگیری وزارت امورخارجه و سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی برای گسترش تعاملات مذهبی، فرهنگی و علمی به این جمهوری مسلمان‌نشین فدراسیون روسیه سفر می‎کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام محمدعلی موحدی ضمن اعلام این خبر گفت: تاتارستان محل ورود اسلام به  روسیه است و امروز این جمهوری به عنوان کانون فرهنگی و مذهبی مسلمانان فدراسیون روسیه شناخته می‌شود و نقش بسیار مؤثر و عمیقی در ساختار مذهبی و فرهنگی سایر جمهوری‌های خودمختار روسیه دارد به گونه‌ای که مرکز علوم دینی فدراسیون روسیه جمهوری خودمختار تاتارستان و شهر قازان و بولقار است.

وی افزود: آکادمی اسلامی بولقار در تاتارستان به عنوان ملجأ و مرکز سیاست‌گذاری و استانداردسازی علوم اسلامی و دینی در تاتارستان تعریف شده است و کلیه مراکز دینی در ترویج و گسترش علوم دینی فدراسیون روسیه از این آکادمی سرمشق می‎‌گیرند که نشان دهنده جایگاه بسیار مهم فرهنگی و مذهبی این جمهوری است.

مدیر مرکز بین‌الملل آستان قدس رضوی تأکید کرد: گسترش ارتباط مراکز مهم مذهبی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با این قله فرهنگی و مذهبی فدراسیون روسیه می‌تواند مانع رشد افراط‌گرایی دینی و ضامن امنیت منطقه باشد و از همین جهت این سفر برای هر دو طرف ایرانی و روسی بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به سفر سال گذشته رستم مینیخانوف رئیس جمهور تاتارستان به مشهد مقدس و دیدار وی با حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در این دیدار رئیس جمهور تاتارستان پس از آشنایی با ظرفیت‌های مختلف آستان قدس رضوی مشتاق و علاقه‌مند گسترش روابط علمی، فرهنگی و اقتصادی با آستان بود و در همین راستا چندین ماه قبل به صورت رسمی از تولیت آستان قدس رضوی برای حضور در این کشور دعوت کرد.

موحدی با اشاره به سند چشم‌انداز آستان قدس رضوی گفت: می‌توانیم همکاری‌هایی را در سه بخش علمی،  فرهنگی و اقتصادی با جمهوری تاتارستان داشته باشیم و امیدواریم با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال‌های آینده شاهد تحولات و اقدامات اجرایی بسیار ارزشمندی در این عرصه‌ها باشیم.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: