11 چهره از مسئولان استان درباره اهتمامشان به استفاده از تولیدات داخلی سخن گفتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،ماه های واپسین سال 92 بود که مقام معظم رهبری، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را در 24 بند ابلاغ کردند، ابلاغیه ای که در بند هشتم آن به ترویج مصرف کالاهای تولید داخل به این شرح پرداخته شده است: «مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت و رقابت پذیری در تولید.» 

حال پس از چهار سال از ابلاغ این سیاست های کلان، ایشان، «حمایت از کالای ایرانی» را به عنوان شعار سال 1397 انتخاب کردند و ما به همین مناسبت به سراغ چندی از مسئولان استان رفتیم تا با توجه به عمر چهار ساله ابلاغ سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر «حمایت از تولیدات داخلی»، از آن ها بپرسیم چه میزان این رویه را در زندگی خود پیاده کرده اند، چرا که پر واضح است مادامی که مسئولان خود عامل به گفته هایشان نباشند، مردم آن ها را همراهی نخواهند کرد.
 

 

 علیرضا رشیدیان  ؛ استاندار 

خودروی ملی استفاده می کنم
هم اکنون من در منزل سازمانی زندگی می کنم و همه وسایل آن هم از زمان استاندار قبل است و هیچ کدام را هم پس از تحویل گرفتن، تغییر نداده ام. یخچال و اجاق گاز آن ایرانی است ولی تلویزیون آن برند خارجی دارد که البته بازار مشترک  است و در داخل تولید می شود . خودروی شخصی من هم یک دستگاه سمند است که خودرویی ملی است.
 
 
 

 

قاسم تقی زاده ؛ شهردار مشهد

تبلیغ کالای ایرانی کردیم، برخی ایراد گرفتند
به تنها نکته بارزی که در این باره می توانم اشاره کنم این است که فرش خانه ام ایرانی است، در خصوص بقیه وسایل هم باید بگویم وقتی می گوییم کالای ایرانی، مونتاژ کالاهای خارجی در ایران هم به نوعی کالای ایرانی به شمار می آید چرا که با این کار در کشور اشتغال ایجاد شده است. به هر حال نمونه آن کالا در ایران نیست و همه مردم نیز همین حرف را می زنند.
ما در شهرداری قبل از نام گذاری امسال در این زمینه اقدام کردیم و برخی هم به ما ایراد گرفتند که چرا شهرداری مشهد کالا  تبلیغ می کند، در حالی که ما فقط کالای ایرانی تبلیغ کردیم و هیچ کالای خارجی در بین تبلیغات ما نبود.
شامپویی که من مصرف می کنم از آن برندی نیست که شهرداری تبلیغ می کرد، اما شامپوی ایرانی مصرف می کنم. من معتقدم شامپو هر چه ضعیف تر باشد بهتر است، شامپوهای خارجی مواد شیمیایی زیادی دارد و برای جوان ها خوب است که می خواهند موهای خود را حالت دهند، شامپوهای ایرانی مواد شیمیایی کمتری دارند. در کشور خودمان یک شامپو بچه معروف داریم که من فکر می کنم شامپوی خیلی خوبی باشد.
درباره خودروی شخصی هم باید بگویم زمانی که با خودروی شخصی رفت و آمد می کردم مگان داشتم، خودرویی است که با وجود خارجی بودن در ایران مونتاژ می شود. خودروی سازمانی هم باید بگویم که من آن را نخریدم و از قدیم در شهرداری بوده ولی آن هم با وجود خارجی بودن، مونتاژ ایران است.
 

 

 غلامحسین شافعی؛ رئیس اتاق بازرگانی 

یخچال خانه ام ایرانی است
باور کنید اطلاع ندارم اما می توانم با اطمینان بگویم یخچال خانه ام ایرانی است. درباره وسیله نقلیه هم خودروی شخصی من ایرانی نیست و هیچ وقت هم ایرانی نخواهم خرید، چرا که کیفیت لازم را ندارد و اصلا قابل مقایسه با خودروهای خارجی نیست و از لحاظ قیمت هم گاهی تفاوتی با هم ندارند.
اگر قرار باشد به مصرف کالای ایرانی کمک کنیم، باید به رقابت پذیر شدن آن، چه از لحاظ قیمت و چه کیفیت کمک کرد. این که مردم و سازمان های دولتی را به سمت مصرف کالای ایرانی سوق دهیم، حمایت از تقاضاست ولی ما باید حمایت را به سمت عرضه ببریم تا باعث ارتقای پایدار این کالاها شود.
 
 

 

 محمد مقدوری؛ معاون  عمرانی استاندار 

تعدادی از وسایل منزلم ایرانی و تعدادی هم خارجی است
در این باره براساس آن چه در گذشته عمل شده، تعدادی از وسایل منزل من ایرانی و تعدادی هم خارجی است، به عنوان مثال اجاق گازم ایرانی و ماشین لباسشویی ام خارجی است. 
درباره خودرو هم اتفاقا روزهای پایانی سال 96، یک دستگاه سراتو خریدم که کره ای است ولی در ایران تولید می شود. من در تمام عمرم، خودروی ایرانی داشتم جز یک بازه زمانی دو سه ساله، پس از آن مقید بودم که خودروی تولید داخل بخرم و از طرفی هم بحث های کیفی برایم مطرح بود که در نتیجه به همین خودرویی رسیدم که به تازگی آن را
خریده ام.
 
 

 

 سیدجواد حسینی؛ معاون استاندار  

وسایل خانه ام خارجی است
موضوع خرید کالای ایرانی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود که متاسفانه بین مردم و مسئولان و از جمله من، این حساسیت وجود ندارد و اصلا به همین دلیل، این نام گذاری برای سال 97 انجام 
شد. 
من هم مانند مردم هستم و تا کنون روی این موضوع حساس نبودم و وسایل خانه ام خارجی است البته فرش و مبل و چنین چیزهایی هم داریم که ایرانی هستند ولی بقیه وسایل خارجی هستند. 
درباره خودرو هم من از خودروی سازمانی استفاده می کنم و خودروی شخصی ندارم.
 
 
 
به نقل از روزنامه خراسان

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: