از زمان انعقاد تفاهم نامه راه‌اندازی موزه سینما در رباط طرق حدود دو سال می‌گذرد اما هیچ اتفاقی رخ نداده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، اواسط سال 95 بود که خبری خوب در حوزه فرهنگی و سینمایی به گوش علاقه‌مندان به هنر هفتم رسید و آن هم این بود که مشهد قرار است صاحب یک موزه جدید شود و آن هم موزه‌ای که قرار است به صورت اختصاصی در حوزه سینما فعالیت کند.

بلافاصله پس از این خبر، مکان‌یابی لازم برای راه‌اندازی موزه سینما نیز صورت گرفت و قرار شد رباط تاریخی طرق میزبان این اتفاق تاریخی باشد و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این زمینه میان اداره‌کل ارشاد خراسان‌رضوی و میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی بسته شد.

حدود دو سال از این تفاهم‌نامه می‌گذرد اما گویا هنوز خبری نیست و این تفاهم نیز همچنان به صورت بالقوه باقی‌مانده و به اصطلاح هنوز بالفعل نشده و سینمادوستان استان منتظرند تا شاید موزه سینما راه‌اندازی شود، البته اگر طرح موزه سینما به کلی به تاریخ نپیوندد.

موزه‌ای که قرار بود پایان 95 راه‌اندازی شود

ناصر نبی‌زاده؛ معاون هنری وقت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد خراسان‌رضوی، 22 شهریور 95 در مراسم روز سینما عنوان کرده بود (لینک خبر) موزه سینما براساس مصوبه اتاق گفت‌وگوی فرهنگ و هنر شکل گرفت و در شورای راهبردی استان تصویب و محتوای اولیه آن تهیه شد.

وی ادامه داده بود: طبق مکاتبه‌ای که با اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی داشتیم بحث بنای تاریخی رباط طرق مطرح شد و در چند بازدیدی که با هنرمندان از این بنا داشتیم این بنای تاریخی مورد تایید قرار گرفت. براساس آنچه در تفاهم‌نامه آمده محتویات این موزه در 2 ماه انجام خواهد شد و موزه سینما تا پایان سال افتتاح می‌شود.

نبی‌زاده که آن زمان معاون هنری ارشاد خراسان رضوی بود در گفت‌وگویی کوتاه در این زمینه می‌گوید: آن زمان که بنده معاون هنری ارشاد خراسان رضوی بودم پیگیری‌های لازم برای این مسئله صورت گرفت اما اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه را باید از معاون فعلی هنری ارشاد خراسان‌رضوی گرفت.

اتفاقی برای موزه سینما رخ نداده است

محمدرضا پهلوان؛ مدیر امور موزه‌های میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی در این زمینه اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای میان اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی با اداره‌کل ارشاد خراسان‌رضوی حدود 2 سال قبل برای راه‌اندازی موزه سینما در رباط تاریخی طرق امضا شده است.

مدیر امور موزه‌های میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی افزود: مکان و فضا قرار بوده که از سوی میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی تامین شود و این کار نیز صورت گرفته اما ارشاد خراسان‌رضوی نیز باید پای کار بیاید زیرا راه‌اندازی موزه سینما وظیفه تخصصی آن‌هاست و ما صرفاً تامین کننده سخت‌افزار و مکان لازم برای راه‌اندازی این موزه هستیم.

پهلوان گفت: از ابتدا نیز قرار بر این بوده است که مسئولان ارشاد خراسان‌رضوی در زمینه تجهیز پای کار بیایند زیرا وسایل مورد نیاز را برای سینما و تاریخ سینما را ما در اختیار نداریم و همکاران ارشاد باید در این حوزه همکاری کنند اما تاکنون هیچ اتفاقی برای راه‌اندازی موزه سینما در رباط تاریخی طرق رخ نداده است.

در حال بررسی پیشنهاد بخش خصوصی هستیم

افشین تحفه‌گر؛ معاون فعلی هنری خراسان‌رضوی اما در این زمینه می‌گوید: موزه سینما یکی از مصوبات اتاق گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر در سال 95 بود که موافقتی صورت گرفت تا کار به‌صورت مشارکتی میان میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل ارشاد اسلامی جانمایی شود.

وی ادامه داد: عوامل سیاستگذاری برای این کار نیز مشخص شدند؛ در سال گذشته که پیگیری داشتیم چند پیشنهاد جدی آمد که تیمی از بخش خصوصی وارد این مذاکرات شدند و آمادگی سرمایه‌گذاری داشتند تا به شکل خاصی آنجا را فعال کنند و ما نیز موافق بودیم و بازدیدهایی را نیز داشتند.

معاون هنری ارشاد خراسان رضوی ادامه می‌دهد: پیشنهاداتی به صورت ابتدایی مطرح شد؛ علاوه بر این، بازدیدی نیز بهمن ماه سال گذشته صورت گرفت و رئیس سازمان سینمایی از پروژه‌ها بازدید کردند و شهردار و مدیرکل ارشاد خراسان‌رضوی نیز حضور داشتند و در حاشیه آن نشست، موضوعی مطرح شد که شهرداری مشهد اعلام آمادگی کرد یکی از بوستان‌ها و خانه‌های قدیمی مشهد را در اختیار اداره‌کل ارشاد خراسان‌رضوی برای موزه سینما و تئاتر قرار دهد.

تحفه گر بیان کرد: در حال حاضر هر دو موضوع یعنی راه‌اندازی موزه سینما در رباط طرق و راه‌اندازی در یکی از خانه‌های تاریخی مشهد، به موازات هم پیگیری می‌شود؛ یعنی هم ظرفیت رباط طرق و هم ظرفیت شهرداری مشهد برای در اختیار قرار دادن مکانی جهت راه‌اندازی موزه سینما در دست بررسی است.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی موزه سینما در رباط طرق منتفی نشده گفت: منتظر پیشنهاد بخش خصوصی هستیم که در این زمینه برنامه خود را ارائه دهد، کاری با این وسعت اگر بخش خصوصی به آن وارد شود بازخوردها و نتایج بهتری خواهد داشت. هر دو موضوع یعنی رباط طرق و شهرداری در حال پیش‌بردن از سوی ماست.

تحفه‌گر گفت: اگر هر دو موضوع یعنی هر دو مکان راه‌اندازی موزه سینما، به خوبی پیش برود باید شورای سیاستگذاری تصمیم‌گیری کند که آیا موزه تئاتر و سینما تلفیق شوند و یا اینکه جداگانه فعالیت کنند اما بهتر این است که در یک مکان ارائه شود و بازدیدکننده از مجموع آنها استفاده کند؛ پیشنهاد تفکیک موزه تئاتر و سینما نیز در حال بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال 97 این اتفاق صورت بگیرد، رباط طرق مقداری کار ترمیمی و اجرایی دارد؛ پیشنهاد داخل شهر شهرداری برای راه‌اندازی این موزه، به حقیقت نزدیک‌تر است و امیدواریم تا پایان سال این کار را به نتیجه برسانیم.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: