کاهش نزولات جوی طی ماه های گذشته باعث شده تا نگرانی برای تامین آب در خراسان رضوی همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، طبق اعلام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی  در سال آبی جاری علیرغم بارندگی های بهاری در ابتدای سال، کماکان نسبت به متوسط بلند مدت، با بیش از ۴۴ درصد کمبود نزولات آسمانی مواجه هستیم که این به معنای استمرار خشکسالی است و برای مدیریت بحران نباید از مدیریت مصرف و سازگاری با کم آبی غافل شویم.

ذخیره آب بسیاری از سدهای خراسان رضوی به دلیل عدم بارش برف مناسب در زمستان خالی مانده و کشاورزان نیز نگران تامین آب مورد نیاز برای آبیاری محصولات خود در ماه های پیش رو هستند زیرا ذخایر آب زیر زمینی در بسیاری از مناطق جوابگوی نیاز کشاورزان نیست.

به سمت اصلاح مصرف آب حرکت کنیم

در همین رابطه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار می کند: ۲۳ درصد مخازن سدهای این استان پر آب است که مجموع آب ذخیره شده آنها ۳۵۷میلیون متر مکعب است. این آب ها به مصارف گوناگون از جمله مصرف کشاورزی، آب شرب و مصرف امور صنعتی می رسد.

محمد حسین جعفری می افزاید: بخشی از آب شرب توسط سدها و بخشی دیگر توسط منابع دیگر مانند آب های زیر زمینی تامین می شود و پیش بینی می کنیم با توجه به تصمیمات اخذ شده در کارگروه ملی و همکاری و همسویی بین دستگاه های متولی درحوزه آب بطور قطع تا پایان تابستان مشکل کمبود آب شرب در استان نخواهیم داشت.

وی در ادامه می گوید: کاهش نزولات جوی و تغییرات الگوی بارش و دما در استان نیز شرایط سخت تری ایجاد کرده و باید در تمام بخش ها از جمله کشاورزی، صنعت، شرب و خدمات تا زمان دستیابی به شرایط پایدار و متعادل، روش ها و الگوهایی که در برداشت و مصرف آب بی رویه انجام می دادیم را اصلاح کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی می افزاید: از آنجایی که مصرف آب شرب تنها ۶ درصد از کل آب مصرفی خراسان رضوی را شامل می شود و بیشتر آب مصرفی در بخش کشاورزی استفاده می شود برای صرفه جویی در مصرف آب، بهترین راه استفاده از روش هایی در کشاورزی است که آب کمتری مصرف شود.

وی تصریح می کند: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۹۶) تا صبح ۳۰ فروردین ۹۷ بیش از ۹۴.۸ میلی متر نزولات جوی در خراسان رضوی به صورت تجمعی ثبت شده است که این مقدار در بازه زمانی مشابه در سال آبی قبل معادل ۱۶۶ میلی متر بوده است.

۴۴ درصد کاهش نزولات آسمانی

جعفری خاطر نشان می کند: کاهش نزولات جوی به صورت باران و برف در پاییز و زمستان ۹۶ کم سابقه بود و علیرغم بارش بسیار خوب نزولات جوی طی روزهای اخیر که در مناطق شهری عمدتا به شکل باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر به شکل برف رخ داد، کماکان نسبت به سال آبی گذشته و همچنین متوسط بلندمدت با بیش از ۴۴ درصد کاهش نزولات آسمانی مواجه هستیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان آنکه نزولات آسمانی مشهد در پاییز و زمستان امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش داشت و از ۲۱۸.۷ میلی متر سال گذشته به ۱۲۸.۸میلی متر رسید افزود: از ابتدای سال آبی تاکنون دیگر شهرهای استان هم با کاهش نزولات آسمانی روبرو بودند به صورتی که از ابتدای مهر ۹۶ تا صبح ۳۰ فروردین ۹۷ شهرستان تایباد با ۴۵ میلی متر کمترین مقدار بارش تجمعی را داشته است.

وی در ادامه گفت: گرچه خراسان رضوی جزو مناطق خشک و نیمه خشک در کشور و جهان به شمار می آید و سرانه آب تجدیدپذیر آن به ازای هر نفر در سال کاهش می یابد اما در حال حاضر الگوی مصرف کنونی آب در تمام بخش ها تناسب چندانی با این واقعیت ندارد. بیشتر بودن سرانه مصرف آب شهری، کشاورزی و صنعتی نسبت به متوسط جهانی بیانگر این موضوع است که در زمینه مدیریت مصرف موفق نبوده ایم.

جعفری عنوان می کند: در سال ۱۴۲۰نیاز آب استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که حجم آب تولیدی این استان ها در شرایط موجود به میزان قابل توجهی کمتر از این مقدار است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی می افزاید: اجرای بزرگترین طرح انتقال آب از دریای عمان به این سه استان شرقی کشور که اکنون در مرحله مطالعاتی است یکی از راهکارها برای جبران کمبود آب طی سال های آینده است.

وی در پایان تصریح کرد: طول خط انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر پیش بینی شده که این آب تنها برای آشامیدن و صنعت مصرف خواهد شد.

در مرحله خشکسالی باقی مانده ایم

در ادامه این گزارش برای اطلاع در مورد پیش بینی بارش ها تا پایان بهار و احیانا تابستان در خراسان رضوی با مدیر کل هواشناسی خراسان رضوی به گفتگو پرداختیم.

محسن عراقی زاده می گوید: متاسفانه امسال نیز با توجه به کاهش بارندگی در مرحله خشکسالی باقی ماندیم و مانند سال های گذشته با کاهش بارش برف مواجه بوده ایم به صورتی که بارندگی به ماه های گرم سال منتقل می شود که بیشتر این بارش ها نیز به صورت رگبار است.

وی می افزاید: این روند علی رغم رسیدن بارندگی به حد نرمال، باعث کاهش میزان آب زیر زمینی و میزان منابع آبی استان می شود.

مدیر کل هواشناسی خراسان رضوی با بیان آنکه بیشترین میزان بارندگی در قسمت های شمالی استان به دلیل نزدیکی به دریای خزر و کمترین میزان آن در قسمت های جنوبی استان است بیان می کند: علت کاهش بارندگی به دلیل تغییر اقلیم در کره زمین است که باعث کاهش و یا افزایش میزان بارندگی در قسمت هایی از آن شده است.

وی با اشاره به اینکه اکثر نقاط کشورمان در مدار خشکسالی قرار دارد عنوان می کند: مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تامین آب استان خراسان رضوی و حفظ منابع آبی پایدار در این استان است.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: