معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شاخص مرگ و میر مادران در 100 هزار تولد زنده در کشور را 18.1 و در حوزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد 18.7 است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حمید‌رضا بهرامی ظهر امروز در نشست خبری که با هدف ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط متولیان سلامت استان در شهرک دانش و سلامت برگزار شد، اظهار داشت: شاخص مرگ و میر مادران در 100 هزار تولد زنده در کشور را 18.1 و در حوزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد 18.7 اعلام و ادامه داد: مرگ و میر کودکان زیر پنج سال پیش از انقلاب 287 مرگ به ازای هزار تولد بود که میانگین این شاخص در سال گذشته در کشور 15.1 و در حوزه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و 15.47 است.

وی افزود:در طی برنامه 4 ساله اول بعد از طرح تحول سلامت در 111 پایگاه و 42 مرکز نزدیک به 2 هزار نیرو اضافه شد و حدود 307 میلیارد تومان در بخش تحول سلامت شهری و 413 میلیارد تومان در بخش پزشک خانواده روستایی مازاد بر اعتبارات قبلی تصویب شده است.  

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در انتهای سال 93 پرونده الکترونیک سلامت بومی استان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کلید خورد و این اقدام با هزینه کمتر از 100 میلیون تومان صورت گرفت پرونده الکترونیک باعث می‌شود تا کارشناس به آسانی از حضور افراد در محل کار مطلع شود که این اقدام می‌تواند از سفرهای درون و برون شهری کم کند. 

بهرامی گفت: در سال 94، 405  پروژه در قالب تفاهم سه‌جانبه ما بین استانداری، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبادله شد و در این 405 پروژه تعریف شده 50 درصد آن از منابع وزارتی و 50 درصد از منابع داخلی و خیرین انجام شد. 

وی تصریح کرد: در شاخص‌ها 190 درصد در بیماری یابی دیابت،250 درصد در بیماری یابی فشار خون و780  درصد در غربالگری بیماری‌های روانی در این 4 سال  توسعه داشتیم و علی‌رغم تمام محدودیت‌های مالی که وجود دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اقدامات دیگری که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت گرفته اشاره کرد و ادامه داد: خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد بالای 30 سال از برنامه‌های است که با دادن کارت‌های وضعیت چربی بیمار و تست وجود خون در مدفوع به رایگان اندازه‌گیری می‌شود و به ضریب خطر ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی و عروقی در 10 سال آینده دست پیدا می‌کنیم که در حال حاضر 12 درصد بالای 30 سال را پوشش داده‌ایم و امیدواریم مردم از این امکانات استفاده کنند و این 12 درصد را حداقل به 60 درصد برسانیم. 

بهرامی متذکر شد: با چنین اقداماتی در 5 سال آینده رتبه اول بیماری‌های قلبی و عروقی تغییر رنکینگ می‌دهد و یا حداقل مسائل قلبی و عروقی و مغزی در سنین میان سالی کمتر شود و امیدواریم در 5 سال آینده با این حرکات بین 4 تا 5 سال  امید به زندگی افزایش یابد همچنین تمرکز ما بر بیماری‌های غیر واگیر است که با تاکید بر دیابت، فشار خون، سرطان و روحی و روانی است.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: