رئیس هیئت شطرنج خراسان رضوی گفت: فدراسیون شطرنج از چهار تا پنج سال گذشته تاکنون تنها یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به هیئت شطرنج خراسان رضوی تقبل کرده که معادل ۱۷۰۰ نان سنگک است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمدرضا وجدانی؛ رئیس هیئت شطرنج خراسان‌رضوی در مورد اقدامات و برنامه‌های هیئت شطرنج، توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

چه برنامه‌هایی در هیئت شطرنج خراسان رضوی در سال جدید قرار است برگزار شود؟

وجدانی: هیئت شطرنج خراسان رضوی برنامه‌های بسیاری را در آینده برگزار می‌کند که یکی از آنها، برگزاری مجمع انتخاباتی رئیس جدید هیئت شطرنج استان است، رئیس هیئت جدید به اختیار خود می‌تواند برنامه‌ها را برگزار کند و یا اینکه در آنها تغییراتی ایجاد کند.

هیئت شطرنج خراسان رضوی پس از وقفه‌ای دو ساله، در نخستین هفته ماه مهر هفتمین دوره مسابقات جام بین‌المللی خیام را برگزار می‌کند، مسابقات جام رمضان نیز در ماه مبارک رمضان برپا می‌شود، همچنین مسابقات ماهانه متعددی در استان تشکیل شده و ورزشکاران مبتدی تا حرفه‌ای در این رقابت‌ها حضور دارند.

برگزاری کلاس‌های مربی‌گری و داوری در درجات مختلف، نیز یکی از برنامه‌های هیئت شطرنج خراسان رضوی بوده که در سال 97 توسط رئیس هیئت جدید انجام می‌شود، لازمبه ذکر است در 20 روز گذشته، وصال حامدنیا، قهرمان زیر 18 سال آسیا شد، تاکنون آمار ورزشکاران سازمان‌یافته ریتینگ دار حرفه‌ای به بالغ بر 650 نفر نیز می‌رسد.

هیئت شطرنج خراسان رضوی چه اقداماتی را در سال گذشته به ثبت رساند؟

وجدانی: یکی از اقدامات حائز اهمیت هیئت شطرنج خراسان رضوی در سال گذشته، برگزاری هجدهمین دوره مسابقات بین‌المللی شطرنج بود، این هیئت علاوه بر مسابقات بین‌المللی، هر ماه مسابقات ریتد را برگزار می‌کرد، کلاس‌های داوری و مربی‌گری بسیاری برگزار شد و داوران درجه سه افزایش یافتند، این هیئت چندین مقام قهرمانی در بخش‌های مختلف اعم از کشوری در هر رده سنی کسب کرده است.

تاکنون هیئت شطرنج خراسان رضوی با صدا و سیما رایزنی داشته است؟

وجدانی: هیئت شطرنج خراسان رضوی با صدا و سیما جهت پوشش خبری و بازخورد مردمی تعاملاتی صورت داده و از هیئت به خوبی حمایت می‌کند، این سازمان خبرهای حائز اهمیت شطرنج در استان را پخش می‌کند.

 میزبانی می‌تواند نقش موثری در ارتقا و توسعه شطرنج در استان داشته باشد؟

وجدانی: میزبانی محاسن بسیاری داشته و تاثیر بسیاری در جذب مردم به شطرنج دارد، به گفته مربیان بزرگ و جهانی، مربی‌گری 30 درصد و برگزاری مسابقات 70 درصد در پیشرفت و توسعه شطرنج موثر است، در صورت برگزاری مسابقات جهانی، توجه تمامی مردم از سراسر دنیا جلب می‌شود، این موضوع نقش میزبانی را در شطرنج پررنگ‌تر می‌کند.

اقدامات مربوط به شهرستان‌ها در هیئت شطرنج خراسان رضوی با چه روندی پیش می‌رود؟

وجدانی: هیئت شطرنج خراسان رضوی با وجود حمایت اندک ارگان‌ها، به شهرستان‌های فعال مانند سبزوار، نیشابور، فریمان، قوچان و نظایر آنها کمک رسانی می‌کند و برای شهرستان‌هایی که مسابقات مختلف برگزارمی‌کنند، داور و تجهیزات لازم فرستاده می‌شود.

هیئت شطرنج خراسان رضوی مبحث استعدادیابی را چگونه پیگیری می‌کند؟

وجدانی: آموزش و پرورش بستر وسیعی برای تمامی ورزش‌ها است، لازم به ذکر است که اداره کل آموزش و پرورش، پیش از اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، نخستین تفاهم‌نامه خود را با هیئت شطرنج استان منعقد کرد.

میزان فعالیت‌های هیئت شطرنج خراسان رضوی با بودجه تخصیص یافته همخوانی دارد؟

وجدانی: تاکنون بودجه تخصیص یافته با فعالیت‌های هیئت شطرنج خراسان رضوی همخوانی نداشته و این هیئت هر سال با این مشکل مواجه می‌شود، اما امسال این موضوع به دلایل متعددی کمی پررنگ تر شده اما مغایرت شدیدی با سال‌های گذشته ندارد.

 هیئت شطرنج استان به چه میزان مورد حمایت اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و فدراسیون شطرنج قرار گرفته است؟

وجدانی: فدراسیون شطرنج از چهار سال گذشته تاکنون یک میلیون و 700 هزار تومان به هیئت تقبل کرده است که معادل روزانه یک نان سنگک و یا در مجموع 1700 عدد نان سنگک است؛ در واقع این هیئت توسط اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون شطرنج حمایت شده اما این هیئت بیش از این نیازمند حمایت اسپانسر است، در هر صورت یک اسپانسر قدرتمند می‌تواند نقش موثری در ارتقای شطرنج در استان داشته باشد.

 با توجه به نیاز هیئت شطرنج خراسان رضوی به اسپانسر، آیا این مورد در هیئت محقق می‌شود؟

وجدانی: خیر؛ به دلیل فقدان تبلیغات میدانی، اسپانسری از هیئت شطرنج خراسان رضوی حمایت نمی‌کند، بنابراین هیئت پس از مدتی خودکفا شده و به صورت مستقل تمامی امور خود را با برنامه‌ریزی پیش‌می‌برد، در صورت وجود اسپانسر قطعاً شرایط بهتر بوده اما فقدان آن سبب اُفت و نابود شدن شطرنج در استان نمی‌شود.

وضعیت از ابتدا همین بوده و هیئت با مشکلات مادی روبه‌رو است، شطرنج استان با این مشکلات همراه بوده و خود را با این موضوع وفق داده است، تا جایی که بنده نه تنها درآمدی از این هیئت ندارم بلکه خود نیز اسپانسر هیئت شطرنج خراسان رضوی هستم، کناره‌گیری‌ام از فعالیت در این زمینه دلایل دیگری دارد.افراد فعال در زمینه ورزش، نباید به درآمد و حقوق خود توجه داشته باشند، بلکه باید به تلطیف فضا کمک کنند.

 هیئت شطرنج خراسان رضوی مکان مناسبی برای برگزاری مسابقات و تمرینات خود دارد؟

وجدانی: هیئت شطرنج خراسان رضوی در سالن شهید بهشتی در مجموعه اداره‌کل ورزش و جوانان استان در بلوار فردوسی مکانی اختصاصی در اختیار داشته و ورزشکاران فعالیت‌های خود را در این مکان انجام می‌دهند، این هیئت در مبحث مکان برگزاری مسابقات و تمرینات شطرنج مشکل حادی ندارد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: