ورزشکاران ناشنوای خراسان رضوی با وجود اینکه افتخارات زیادی را به‌دست آوردند، اما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، هیاهو و همهمه مشکلات نمی‌گذارد، با وجود برخورداری از استعدادها و ظرفیت‌های خوب، صدایشان در میدان‌های مختلف ورزشی به‌گوش برسد و همین فعالیت‌های دست و پا شکسته هم مرهون حمایت برخی سازمان‌ها و هیات‌ها است.

با این وجود، ورزشکاران ناشنوای خراسان رضوی دست از تلاش بر نداشتند، طی سال‌های گذشته در رشته‌های مختلف از جمله فوتبال،کشتی، شنا و رشته‌های دیگری توانستند به موفقیت برسند.

این تلاش‌ها اما فقط به‌واسطه همت و غیرت خود این ورزشکاران بوده است و متاسفانه مجموعه‌های بالادستی که وظیفه حمایت از این ورزشکاران افتخارآفرین را دارند تا به امروز حمایت چندانی از این ورزشکاران نداشته‌اند.

این همه در حالی است که بسیاری از این ورزشکاران با مشکل بیکاری روبه‌رو هستند و متاسفانه با توجه به‌مشکل ناشنوایی آنها، هنوز بسیاری از این افراد با بیکاری روب‌رو هستند،  این در شرایطی است که آنها توانایی ویژه‌ای دارند و این می‌طلبد تا مسئولین برای حل مشکل آنها دست به‌کار شوند.

به همه اینها اضافه کنید، مشکلاتی که این ورزشکاران برای انجام تمرینات خود دارند، از هزینه‌های سرسام‌آور سالن‌های ورزشی برای یک ساعت تمرین گرفته تا کمبود امکاناتی از جمله کفش و لباس و سایر ملزوماتی که یک ورزشکار به آنها احتیاج دارد، تازه باید هزینه‌های رفت و آمد به مسابقات و تغزیه آنها را نیز در نظر بگیریم که روی هم رفته سبب می‌شود، این ورزشکاران افتخارآفرین نتوانند با انگیزه به‌ورزش خود ادامه دهند.

وجود بیش از  14 هزار ناشنوا در خراسان رضوی

دبیر هیات ورزش‌های ناشنوایان خراسان رضوی  در خصوص ورزشکاران فعال در این هیات اظهار کرد: در حال حاضر در این استان بیش از  14 هزار ناشنوا وجود دارد که 60 درصد آقا و 40 درصد خانم‌ها بوده و تعداد 8000 نفر از آنها مشهدی هستند،  از این تعداد، 500 نفر آقا و 300 نفر خانم در رشته‌های مختلف زیرپوشش هیات محسوب می‌شوند.

اعظم عباس‌نیا افزود: متاسفانه در حق هیات ناشنوایان و ورزشکاران ما ظلم شده است، در ورزش جانبازان و معلولین و بیماری‌های خاص، قوانین هر رشته با ورزش افراد عادی تفاوت دارد، ولی برای ورزشکاران ما این‌گونه نیست و آنها باید به‌صورت عادی با همان قوانین افراد عادی ورزش کنند و این برای آنها بسیار سخت است.

وی درباره وضعیت مالی این هیات نیز گفت: در چند سال گذشته به‌دلیل مناسب نبودن وضعیت مالی شرکت‌ها و کارخانجات بخش خصوصی حمایت چندانی را نداشت و این موضوع بر مشکلات ما افزوده است، هر چند که باید به خیرین ورزشی که همیشه در کنار ناشنوایان بوده اند اشاره کرد که بار بسیاری از مشکلات را برداشته‌اند.

عباس‌نیا افزود: مهم‌ترین مشکل ما در ورزش ناشنوایان استان این است که ورزشکاران ما از یک سالن اختصاصی محروم بوده و مجبور هستند، برای تمرینات خود هزینه پرداخت کنند.

وی با یادآوری اینکه هر چند در اجرای اصل 44 قانون اساسی اداره‌های ورزش و جوانان موظف هستند، اداره سالن‌های ورزشی را به بخش غیردولتی واگذار کنند، اما باید استثنایی برای افرادی مانند ناشنوایان برای استفاده از سالن‌های ورزشی در نظر گرفته شود.

وجود 29 ملی‌پوش ناشنوای خراسان رضوی در رشته‌های مختلف

هیات ناشنوایان خراسان رضوی برای اعزام 29 نفر از قهرمانان تیم ملی به مسابقات مختلف اعم از آسیایی، جهانی و نظایر آن برنامه‌ریزی کرده که شب گذشته نخستین اعزام آن در بخش فوتبال تحقق یافت، مسابقات بعدی مربوط به بخش فوتسال بوده که پنج نفر در انتظار اعزام برای مسابقات هستند.

دبیر هیات ناشنوایان خراسان رضوی با اشاره به‌موفقیت‌های ورزشکاران خراسانی ناشنوا، گفت: در حال حاضر، ما در رشته‌های مختلف، 29 ملی‌پوش داریم که در بخش فوتبال و فوتسال فعال‌تر هستند،  در کشتی هم  به همین صورت فعالیت خوبی داریم.

وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل هیات ناشنوایان خراسان‌رضوی، میزان بودجه تخصیص یافته است، در حال حاضر، 160 ورزشکار سازمان‌یافته زیر نظر هیات ناشنوایان استان در حال فعالیت بوده، اما از امکانات کافی و اسپانسر قدرتمند برخوردار نیستند، حمایت‌های اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون ناشنوایان حتی به هزینه‌های حاشیه‌ای و جزئی نمی‌رسد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: