"پیش تولید" ساخت بزرگ ترین سردیس(مجسمه نیم تنه) ساخته شده از شخصیت های ورزشی در استان پایان یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،سردیس زنده یاد پهلوان"قربان محمد بهادری" قرار است پس از بهره برداری در سالنی به همین نام طی ماه های آینده با حضور جمعی از بزرگان رشته کشتی و مقامات ورزش استان و کشور، در ورودی سالن در زادگاه پهلوان(شهرستان قوچان)نصب شود.به همین بهانه،به سراغ سازنده و طراح این اثر هنری ارزشمند(استاد امیر محسنی) رفتیم .کسی که خود، مرشدی با سابقه و نام آشنا در رشته ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان به شمار می آید ...

*ساخت سردیس "پهلوان بهادری"چه زمانی و چگونه به شما پیشنهاد شد؟
 
- همان طور که می دانید پهلوان"قربان محمد بهادری" از بزرگ ترین قهرمانان کشتی استان بودند که سال گذشته پس از یک دوره بیماری سخت به رحمت الهی رفتند.اما ایده ساخت این سردیس،ظاهرا در زمان یکی از عیادت ها از ایشان مطرح و در ادامه موضوع جدی تر شده و ساخت سردیس که به لحاظ ابعاد، بزرگ ترین سردیس ساخته شده از شخصیت های ورزشی استان است؛ توسط اداره کل ورزش و جوانان استان به واحد طراحی -هنری این اداره کل که مسئولیتش با من است،سفارش و ارجاع شد.پاییز سال گذشته طراحی های اولیه انجام شد و من با استفاده از مجموعه ای از عکس های قدیمی و تاریخی این پهلوان بزرگ که توسط تعدادی از پیش کسوتان کشتی استان مثل:حاج "ابراهیم آزمون" و همچنین پژوهشگران ورزشی مثل:جناب "باغبان نیکو"،در اختیارم قرار گرفت؛ مرحله "پیش تولید" آن را آغاز کردم. البته همان طور که می دانید برای ساخت چنین سردیس هایی نیاز به اعتبار سنجی نهایی است که البته پس از وقفه های زمانی،سرانجام پیش تولید سردیس به پایان رسید و آماده اجراست . البته گویا به دلیل آن که هنوز احداث سالن پهلوان بهادری در قوچان به پایان نرسیده ،فعلا باید برای اجرای نهایی که به احتمال بسیار با "بتون دکوراتیو"-سنگ مصنوعی- در ابعاد یک ونیم متر ارتفاع،یک متر عرض و80 سانتی متر قطر خواهد بود، دست نگه داریم.
 
*ساخت تندیس و سردیس‌های ورزشی با چه اهدافی در این واحد پیگیری می شود؟
 
- ابتدا باید بگویم که این واحد طراحی هنری در زمان مدیرکل وقت ورزش استان(دکتر هاشمی جواهری)با پیشنهاد و پیگیری های جناب طالبیان(مسئول وقت سازمان جوانان استان) تاسیس شد و در واقع آغاز به کار آن همزمان با ادغام سازمان جوانان با اداره کل ورزش بود و به همین دلیل نیز در این واحد از گذشته تا کنون طراحی نمادهای هنری با الگوی جوانان(پرتره شهدا و بزرگان دفاع مقدس و...)نیز انجام شده و می شود.خوشبختانه جناب کوروش صبوریان(مدیرکل ورزش و جوانان استان)نیز همچنان حامی این واحد در این اداره کل هستند که ما نیز به پشتوانه همین حمایت ها به خلق آثار هنری و فرهنگی در حوزه ورزش و جوانان می پردازیم.مطمئنا در حوزه ورزش استان نیز ساخت چنین سردیس هایی، ضمن معرفی بزرگان ورزش استان، زمینه شناخت و بزرگداشت آنان را در جامعه فراهم می کند.
 
*کمی از پیشینه ورزشی و هنری خود بگویید.
 
- دارای مدرک کارشناسی نقاشی از دانشگاه تهران و متولد 1344 در شهرستان تربت حیدریه هستم. از سنین کم به ورزش علاقه مند بوده ام و پس از یک دوره فعالیت کوتاه در رشته کشتی به ورزش های رزمی علاقه مند شدم و دارای "دان3 کاراته سبک کیوکوشین"هستم. علاوه بر همه این ها از سال های دور در تربت حیدریه و مشهد در رشته مرشدی ورزش باستانی،پیشینه طولانی دارم و به سبب همین پیشینه، دارای درجه"زنگ از سردم زورخانه "هستم. پس از سکونت در مشهد، مدت مدیدی مرشد باستانی زورخانه های: شهید چمران،شهدا و... مشهد و هم اکنون نیز سال هاست مرشد ورزش باستانی در "زورخانه آستان قدس رضوی"مشهد و از سال 62 نیز کارمند اداره ورزش بوده و هستم.
 
*کار هنری بعدی شما در زمینه ورزش چیست؟
 
-همان طور که در کارگاه ملاحظه می کنید؛پیش تولید و طراحی ساخت سردیس زنده یاد"محمدعلی صحرایی"(قهرمان نام آور کشتی استان)نیز در مراحل پایانی است که این سردیس هم، قرار است برای نصب در محوطه بیرونی "سالن کشتی زنده یاد صحرایی" در میدان تختی(سعدآباد)مشهد در نظر گرفته شود.
 
*سخن پایانی؟

- واقعیت این است که ساخت آثار هنری فاخر و شاخص، تاثیر بسیار مهمی در ارج نهادن و معرفی بزرگان هر مقوله ای(از جمله ورزش) به نسل آینده دارد؛اما همه می دانیم در بسیاری موارد،کمبود اعتبارات دست هنرمندان و علاقه مندان و حتی مسئولان علاقه مند را برای تولید یک اثر ماندگار بسته است. در حوزه ورزش استان نیز چه بسا طرح های هنری مهمی پشت مانع کمبود اعتبار متوقف مانده است که باید برای رونق بیشتر آن،گام های عملی برداشت.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: