معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: طرح بازآفرینی خیابان تاریخی ارگ مشهد مقدس باید ظرف شش ماه توسط مشاور اقدام و برای تصویب ارائه شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مقدوری افزود: این موضوع در کمیسیون ماده 5 طرح تفضیلی شهرمشهد مصوب شد که توسط مشاور تهیه و برای بررسی و تصویب به کمیسیون تحویل خواهد شد.

 وی اظهار کرد: خیابان ارگ با کارکرد تاریخی بویژه در ابعاد فرهنگی ، اداری نقشی بی بدیلی در شبکه های شریانی شهر و ارزش ها فوق العاده ای در حوزه میراث فرهنگی در خود جای داده است و در تاریخ شهرنشینی این خطه اهمیت ویژه ای دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و کابرد آن، طراحی شهری این خیابان بر اساس هدف پیاده مداری و احیای هویت تاریخی آن است و امید است بتوان اقدامی موثر و ماندگار انجام داد.

گفتنی است زمانی که مشهد در فاصله سال های 1305 تا 1312 وارد نوسازی شد از نخستین اقدامات احداث خیابانی به نام پهلوی (امام خمینی (ره) کنونی ) در اراضی ارگ حکومتی در سال 1310 بود.

 با وجود نامگذاری، این خیابان از همان زمان در بین مردم به خیابان ارگ مشهور شد و تا امروز هم این عنوان بر آن مانده است.

 خیابانی که تا سال 1350 با ترکیبی از مغازه‌ها، کافه‌ها،رستوران‌ها، سینماها و باشگاه افسران و غیره مدرن‌ترین منطقه مشهد به شمار می‌رفت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: