معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: راه اندازی شورای عالی کودک زیر نظر دولت می تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حبیب الله مسعودی فرید در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش های آموزش پیش از دبستان به روی آنتن شبکه آموزش رفت  با بیان اینکه مجموع آمار پیش دبستانی یک و پیش دبستانی دو ۷۰۰ هزار نفر است گفت: نرخ پوشش در پیش ۲ بیشتر است. اگر نرخ موالید سالانه یک میلیون و اندی را درنظر بگیریم پوشش پیش ۱و پیش ۲ حدود ۲۵ درصد کل کودکان میشود. 

وی افزود: ۷۵ درصد کودکان دو سال ماقبل دبستان به پیش دبستانی نمی روند. این در حالی است که نرخ پوشش آموزش کل دوره پیش از دبستان از صفر تا شش سالگی در ایران ۱۰ درصد است و نباید فراموش کرد هرچقدر نرخ پوشش در این دوره بیشتر باشد بازده و بازگشت سرمایه گذاری در  آینده حتی تا ۱۰ برابر بیشتر خواهد بود. 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مهدکودک جایی برای ارتقای همه جانبه و رشد کودکان است گفت: حقوق شهروندی، احترام به همنوع و بسیاری موارد دیگر را می توان در این دوره در وجود کودک نهادینه کرد.   

مسعودی فرید تاکید کرد: باید یک بسته جامعی در این زمینه تعریف کنیم که همه دستگاه های مربوط از رسانه ملی تا وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی و ... در آن نقش ایفا کنند. بودجه حوزه کودکان برای آموزش و پرورش طی چند سال گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده اما سرانه و هزینه ها رو به رشد هستند و شیب افزایش بودجه هنوز مطلوب نیست. 

وی در پاسخ به اینکه آیا موازی کاری و تولی گیری های متعدد در این روند اختلال ایجاد نمی کند؟ گفت: راه اندازی شورایی عالی کودک زیر نظر دولت می تواند مشکلاتی از این دست را حل کند.  

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حضور در دوره های پیش دبستانی نافی نقش خانواده وضرورت گذراندن اوقات کودک با آنها نیست گفت: معتقدیم حضور کودک در مهدها به جامعه پذیری بیشتر وی کمک می کند. 

مسعودی فرید با بیان اینکه باید دید چگونه می‌توان خدمات بهتری به کودکان زیر سن دبستان ارائه کرد گفت: نمیتوانیم منتظر شویم خانواده خودش وارد عمل شود؛ بچه ها سرمایه اند و بایدخدمات را در سنین کم دریافت کنند. قطعا باید به سمت توانمندی خانواده ها هم برویم ولی ممکن است نیازمند برنامه میان مدت و طولانی باشد. اگر چند سال اول زندگی را بی توجه بگذرانیم، دیگر به راحتی قابل جبران نیست. 

وی با تاکید بر اینکه استان‌ها اجازه ندارند محتوای غیرقابل تایید ما و آموزش و پرورش را ارائه کنند گفت: قبلا سرفصل ها از سوی مرکز ارائه میشد و هر استان با توجه به اقتضائاتش باید محتوا تولید میکرد در حالی که استان هایی داریم که توان تدوین محتوای مورد نظر خود را ندارند. اکنون هرکتابی باید برای ورود به مهد حتما مجوز بگیرد.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: