مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سواد رسانه‌ای معلمان باید به روز شود، همزمان با تعلیم باید تعلم نیز وجود داشته باشد تا مرجعیت علمی و اخلاقی آنها در کلاس از دست نرود، زیرا اگر این مرجعیت زیر سوال برود، دانش آموز از معلم تبعیت نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، قاسم خدابنده ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: بیش از 90 هزار معلم و فرهنگی و 65 هزار بازنشسته فرهنگی در خراسان رضوی هستند که گنجینه مهمی برای ما محسوب می‌شوند و یاد و خاطره شهید مطهری را نیز گرامی می‌داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه جامعیت شهید مطهری برای معلمان ما الگوی بسیار مناسبی است افزود: شهید مطهری در ایجاد شور و نشاط انقلابی در میان جوانان سهمی انکارنشدنی داشت و در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نیز ایشان بسیار اثرگذار بودند و امام راحل فرمودند تمام آثار ایشان قابل استفاده است.

خدابنده تصریح کرد: شهید مطهری مردم علم و ایمان و عمل بود، اندیشمند و آزاداندیشی که عنوان می‌‌کرد ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را بیاموزد و خودشان نیز به جوانان آزاداندیشی را آموختند.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما همه فعالیت‌های تعلیم و تربیت، مبتنی بر تعلیم و تربیت اسلامی است و باید جایگاه علم و عالم و معلم را در روایات اسلامی و کتب دینی جستجو کنیم؛ خداوند تبارک و تعالی نخستین معلم انسان بود و زمانی که انسان را به عنوان خلیفه خود برگزید، جانشینی در زمین معرفی کردند تا در زمین مستقر شود و اول معلم انسان به انسانها، اسماء الهی را آموخت.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تصریح کرد: خداوند در جای جای قرآن خود را معلم و آموزش‌دهنده بدون واسططع معرفی می‌کند، خداوند به انسان قرآن و سخن گفتن را آموزش داد و به پیامبر نیز فرمود بر تو کتاب قرآن و حکمت و سخن گفتن را نازل کردیم و چیزی را به تو آموزش دادیم که از آن اطلاع و آگاهی و علم نداشتی.

خدابنده ادامه داد: دومین معلم پس از خداوند تبارک و تعالی، پیامبران هستند که نسبت به تعلیم و تربیت انسانها کوشیدند؛ خداوند پیامبران را در میان افراد مبعوث کرد تا حکمت خدا را آموزش دهند و آنها را در مسیر تزکیه راهنمایی و هدایت کند. حضرت امام(ره) در تفسیری می‌فرمایند: سمت خروج مومنان از تاریکی به سمت نور، سمت معلمی است که به خداوند متعال منسوب است.

وی گفت: سمت معلمی، خروج انسانها و جامعه و دانش آموزان از طلمات و جهل به سمت دانش و نور و آگاهی و سعادت است و با همین تعبیر است که امام راحل فرمودند وظیفه معلم، هدایت جامعه به سوی الله است و به همین دلیل است که می‌گوئیم شغل معلمی، شغل انبیاء است و این همان رسالت اصلی پیامبران است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز فرمودند، هزینه در آموزش و پرورش، سرمایه‌گذاری برای تربیت نسل آینده است که مقدرات کشور را رقم خواهند زد و باید به اقتصاد آموزش و پرورش به عنوان یک سرمایه گذاری سودمند در حوزه نیروی انسانی نگریست.

خدابنده تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به توسعه پایدار و همه جانبه برسیم باید از آموزش و پرورش آغاز کنیم، جامعه شناسان نیز معتقد هستند اگر بخواهیم تمدنی ایجاد کنیم باید از سه کانال شروع کنیم؛ اول خانواده؛ اگر جلوی خانواده را بگیریم آن تمدن را به سمت انحلال برده‌ایم و در این میان باید مقام و جایگاه مادر را پائین آورد. رکن دوم؛ نظام آموزشی است که اگر مستحکم نباشد نسل آینده نیز نسل محکمی نخواهد بود.

وی ادامه داد: باید به نظام آموزشی اهمیت داد و از گنیجنه‌های علمی نیز حمایت کنیم، وضعیت معلمان در نظام اجتماعی کشور مناسب است و اعتماد عمومی به جامعه فرهنگیان در صدر بقیه مشاغل است.

خدابنده تصریح کرد: سواد رسانه‌ای معلمان باید به روز شود، همزمان با تعلیم باید تعلم نیز وجود داشته باشد تا مرجعیت علمی و اخلاقی آنها در کلاس از دست نرود، زیرا اگر این مرجعیت زیر سوال برود، دانش آموز از معلم تبعیت نمی‌کند.

وی گفت: توجه به معیشت و منزلت و مسائل رفاهی معلمان باید در دستور کار قرار بگیرد؛ دولت و مجلس باید در این زمینه دست به دست هم دهند و وضعیت جامعه فرهنگی را از این نظر ارتقا دهیم. نظام تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را در همین راستا تدوین و تصویب کرده است.

خدابنده افزود: آموزش و پرورشی که صرفاً بعد آموزشی و تستی دارد باید به سمت و سویی برود که دانش آموز ما ابتدا تربیت دینی و اخلاقی داشته باشید و سپس سراغ تربیت اجتماعی و سیاسی برویم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اضافه کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی، با یک میلیون و 200 هزار دانش آموز و 11 هزار و 200 مدرسه با 90 هزار همکار فرهنگی، امر تعلیم و تربیت را برعهده گرفته است و اولویت‌های ما، دینی و اعتقادی و اخلاقی است. اولویت نخست ما، اولویت دادن به فعالیت‌های قرآنی و نماز است. در مسابقات قرآنی دانش آموزی در پنج سال گذشته استان ما رتبه نخست را کسب کرده و امسال نیز در تابستان میزبان این مسابقات هستیم.

خدابنده با اشاره به اینکه نهضت حفظ قرآن کریم در میان دانش آموزان خراسان رضوی نهادینه شده تصریح کرد: دومین اولویت ما در استان، تعمیق فرهنگ شهادت است و جشنواره شهیدپژوهی را در این راستا برگزار کرده و آموزش راویان معلم را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به سومین اولویت آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: توسعه فرهنگ حجاب، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر از دیگر اولویت‌های ما است. طرح مفلحون دانش آموزی در مدارس متوسطه استان در دستور کار است و سال گذشته با قوت پیگیری شد. هسته‌های یاوران معروف نیز تشکیل شده است.

 

 

به نقل از تسنیم

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: