به گزارش ثامن پرس؛ پس از مواضع قاطع رهبر معظم انقلاب علیه آل‌سعود که هم در پیام ایشان به مسلمانان در آستانه ایام حج و هم در دیدار اخیرشان با خانواده شهدای منا به‌وضوح ابراز شد، ‌مردم و مسئولان نیز هم‌صدا با ولی امر مسلمین جهان، علیه این رژیم دست‌نشانده، اعلام موضع کردند. از جمله اقدامات مردمی انجام‌شده، می‌توان به راهپیمایی روز گذشته مردم که در سراسر کشور از جمله شهر مشهد برگزار شد اشاره کرد، جایی که مردم پس از اقامه نماز عبادی‌سیاسی جمعه، با برپایی راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز، نفرت و انزجار خود را از استکبار جهانی و جنایات وحشیانه آل‌سعود و آل‌خلیفه اعلام کردند. در پایان این راهپیمایی سراسری نیز بیانیه‌ای قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده‌است: ما تظاهرات‌کنندگان در حمایت از رهنمودها و فرمایشات راهگشای مقام معظم رهبری مدظله‌‌العالی، علیه خباثت‌های رژیم دست‌نشانده و سفاک آل‌سعود و آل‌خلیفه بار دیگر اعتراض و خشم انقلابی و نفرت و انزجار خود را از این‌گونه اقدامات ضدانسانی و غیرمسئولانه آل‌سعود خائن‌الحرمین اعلام کرده و در بیش از ٨۵٠میعادگاه نماز جمعه در سراسر کشور مرگ آل‌سعود و آل‌خلیفه را فریاد می‌زنیم. در ادامه این بیانیه، تصریح شده‌‌است: ملت شجاع و بصیر ایران اسلامی به رژیم آل‌سعود و آل‌خلیفه (این مزدوران رژیم غاصب صهیونیستی) و آمریکای جنایت‌کار (ام‌الفساد) هشدار می‌دهد که اگر آل‌سعود خائن مسئولیت اقدامات خود را در جنایت هولناک سرزمین منا نپذیرد و درصدد جبران و اصلاح اقدامات خصمانه و مداخله‌جویانه خود نیز در سایر بلاد اسلامی برنیاید و همچنین اگر رژیم فاسد آل‌خلیفه از سرکوب مردم مظلوم و ستمدیده خود و هتک حرمت رهبران و مراجع بزرگ دینی به‌ویژه آیت‌ا... شیخ عیسی قاسم دست برندارد، به‌زودی زیر امواج خروشان خشم انقلابی و مقدس مسلمانان جهان به‌ویژه جوانان حزب‌ا... برای همیشه تاریخ دفن خواهد‌شد.

ظالمان نباید سرپرستی کعبه را به عهده بگیرند

در همین راستا، روز گذشته حجت‌الاسلام سید‌علی قاضی‌عسکر، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، با بیان اینکه سعودی‌ها ادعای خادمی حریمین شریفین را دارند، گفت: این افراد تصور دارند که کارشان با ایمان به خدا، معاد و جهاد برابری دارد، در حالی که این‌گونه نیست.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: مالک خانه کعبه خداوند است و این خانه برای مردم و عبادت آن‌ها قرار داده شده‌است و بنابر روایات و آیات متعدد، ظالمان نمی‌توانند سرپرستی آنجا را به عهده بگیرند و این محل باید در اختیار متقین و باتقوایان باشد.

قاضی‌عسکر با انتقاد شدید از اطلاعیه اخیر اتحادیه عرب، تصریح کرد: این اتحادیه عرب که این اطلاعیه را صادر کرده، مگر چه کسانی غیر از ظالمان و وابستگان به همین جنایت‌کاران سعودی هستند؟

وی افزود: اتحادیه عرب علمای وابسته و مزدور درباری را بسیج کرده‌اند و از همه بدتر، مفتی نابینای کور‌دل عربستانی است که ملت غیور ایران را غیرمسلمان می‌نامد. این رفتار آن‌ها مایه تاسف است.

گفتنی است عبدالعزیز آل‌شیخ، مفتی مشهور وهابی، سه‌شنبه گذشته در ادامه یاوه‌گویی‌های مقام‌های سعودی علیه ایران، مدعی شده‌بود که ایرانی‌ها مسلمان نیستند! محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز همان‌روز در واکنش به اظهارات این مفتی وهابی، در پیامی توئیتری نوشت: در واقع، تشابهی بین اسلام ایرانیان و بیشتر مسلمین با افراط‌گرایی متعصبانه‌ای که آن روحانی ارشد وهابی و اربابان تروریسم سعودی تبلیغ می‌کنند نیست.

اظهارات رسای رهبر انقلاب مقدمه نابودی آل‌سعود است

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی نیز در اختتامیه هشتمین دوره آزمون سراسری حفظ قرآن کریم گفت: امروز وقایع تاسف‌باری در کشورهای مسلمان منطقه به‌ وقوع می‌پیوندد. تمام این‌ها مولود آمریکا، اسرائیل و در وهله بعد، جنایت‌کاران و مزدوران حاکم در عربستان است. این‌ها حرمین را غصب کرده و سال گذشته حجاج ما را در حرارت و گرمای هوا و با لب تشنه شهید کردند. پس این جنایت‌کاران نمی‌توانند خادم‌الحرمین باشند. وی بیان کرد: مفتی این کشور با وقاحت تمام در پاسخ به پیام رسای مقام معظم رهبری که در تمام دنیا منعکس شد، گفت ایرانی‌ها مسلمان نیستند و مجوس‌زاده هستند. رئیس دفتر مقام معظم رهبری تاکید کرد: شیخ عبدالعزیز و سعودی‌ها باید بدانند که خودشان فرزندان طاغوت، لات و عزی هستند، همان‌هایی که پس از اجدادشان، آن‌ها نیز کمر به هدم اسلام بسته‌اند.

محمدی‌گلپایگانی گفت: این‌ها امنیت حجاج را به دست یهودیان سپرده‌اند و امسال هم اجازه ندادند حجاج ما به مکه مشرف شوند، چون می‌دانند حجاج ما آزاده هستند و دیگران را ارشاد می‌کنند. ما نباید هیچ‌گاه این جنایت‌ها را فراموش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: صحبت رسا، گویا و کوبنده مقام معظم رهبری پیش‌درآمد نابودی آن‌ها خواهد‌بود.

مسئله سیاسی مانع حج ایرانیان شد

در همین راستا و در سالروز فاجعه بزرگ منا، مراجع عظام تقلید نیز به بیان مواضع خود در‌مورد اقدامات آل‌سعود پرداختند. در این راستا، آیت‌ا... مکارم‌شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود، با بیان اینکه امسال مسلمانان ایران بر اثر کارشکنی سعودی‌ها موفق به حج نشدند، گفت: من بارها گفته و تاکید کرده‌ام اداره حرمین شریفین نباید بر‌عهده عربستان‌سعودی باشد. وی تاکید کرد: این مسئله باید در جوامع اسلامی مطرح شود که مدیریت حج و حرمین شریفین باید بر‌عهده مدیران همه جوامع اسلامی باشد تا جلوی این عوارض نا‌مطلوب را بگیرند. این مرجع تقلید شیعیان با انتقاد شدید از سیاسی‌کاری مقامات سعودی، ادامه داد: امسال هیچ مسئله‌ای جز مسئله سیاسی مانع حج ایرانیان نشد. آن‌ها در عراق، یمن و سوریه شکست خوردند. می‌خواهند انتقام آن را در حج بگیرند. شرایطی می‌گذارند که از نظر ما قابل‌قبول نیست.

آیت‌ا... مکارم‌شیرازی از انجام مطالعاتی در زمینه مدیریت حرمین شریفین خبر دادند و فرمودند: در این زمینه، مطالعاتی انجام شده‌است و اساسنامه‌ای در حال تکمیل و درصدد ارائه به علما و اندیشمندان جهان اسلام است تا ان‌شاءا... این وضع نابسامان سامان پیدا کند.

همچنین آیت‌ا... نوری‌همدانی هم در دیدار جمعی از علمای شیعه و اهل‌سنت شهرستان تایباد، با بیان اینکه آل‌سعود خود را خادم‌الحرمین می‌داند ولی داعش‌پروری می‌کند، گفت: آل‌سعود وهابی نه شیعه را قبول دارد و نه سنی و بهترین حربه دشمن برای ضربه‌زدن به اسلام به شمار می‌رود.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: