رئیس‌جمهور در حالی از هشتگ محرمانه نداریم استفاده کرده که بیشترین محرمانه‌ها مربوط به دولت‌ها یازدهم و دوازدهم بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جدیدترین پست اینستاگرامی خود از هشتگ #محرمانه_نداریم استفاده کرده است،  موضوعی که واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و نخبگان سیاسی را به همراه داشته است.

"محرمانه" عبارتی بود که منتقدان دولت بارها و بارها نسبت به اعمال آن در دولت انتقاد می‌کردند و از اینکه رئیس‌جمهور اکنون از این واژه  استفاده کرده، متعحب شده‌اند،  منتقدان معتقدند مخاطب حقیقی این هشتگ، اعضای دولت و شخص آقای روحانی است!

اینکه رئیس جمهور از هشتگ محرمانه نداریم در پست اینستاگرامی خود استفاده کرده، برای بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز سوال برانگیز بوده است که چطور در طول مدت دولت‌ یازدهم و 5 ماهه دولت دوازدهم، تیم رسانه‌ای دولت به هیچ وجه اجازه آگاهی از اخبار دولت و حتی قرادادهای منعقد شده دولت را به رسانه‌ها نمی‌داد اما حالا رئیس دولت می‌گوید "محرمانه نداریم".

بررسی عملکرد 5 ساله دولت دولت حسن روحانی نشان می‌دهد که این دولت بیشتر از آنچه به شفافیت علاقه داشته باشد، به محرمانه بودن علاقه دارد. از انعقاد قراردادها گرفته تا عدم تمایل وزرا و رئیس جمهور برای مصاحبه با رسانه‌ها‌ی منتقد.

مسائل هسته‌ای و پشت پرده آن،‌ قرارداد FATF، قرادادهای نفتی، قرارداد با پژو فرانسه و .... مواردی بوده که دولت هیچگاه اجازه نداد منتقدین  و یا مردم درباره جزئیات آنها کمترین اطلاعاتی را داشته باشند و در این مدت اعضای دولت هم وقتی مورد سوال خبرنگاران قرار می‌گرفتند، بعضا با بیان اینکه این مسائل محرمانه است، از پاسخ به سوالات طفره رفته‌اند.

عملکرد دولت در سالیان اخیر نشان می‌دهد که علی‌رغم اظهارات روحانی در مقاطع مختلف از جمله در همایش حقوق شهروندی که گفته بود: "والله بالله اگر صدها دستگاه برای مبارزه با فساد درست کنیم و اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چکار می‌کنیم" و یا اظهاراتش در گفت‌و‌گوی تلویزیونی اخیر مبنی بر اینکه، "تصمیم ما در دولت دوازدهم هم برای اجرای حقوق شهروندی و هم برای مبارزه با فساد این است که همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شیشه‌ای برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه کار می‌کند" دولت برخلاف ادعاهایش محرمانه بسیار دارد.

** در ذیل، فهرستی از برخی محرمانه‌های دولت را می‌خوانید:

  • محرمانه‎‎های مذاکرات هسته‌ای

جزئیات توافق هسته‎ای ایران و 1+5 را باید نخستین و بزرگترین محرمانه از مجموعه محرمانه‎‎های دولت دانست. حواشی « فکت‌شیت» و مشخص نشدن ماجرای آن توسط تیم مذاکره کننده ایرانی، ابهام‌های زیادی را ایجاد کرد؛ نمایندگان در مجلس همان زمان نیز درخواست کردند که اسناد توافق در اختیار نمایندگان و کمیسیون اختصاصی برجام قرار بگیرد اما محمد جواد ظریف بر محرمانه بودن اسناد مذاکرات تاکید کرد.

  • زنگنه وزیر محرمانه‌ها

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت را باید شاخص‌ترین عضو کابینه در حوزه محرمانه‌ها دانست، از جمله جلسه او با نمایندگان مجلس که 31 مرداد برگزار شد و او قرار بود به ابهام‎‎ها و ایراد‎های وارده به الگوی جدید قرارداد‎های نفتی پاسخ دهد. منتقدان معتقد بودند که مصوبه دولت درباره قراداد‎های نفتی، الگوی کاملا نامناسبی است که اگر اجرایی شود، سود بسیار زیاد و غیرمتعارفی را نصیب بیگانگان می‎کند که از منابع مالی دولت می‎کاهد، به‎ جای جوانان تحصیلکرده ما، جوانان فرانسه، انگلیس، هلند و ایتالیا را از بی‌کاری نجات می‎‎دهد و به سرعت ظرفیت‎‎های فنی و تخصصی صنعت نفت موجود در داخل را از کار می‎اندازد. بیژن زنگنه خیلی پیش از برگزاری این جلسه گفته بود، قرارداد محرمانه است.

یا در موضوع دیگری زمانی یک خبرنگار از بیژن نامدار زنگنه درباره انتقادات به کرسنت پرسید که او در جواب گفت: درباره این موضوع هر وقت که صلاح دانستم صحبت خواهم کرد یا حتی وقتی رای دیوان بین‎المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران در پرونده کرسنت به ضرر ایران صادر شد، وزیر نفت اعلام کرد که مقدار جریمه ایران بین 13 تا 15 درصد است و زیاد نیست، البته رقم دقیق جریمه، محرمانه است.

  • پژو و ایرباس؛ محرمانه‌های هوایی

قرارداد پژو با ایران امضا شد، محمدرضا نعمت‎زاده وزیر وقت صنعت در حاشیه یکی از برنامه‎‎ها اعلام کرد که پرداخت غرامت از سوی پژو جزو مفاد قرارداد جدید ایران‎ خودرو است که در سفر رئیس‎جمهور به فرانسه نهایی شده است. وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مبنی بر اینکه میزان این غرامت چقدر است؟ گفت: این غرامت در قرارداد جدید دیده شده، البته این قرارداد محرمانه است.

محرمانه بودن این قرارداد از سوی هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو نیز مطرح شد. وی گفت که 20 درصد قرارداد پژو محرمانه است.

قرارداد خرید ایرباس یکی از پر سر ‌و ‌صداترین قرارداد‎های دولت بعد از اجرای برجام بود. این قرارداد که وزیر راه و شهرسازی دولت از آن به ‎عنوان یکی از شاهکار‎های دولت یاد کرده است، اگرچه در پیچ و خم سنگ اندازی‎‎های آمریکایی‎ها دچار مشکل شد اما متن قراداد ایران با ایرباس یکی از محرمانه‎‎های دولت بوده است.

  • قرارداد FATF؛ مبهم و همچنان محرمانه

انعقاد قرارداد محرمانه پولی-بانکی با کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF، از سوی تیم اقتصادی دولت روحانی از دیگر محرمانه‌های دولت حسن روحانی است. براساس این توافق که به امضای علی طیب نیا وزیر وقت اقتصاد رسیده بود، ایران متعهد می‌شد در بازه زمانی اعلام شده، دسترسی به اطلاعات و تراکنش‌های مالی- بانکی خود را در اختیار این گروه قرار داده و همچنین از ارائه خدمت به افراد و نهادهایی که نام‌شان در لیست تحریم‌ها وجود دارد نیز منع شود.

هیچ گاه جزئیاتی از علت پذیریش این قرارداد مهم و همچنین روند مذاکرات آن، منتشر نشد.

این‎‎ها بخش‎‎هایی از مهم‎ترین محرمانه‎‎های دولت یازدهم در مواجهه با مردم است. فهرست محرمانه در جدول زیر نیز بروزرسانی شده است:

دولت یازدهم و دوازدهم وضعیت
میزان واردات بنزین محرمانه
قرارداد با پژو فرانسه محرمانه
قرارداد با ایرباس محرمانه
جزئیات توافق با 5+1 محرمانه
FATF محرمانه
جریمه ایران در کرسنت محرمانه
قرارداد با بوئینگ محرمانه
میزان دریافتی مدیران رده بالای دولت محرمانه
چک های برگشتی محرمانه

مسئله محرمانگی در دولت، صدای حامیان روحانی را نیز درآورده و اخیراً بخصوص در موضوع فیلترینگ تلگرام، کاربران در اکانت‌های رئیس‌جمهور در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود را به وی منتقل می‌کنند که چرا رئیس‌جمهور در جلسات خصوصی موافقت خود را با فیلتر شدن تلگرام اعلام می‌کند و اما در فضای مجازی خود را مخالف این اقدام نشان می‌دهد؟

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: