رئیس جمهور در نشست خبری با اصحاب رسانه در مشهد گفت: بیش از یک هزار میلیارد تومان برای حاشیه شهر و بافت‌ فرسوده در خراسان رضوی هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در مشهد اظهار داشت: در این سفر مشخص شد که خراسان رضوی نه تنها یک قطب علمی و کشاورزی در کشور است، بلکه قطب مهم صنعتی نیز در کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: افتتاح پروژه‌های زنجیره فولاد در سبزوار و نیشابور یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی بود که صورت گرفت.

خراسان رضوی نقش مهمی در زنجیره تولید فولاد دارد

رئیس جمهور ادامه داد: ایران امروز بعد از نفت، گاز و پتروشیمی، یکی از هنرمندی‌هایش در زمینه صنایع معدنی به ویژه زنجیره فولاد است.

روحانی یادآور شد: از ظرفیت ۲۰۰ میلیون تن زنجیره فولاد، که ۸۰ میلیون آن مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است، خراسان رضوی نقش مهمی در این زنجیره دارد، در این استان همه زنجیره فولاد موجود است.

وی افزود: گسترش این صنعت وابسته به شرایط آب است، درحالی که مشکل آب مشکل بزرگی در کشور و خراسان رضوی است، ما باید در حوزه آب تلاش بسیاری انجام دهیم.

حدود ۲۴۰ هکتار گلخانه در خراسان رضوی وجود دارد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استفاده بهینه و بهره‌وری مناسب از آب بسیار مهم است، بیان داشت: یکی از خوا‌سته‌هایم از مسئولان تامین و مقابله با کم‌آبی است که طرح‌های متعددی باید در این زمینه اجرا شود.

روحانی با بیان اینکه خوشحالم شاهد توسعه گلخانه در خراسان رضوی هستیم، گفت: حدود ۲۴۰ هکتار گلخانه در خراسان رضوی وجود دارد که طبق برنامه باید به ۵۰۰ هکتار گلخانه برسد.

وی با اشاره به اینکه در آبیاری هم اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: با این اقدامات محصولات کشاورزی بیشتر می‌شود، زمین زیرکشت اضافه نمی‌شود، این اتفاق منفعت خوبی برای کشاورز و استان دربردارد.

باید مشکل بیکاری در خراسان رضوی رفع شود

رئیس جمهور اظهار داشت: طرح‌های متعددی برای تامین آب خراسان رضوی داریم و امکانات متعددی را برای این منظور به‌کار می‌گیریم، مناطقی که مسیر راه طولانی با دریا دارند با تدابیر دیگر و مناطقی که نزدیک دریا هستند نیز با آب شیرین کن باید این مشکل را برایشان حل کرد. 

روحانی ادامه داد:  یکی از طرح‌های مهم، طرح تامین آب برای خراسان رضوی، توسعه گردشگری و استفاده از آن به خصوص برای رفع مشکل بیکاری است، اینجا میزبان ۳۰ میلیون زائر ایرانی و غیرایرانی است و مشکل بیکاری با برنامه‌ریزی حل می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: برای بافت فرسوده در این استان و مشهد باید اقدامات لازم انجام گیرد و امیدوارم با اقدامات استاندار، فرمانداران و شهرداران به ویژه شهردار مشهد در بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی تحولی ایجاد کنیم.

اختصاص وام تشویقی برای خانه اولی‌ها توسط دولت

رئیس جمهور بیان داشت: دولت گام مهمی را برای بافت‌های فرسوده برداشته است، دولت به همه استانداری‌ها و شهرداری‌ها اعلام کرده که اگر زمینی در این مناطق متعلق به دولت است، برای نوآفرینی و بازآفرینی این بافت در شهرها استفاده شود.

روحانی اضافه کرد: مساله دوم، وام خانه اولی‌ها است که با اختصاص وام ارزان قیمت تشویقی را در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: خوشحالم که شاهد پروژه‌های گازرسانی برای ۱۶۱ روستا بودیم و این ارزشمند است، ان شاءالله طرح‌هایی هم که در این سفر مدنظر قرار دادیم بتوانیم در سال‌های بعدی اجرایی و عملیاتی کنیم.

روحانی ادامه داد: در خراسان رضوی، مرز آن با آسیای میانه و افغانستان یکی از مسیرهای صادراتی خراسان رضوی و استان‌های همجوار است.

وی با تاکید بر اینکه روابط ما با کشورهای آسیای میانه خوب است، متذکر شد: در عشق‌آباد، توافقاتی برای گاز، ترانزیت برق همراه با روابط تجاری و تسهیلات انجام شده و امروز سرخس در این عرصه فعال است، به‌واسطه اتصال این شهرستان به افغانستان از طریق ایجاد راه آهن سرخس به هرات این توافقات به خوبی انجام می‌شود.

تعامل نزدیک با آسیای مرکزی و قفقاز سیاست دولت دوازدهم است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تحولات بهتری برای صادرات در سرخس انجام می‌شود که باید این موضوع را دنبال کنیم، بیان کرد: سیاست ما تعامل نزدیک با آسیای مرکزی و قفقاز است، همچنین، به‌دنبال طرح تجارت آزاد با اوراسیا که در مراحل نهایی است، هستیم.

روحانی ادامه داد: امیدوارم، در تحولات پیشرفت خوبی در صادرات غیرنفتی داشتیم.

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشنیی بکی از مشکلات شهرهای بزرگ است که مبتلا به آن بوده، یادآور شد: مشهد شرایط ویژه‌ای دارد، بنابراین، اقدامات بیشتری باید برای تحول در حاشیه‌نشیتی انجام شود.

رفع مشکلات حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده؛ دغدغه‌های مهم دولت

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمینه بافت فرسوده با طرح جدید دولت باید همه فعال شوند، اضافه کرد: دولت حاشیه‌نشینی را نیز جزو طرح‌های جدید می‌داند، دولت یازدهم کمک‌های خوبی به حاشیه‌نشینی شهرها کرد.

روحانی اضافه کرد: با شهرداری سابق و فعلی مشهد برای تحول در بافت فرسوده بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وی پرداختن به مشکلات حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده از جمله دغدغه‌های مهم دولت دوازدهم دانست و متذکر شد: در این راستا، با همکاری مسئولان تلاش می کنیم، قدم‌هایی را برداریم.

ضرورت مبارزه با قاچاق کالا در کشور

رئیس جمهور گفت: دو کار باید انجام شود، ابتدا تشویق مردم برای خرید کالاهای ایرانی و دوم اینکه نگذاریم، کالای مصرفی به‌صورت قاچاق وارد شود.

روحانی ادامه داد: موضوع بعد در خصوص صادرات بوده، تشویق صادرات، مبارزه با قاچاق، بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی از جمله عوامل مهم در بحث حمایت از کالای ایرانی است تا بتوانیم به رونق اقتصادی برسیم.

وی یادآور شد: امسال بودجه ویژه‌ای برای تشویق صادرات داریم.

خدمات دولت باید به‌صورت شفاف بیان شود

رئیس جمهور با بیان اینکه شهردار مشهد گفت، دولت ۵۰۰ میلیارد تومان برای در مورد بدهی ۳ هزار میلیارد تومانی‌اش به شهرداری مشهد اختصاص است، ادامه داد: فصای مشهد با شهرهای دیگر تفاوت ندارد، برخی می‌گویند، مشهد شهر امام رضا (ع) است که البته این سخن درست نیست، ایران کشور امام رضا(ع) است، ما در کشور یک قانون داریم که باید به طور مساوی عملیاتی شود.

روحانی متذکر شد: حق مردم است که انتقاد کنند، اما تخریب خوب نیست و به نفع هیچ جناح و کشور نیست، خدمات و طرح‌ها را باید به مردم بگوییم، خدمات دولت باید به‌صورت شفاف بیان شود، اما تخریب خوب نیست، خلاف قانون و شرع است، برای ما مفید نیست، باید اتحاد داشته باشیم.

وی اضافه کرد: شرایط امروز ما، رفاقت و صمیمیمت بیشتر را می‌طلبد، مسئولان دولتی واقعیت‌ها را نگویند، اشکال است، یکی از مسایل مهم واقعیت جامعه و واقعبت تاریخی درست نمی‌گویند یا معکوس بیان می‌شود، این ظلم است، باید امید داشته باشیم، مردم فهیم هستند، از فراز و نشیب‌های سختی عبور کردیم، می‌خواهم از مسئولان دولتی خراسان رضوی که برای مردم، واقعیت‌ها را توصیح دهند و در برابر تخریب‌ها سکوت نکنند.

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: