مراسم تقدیر از سید مجتبی موسوی، کارگردان پویانمایی «آقای گوزن» که موفق به دریافت جایزه جشنواره جهانی فیلم فجر شد، به همت حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در ابتدای این مراسم رئیس حوزه هنری خراسان رضوی، ضمن اشاره به جایگاه هنرصنعت پویانمایی در ایران و جهان گفت: هنرمندان این عرصه در مشهد بسیار فعال هستند و فعالیت افرادی همچون آقای کاتبی، کارگردان فیلم «در مسیر باران»، فرهاد عظیما و همچنین مجتبی موسوی، ظرفیت بالای هنر پویانمایی در شهر مشهد را نشان می‌دهد.

«میثم مرادی بیناباج» ضمن انتقاد از کم‌توجهی‌های مسئولان به هنر پویانمایی گفت: در این مراسم جای خالی بسیاری از مسئولان دیده می‌شود، مسئولانی که برای آن‌ها دعوت نامه هم فرستادیم، همین حضور نیافتن مسئولان در این جلسه نشان از بی‌اعتنایی آن‌ها به هنر پویانمایی است. وی افزود: این حرف فقط گلایه من نیست، بلکه گلایه‌ بسیاری از‌ هنرمندان خوش ذوقی است که با امکانات اندک مشغول فعالیت هستند. برای من سوال است که مگر این مسئولان فرزند ندارند؟ وقتی فرزندانشان بن‌تن و مرد‌عنکبوتی می‌بینند و بعد تبعات رفتاری تماشای این فیلم‌ها را در کودکان‌شان می‌بینند، ناراحت نمی‌شوند؟

انگار یک نفر عمداً می‌خواهد مانع دیده شدن پویانمایی های ایرانی شود

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی افزود: آیا این‌ افراد مدیر جمهوری اسلامی نیستند؟ جای این افراد در جلسه خالی است. وقتی به دفاتر این‌ها می‌رویم تفاوت‌ها را احساس می‌کنیم. تفاوت فهم و درک و بینش نسبت به جمهوری اسلامی را می‌بینیم. محور آرمان‌های انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ بود نه آب و گاز و نفت و ...، واقعا وقتی به این مسائل فکر می‌کنم قلبم به درد می‌آید. مرادی در ادامه ضمن انتقاد از مدیریت اکران فیلم‌ها در سطح کشور گفت: انگار یک نفر عمداً می‌خواهد مانع دیده شدن پویانمایی های ایرانی شود. حالا که پویانمایی فیلشاه در هفته آخر اکران با همراهی مخاطبان مواجه شده است، می‌خواهند این فیلم را از سرگروهی بردارند. نمی‌دانم این چه سیاستی است، انگار عده‌ای می‌خواهند هژمونی پویانمایی آمریکا تداوم پیدا کند. وی در پایان صحبت‌های خود با بیان این که مشهد مقدس می‌تواند قطب تخصصی پویانمایی کشور باشد، افزود: امیدوارم روزی پویانمایی‌های ایرانی ساخته شده توسط جوانان مشهدی، در سینماهای شهر به صورت مداوم اکران شود.

نگاه‌های تنگ‌نظرانه در تهران هم وجود دارد

در ادامه، مدیر مرکز تلویزیون و پویانمایی حوزه هنری با بیان این که ما از نظر فرهنگی نیاز جدی به تولید محتوا داریم، گفت: ایدئولوژی و جهان‌بینی در تمام حوزه‌ها مسیرمان را مشخص کرده است، اگر نتوانیم این جهان‌بینی را به زبان مردم ترجمه کنیم، آن حرکت جهانی و آرمانی‌مان اتفاق نمی‌افتد. «احسان کاوه» افزود: یکی از مشکلات عرصه اشتغال مربوط به محدودیت‌هایی است که در امکانات و منابع وجود دارد، مثلا نفت و معادن محدود است، اما در پویانمایی تنها منبع مورد نیاز ذهن است. وی با اشاره به این که زیرساخت تولید پویانمایی بلند در کل ایران فراهم است، افزود: ساخت پویانمایی بلند نگاه عمیق و سخاوتمندانه مسئولان را می‌طلبد اما متاسفانه حتی در تهران نیز برخی نگاه‌های تنگ نظرانه وجود دارد و وقتی صحبت از حمایت یا حتی سرمایه گذاری می‌شود، همراهی لازم صورت نمی‌گیرد.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: