شب شعر "فیض حضور"، ویژه برنامه 13 ساله شاعران مشهدی همزمان با گرامیداشت میلاد منجی عالم بشریت(عج)، تبدیل به برندی مردمی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سیزدهمین شب شعر مردمی"فیض حضور" در حالی در تالار شورای شهر مشهد برگزار شد که شهروندان همراه با شاعران پیشکسوت و جوان مشهدی از آن بسیار استقبال کردند، به گفته مسئولان و شاعران، این مراسم همزمان با گرامیداشت میلاد منجی عالم بشریت(عج)، تبدیل به برندی مردمی می‌شود.

کمال همنشین باید اثر کند

در این مراسم، «فیض» شاعری که به طنزسرایی مشهور است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از مشهد چنان در وادی انتظار، باهمیت و امیدوارانه سخن می‌گوید که برازنده این وادی است و اظهار می‌کند: مفهوم انتظار در اعتقاد ما، فضای امیدبخش بی‌نظیری ایجاد می‌کند، اینکه شما منتظر هستید تا رستگاری بشریت و نابودی ظلم را ببینید!

او علاوه بر اینکه مفهوم انتظار را مختص شیعیان و مسلمانان نمی‌داند، بیان می‌کند: در تمامی ادیان، انتظار منجی از اساسی‌ترین موضوعات است، اما هیچ آیینی به‌شفافیت، زیبایی و اتفاق‌نظر مسلمانان به آن نمی‌پردازند.

شاعر مطرح کشورمان ادامه می‌دهد: بنابراین وقتی چنین شب شعرهایی برگزار می‌شود و اساتید و بزرگان شعر انتظار و مهدویت را در کنار مردم و شاعران جوان می‌نشاند، کم‌ترین تاثیر آن نشست و برخاست با اهالی فضل، فضیلت، خردورزی و آگاه به شیوه‌های صحیح برای ورود به وادی مهدویت است که از قدیم گفته‌اند کمال همنشین در آدمی اثر می‌کند.

ناصر فیض به جوان‌ترهای مشتاقی که در سالن نشسته بودند، اشاره‌ای می‌کند و می‌افزاید: جوان‌ترها در چنین شب شعرهایی با شنیدن اشعار بزرگانی که در قله ایستاده‌اند، یاد می‌گیرند، با هر کلمه‌ای نمی‌توان به سراغ جایگاه ائمه اطهار(ع) رفت، می‌آموزند که برای سرودن از این جایگاه با عظمت و امام زمان(عج) که تمامی هستی به خاطر او خلق شده، چگونه باید واژه‌ها را به استخدام درآورد، یک وجه این مراسم، تقدیم اشعار در بسته‌بندی شکیل به مردم است و وجه دیگر آن انتقال تجربیات!

اشعار با محوریت مهدویت در میان مردم شناخته شده است

معصومه سادات شاکری جوان اولین بار است که به‌شب شعر فیض حضور دعوت شده، وی 5 شعر انتظار و مهدویت به دبیرخانه ارسال کرده بود، او در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد می‌گوید: خوشبختانه در سال‌های اخیر این شعر در میان مردم، بسیار شناخته شده و شاعران هم در موضوعات مختلف حتی اشعار اجتماعی خود به آن می‌پردازند.

او اما گلایه‌ای هم داشت، آن هم در خصوص کم‌لطفی مسئولان فرهنگی به اصحاب هنر و اضافه می‌کند: این روزها از تشویق و روحیه بخشی به شاعر خبری نیست، ای کاش با یک سفر زیارتی روح دوباره به طبع تغزل‌مان می‌بخشیدند، از بیمه هنرمندان هم که خبری نیست.

شاکری با اشاره از شرایط مناسب چاپ و انتشار کتاب در سال‌های اخیر، می‌گوید: اینکه توانسته بدون دشواری‌های گذشته، دو کتاب در حوزه‌های شعر آزاد و آیینی به چاپ برساند.

این بانوی شاعر بیان می‌کند: چرا از رادیو و تلویزیون برای تبلیغ چنین مراسم فرهنگی و معنوی نباید بهره برد؟ چه موضوعی می‌تواند ارزشمندتر از این هم‌نشینی در شب‌های ولادت امام عصر(عج) باشد؟، ای کاش اطلاع‌رسانی‌ها گسترش یابد تا همه از این شب‌های شعر بهره‌مند شوند.

 حدود 600 شاعر مشهدی مخاطب دبیرخانه فیض حضور

مجتبی فدایی که هم از مسئولان اجرایی این مراسم است و هم به‌عنوان مجری شاعران را به جایگاه برای خواندن اشعارشان دعوت می‌کند، بیان می‌کند: تلاش ما این است که شب شعرها را به مسیر تولید هدایت کنیم.

او اضافه می‌کند: در بانک اطلاعاتی دبیرخانه فیض حضور، حدود 600 شاعر مشهدی مخاطب هستند و در هر شب شعر آئینی برگزار شده، نزدیک به 30 شاعر شعرخوانی کرده‌اند.

این مسئول اجرایی شب شعر «فیض حضور» ادامه می‌دهد: در گذشته نوعی پراکندگی به‌خصوص در حوزه شعر انتظار و مهدویت وجود داشت، چه بسیار دیده شده که شاعران مشهدی در شب شعرهای برجسته کشور، شعرخوانی می‌کردند و برگزیده می‌شدند، اما مسئولان و شهروندان مشهدی، آنها را نمی‌شناختند.

فدایی از موهبت‌های شب شعر فیض حضور نام برد و گفت: همین که نوعی مرکزیت به شاعران مشهدی داده می‌شود و شرایط برای هم‌نشینی شهروندان با اهالی شعر و ادب فراهم می‌آید، بسیار ارزشمند است و موجب همبستگی فرهنگی و نشاط عمومی می‌شود.

این شاعر جوان مشهدی اعتقاد دارد، فیض حضور به تدریج در حال تبدیل شدن به یک برند مردمی است و یادآور می‌شود: "فیض حضور" در میان جراید پرتیراژ و عامه مردم، نام‌آشنا است، استقبال از آن نیز بسیار مسرت‌بخش است، با این اوصاف توانسته تاثیر خوبی بر شاعران جوان بگذارد، از مهم‌ترین تلاش‌های این کنگره، ترویج این فرهنگ است که انتظار به‌معنای یک‌جا نشستن نیست، بلکه یک عمل است! و شاهد ایجاد این تکاپو و پویایی در اشعار عزیزان هستیم که آن را از ثمرات فیض حضور می‌دانیم.

فدایی از تلاش دبیرخانه فیض حضور برای چاپ و انتشار کتابی با عنوان فیض حضور در سال 97 خبر می‌دهد و می‌افزاید: مایل هستیم که تمامی اشعار خوانده شده در 13 دوره شب شعر فیض حضور را در کتابی گردآوری کنیم، تلاش ما بر این است که کنگره به بحث تولید هم وارد شود، تاکنون هم از تمامی شب شعرها با موضوعاتی مانند: شب شعر عاشورایی و "مادرانه کوثر" که به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود، در جراید مختلف و ویژه‌نامه‌ها منتشر کنیم.

وی متذکر می‌شود: اما این یک بخش ماجرا است، بخش دیگر این بوده که مردم ما کتاب و نشریات را بخوانند! سرانه مطالعه باید بهبود یابد و کنگره فیض حضور باید بتواند گام بلندی در ارتقای سطح کتابخوانی مشهدی‌ها و خراسانی‌ها ایجاد کند و این موضوع نیاز به حمایت مسئولان فرهنگی ما دارد، تا این جای کار از حمایت شهردار و اعضای شورای شهر تشکر می‌کنم و امیدوارم توجهات بیشتری را شاهد باشیم.

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: