رئیس شورای هیئت‌های مذهبی مشهدمقدس گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ هیئت مذهبی در بخش برادران و خواهران در مشهد ساماندهی شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید مهدی طباطبایی اظهار داشت: بالغ بر 4 هزار و 200 هیئت مذهبی در بخش برادران و 800 هیئت نیز در بخش خواهران در خراسان رضوی فعال بوده و به اجرای برنامه‌های متنوعی اعم از برگزاری برنامه در حسینیه‌ها و نظایر آن در مکان‌های مختلف می‌پردازند، اغلب برنامه‌های مذهبی در قالب برنامه‌های محلی و سنتی برگزار می‌شود.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی مشهدمقدس گفت: حماسه نهم دی‌ماه بهترین اقدام هیئت‌های مذهبی بوده و این هیئت‌ها در چنین روزی به خوبی از گسترش آشوب و اغتشاش‌ها جلوگیری کردند، با این وجود هنوز برنامه‌های این هیئت‌ها خاتمه نیافته است، یکی از برنامه‌های هیئت‌های مذهبی در سال جدید، برگزاری جلسات مرکزی قرآن و عترت است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: هیئت‌های مذهبی مشهد در ماه رمضان امسال، به طول 30 شب جلسات مرکزی قرآن و عترت را با حضور اساتید قرآنی و قاریان بین‌المللی همراه با تفسیر این کتاب الهی برگزار می‌کند، این جلسات هر شب از ساعت 10:30 برگزار شده و لازم به ذکر است که جلسات قرآنی ماه رمضان برای نخستین بار در مشهد مقدس اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های شورای هیئت‌های مذهبی، لزوم حمایت دستگاه‌های فرهنگی استان از هیئت‌های مذهبی در مبحث امور فرهنگی است، برخی از اعضای هیئت‌های مذهبی از آگاهی اندکی برخوردار هستند و باید بیش از علم خود آموزش ببینند، آموزش‌های لازم می‌تواند در قالب کارگاه‌های آموزشی به اعضای مورد نظر شکل گیرد.

طباطبایی با اشاره به این که هر هیئتی متشکل از پنج نفر ارکان بوده که هر کدام از آنها باید در مسائل مختلف آگاهی داشته باشند، بیان کرد: این امر از نفوذ بیگانگان در مسائل اسلامی و مذهبی ممانعت می‌کند، در واقع عزاداری روش خاص خود را دارد و باید از ریز جزئیات، ائمه اطهار و سبک زندگی آنها آگاهی داشت.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی مشهدمقدس گفت: از دیگر دغدغه‌های شورای هیئت‌های مذهبی، بصیرت‌افزایی به هیئت‌های مذهبی بوده که باید با کمک دستگاه‌های استان انجام گیرد، این درست است که هیئت‌های مذهبی، مردمی است اما این اصل نباید دستگاه‌های استان را از مشارکت با هیئت‌های مذهبی بازدارد.

طباطبایی عنوان کرد: این که امور هیئت‌های مذهبی با مردم صورت می‌گیرد به این معنا نیست که تشکل‌ها امور هیئت‌ها را دنبال نکنند، بلکه یکی از وظایف دستگاه‌های متولی، این است که در اختیار مردم باشند، پس باید در این امور همکاری کنند، شورای هیئت‌های مذهبی نیز خواستار مشارکت دستگاه‌های مربوطه با هیئت‌های مذهبی است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: