روز گذشته اتوبوس حامل دانش‌آموزان شهرستان خواف در محور مشهد-کلات واژگون شد که در پی این سانحه متأسفانه یک خانم معلم جان باخت و ٢٣دانش‌‌آموز نیز مصدوم شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ظهر دیروز صدای پرواز بالگردهای اورژانس و هلال‌احمر خیلی زودتر از مسئولان از وقوع یک حادثه در مشهد خبر داد. با پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد که بالگرد‌های اورژانس و هلال‌احمر در پی واژگونی اتوبوس حامل ۴١دانش‌آموز شهرستان خواف در جاده کلات به پرواز درآمده‌اند و بیش از ٢٠دانش‌آموز زخمی را به بیمارستان‌های مشهد منتقل کرده‌اند.

هلا‌ل‌احمر: اعزام ١۵امدادگر به محل حادثه

معاون امداد و نجات هلال‌احمر خراسان‌رضوی اولین مسئولی بود که در‌این‌خصوص اظهار‌نظر کرد و گفت: این حادثه در جاده کلات پس از گردنه گوجکی رخ داده و این اتوبوس حامل ۴١دانش‌آموز و یک مربی بوده است.

اسماعیل بهمن‌آبادی با بیان اینکه گروه امدادی هلال‌احمر در قالب چهار گروه جمعا ۱۵‌نفر به محل اعزام شدند از به پرواز در‌آمدن بالگرد هلال‌احمر خبر داد و بیان کرد: تمام دانش‌آموزان از درون اتوبوس به بیرون منتقل شدند و تنها یک نفر داخل وسیله‌نقلیه گرفتار شده بود که تیم امداد و نجات هلال‌احمر این فرد را هم بیرون کشید.

مهدی صبوری، معاون امداد و نجات هلال احمر مشهد نیز در‌خصوص عملیات امدادرسانی گفت: ۲۵‌دانش‌آموز پسر که دچار مصدومیت و جراحت بودند توسط بالگرد هلال‌احمر به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل شدند‌ و کمک‌راننده این اتوبوس که میان آهن‌پاره‌ها گرفتار شده بود، بیرون کشیده شد.

اورژانس: فوت یک مربی

رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد دیگر مسئولی بود که خیلی زود به این پرونده ورود پیدا کرد و با اعلام آخرین آمارها جلوی بروز شایعات را در فضای مجازی گرفت.

شهرام طاهرزاده در‌خصوص جزئیات این حادثه گفت: ساعت ١٢:۵٨ظهر دیروز با اعلام وقوع حادثه برای یک اتوبوس مسافربری در محور مشهد-کلات، هفت دستگاه آمبولانس، یک اتوبوس آمبولانس و بالگرد اورژانس برای رسیدگی و انتقال مصدومان به محل اعزام شدند.

وی افزود: با حضور در محل مشخص شد اتوبوس حامل ۴١دانش‌آموز بوده که به دلایل نامعلومی واژگون شده است. بلافاصله ٢٣نفر از دانش‌آموزان مصدوم با پنج آمبولانس و بالگرد اورژانس به بیمارستان‌های هاشمی‌نژاد و طالقانی اعزام شدند.

رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به فوت یک خانم که مربی این دانش‌آموزان بود، بیان کرد: برای بررسی وضعیت جسمی ٢٩دانش‌آموز دیگر این دانش‌آموزان نیز با اتوبوس آمبولانس و بالگرد هلال‌احمر به بیمارستان طالقانی منتقل شدند.

آموزش و پرورش: دانش‌آموزان اهل خواف بودند

به گفته سرپرست روابط‌عمومی آموزش و پرورش خراسان‌رضوی از لحظه اعلام این حادثه مسئولان این اداره کل به منظور رصد امدادرسانی و انجام هماهنگی‌های لازم در محل حاضر شدند.

مهدی مجیدی‌فر با بیان اینکه این دانش‌آموزان از شهرستان خواف بودند بیان کرد: آن‌ها دانش‌آموزان پایه ششم و متوسطه اول و برای شرکت در چهارمین جشنواره استانی بازی‌های بومی و محلی راهی شهرستان کلات بودند.

وی با تأیید مرگ یک خانم معلم که مربی این دانش‌آموزان بود، تصریح کرد: در حال حاضر تنها ١۶دانش‌آموز در بیمارستان بستری هستند که وضعیت عمومی‌شان مطلوب است و مابقی پس از درمان سرپایی ترخیص شده‌اند.

پلیس‌راه: نقص فنی علت حادثه بود

با اعلام حادثه بلافاصله سرهنگ هادی امیدوار، فرمانده پلیس‌راه خراسان‌رضوی با تیمی از مأموران به منظور ارزیابی و مشخص شدن علت حادثه در محل حضور یافتند.

سرهنگ امیدوار گفت: اقدام فنی کارشناسان پلیس‌راه برای مشخص شدن علت این سانحه رانندگی پس از پایان امدادرسانی به مصدومان آغاز شد.

وی افزود: آنچه در بررسی‌های فنی مشخص شد نقص فنی در ترمز این اتوبوس بود که به علت استفاده زیاد راننده از ترمز، این حادثه رخ می‌دهد.

فرمانده پلیس‌راه خراسان‌رضوی در خصوص اظهاراتی مبنی بر سرعت غیرمجاز این اتوبوس که در فضای مجازی منتشر شده بود، بیان کرد: این مبحث صحت ندارد و تنها علت حادثه همان نقص فنی در ترمز اتوبوس بوده است.

 

 

به نقل از روزنامه شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: