مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نسبت به همسو شدن رسانه‌ها در ترویج فرهنگ زیارت تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سیدحمید موسوی، مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی در جلسه کارگروه رسانه زیارت رضوی که ۱۹ اردیبهشت در محل معاونت ارتباطات رسانه آستان قدس رضوی برگزار شد با اشاره به بسته سند کیفی و کمی زیارت بیان کرد: بارگاه منور رضوی یک محور جامع برای تمام ظرفیت‌ها و به ویژه رسانه در استان است.

ایجاد موج رسانه‌ای برای ترویج فرهنگ زیارت یک ضرورت است

وی افزود: رسانه در تمام جهان، اثرگذاری بسیاری در تمام حوزه ها مانند سیاسی و اجتماعی دارد و همچنین در حوزه زیارت نیز می‌تواند این اثرگذاری را داشته باشد و به عنوان یک بازو توانمند در حوزه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، تبلیغ، ترویج و نیز ایجاد موج رسانه‌ای در طول سال برای جلب توجه همگان به حوزه زیارت، عمل کند.

موسوی اظهار کرد: مانند سایر بخش‌های استان، رسانه‌ها نیز آنگونه که باید در خصوص ترویج فرهنگ زیارت حق مطلب را ادا نکرده اند البته نه اینکه کاری انجام نشده و یا فعالیت صورت نگرفته بلکه بر اساس ظرفیت‌های موجود، رسانه‌ها در این خصوص ظاهر نشده اند.

مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: رسانه‌ها، تنها به صورت موردی و در ایام خاص از سال اقدام به تولید و نشر اخبار در این حوزه کرده و در دیگر ایام سال حوزه زیارت را به حال خود رها کرده‌اند.

وی گفت: تعداد ر سانه‌های تخصصی فعال در این حوزه نیز با توجه به ظرفیت فرهنگ رضوی و حضرت رضا(ع) حتی به میزان حداقلی نیست، در صورتی که مشهد فضای بسیار گسترده ای برای فعالیت در این حوزه دارد.

موسوی با بیان اینکه کار رسانه نباید بخشی باشد، ابراز کرد: رسانه‌های استان رسالت سنگینی در حوزه زیارت بر دوش دارند، رسانه‌های فعال در این شهر باید بدانند که اولویت فعالیت آنها امام رضا(ع) و زائران این امام بزرگ است و باید تمام توان خود را برای خدمت رسانی به زائران این شهر به کار گیرند.

وی گفت: یکی از موارد مهم و قابل توجه این است که رسانه‌های استان باید همسو با یکدیگر عمل کنند به عنوان نمونه یک رسانه به دنبال علل ورشکستگی هتلداران نباشد و دیگری به دنبال معرفی زائرسرای ارزان قیمت، بلکه باید ابهامات در این زمینه‌ها روشن شود و برای یک هتل دار روشن شود که زائرسرای ارزان قیمت باعث ورشکستگی نیست چرا که این اماکن زائران ویژه خود را دارد.

برگزاری جشنواره ملی رسانه‌ای رضوی

در بخش دیگری از این جلسه سیدنظام الدین موسوی، معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی از برگزاری جشنواره اختصاصی رسانه‌ای رضوی خبر داد و افزود: تمهیدات برگزاری این جشنواره در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در خصوص بحث و تبادل نظر برای انتخاب موضوعات، نحوه برگزاری، داوری‌ها و ...جلساتی برگزار شده و قرار است این جشنواره به صورت کلی برگزار شود.

در ادامه سیاست‌ها و اقدامات حاکمیتی و رسانه ای مطلوب در حوزه اسکان ارزان قیمت زائر شامل ۱۱ بند مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس در خصوص تهیه سند و نقشه اسکان ارزان قیمت با تعریف مشخص و دقیق، ساماندهی و ایجاد هماهنگی بین بخش خصوصی و دولتی بر اساس قواعد و مقررات لازم الاجرا بر طبق ضمانت اجرایی و ناظر قانونی بحث و تبادل نظر انجام شد.

همچنین بحث حمایت از مراکز رسمی ارزان قیمت با ساخت زائرسرای بیرون از شهر مشروط به دسترسی آسان و سریع با مشارکت بخش خصوصی مطرح شد، ضمن اینکه با وجود بیش از ۲۲۰ هتل در شهر مشهد، اعطاء مجوز به ساخت هتل جدید متوقف شود و به جای آن سرمایه گذاری در ساخت زائرسراهای ارزان قیمت صورت گیرد.

واقفان در حوزه اسکان زائر سرمایه‌گذاری کنند

در بخش دیگری از این جلسه نسبت به ورود جدی دوایر مشاوره وقف نسبت به سرمایه گذاری واقفان در حوزه اسکان زائر و یکپارچگی متولیان نظارت بر واحدهای اقامتی اعم از آموزش و پرورش، شهرداری، آستان قدس، اوقاف و ... تأکید شد.

بنابراین گزارش، اقدامات رسانه‌ای پیشنهادی در جلسه کارگروه زیارت شامل تهیه گزارش تحلیلی از اقدامات در رابطه با اسکان زائر با توجه به اسکان ارزان قیمت، بررسی نقاط قوت و ضعف طرح ها و پروژه های اسکان ارزان قیمت زائر مانند خشت های آسمانی، زائر شهر رضوی، کمپ های زائر، اسکان فرهنگیان و ... با رویکرد حمایت کلی و نقد فنی در دستور کار قرار گرفت.

همچنین بررسی و انتشار نتایج معتبری که در رابطه با اسکان ارزان قیمت و بافت شناسی زائران انجام شده و تهیه گزارش از طرح زائرسراهای استانی به صورت اختصاصی و میزان پیشرفت، دلایل کندی و راه حمایت و ... پیشنهاد شد.

مدل موفق اماکن اسکان زائر توسط رسانه‌ها معرفی شود

تهیه گزارش از مدل حسینیه زائرسراهای موفق مانند حسینیه اصفهانی ها و فاطمیه شیرازی ها و ...، مطالبه طرح آمارگیری جامع اطلاعات زائر و ایجاد مرکز یکپارچه آمار زائر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه در خصوص بررسی و تهیه گزارش از سامانه های اطلاع رسانی فعال، نیمه فعال و غیر فعال اسکان در مشهد و علل موفقیت و شکست، تهیه گزارش مردمی از میزان رضایت زائران در بحث خدمات اماکن اقامتی بحث و تبادل نظر شد.

همچنین مصاحبه و معرفی سرمایه گذاران، کارآفرینان، خیران و فعالان در حوزه مراکز اقامتی ارزان قیمت به منظور تشویق سرمایه گذاری در این حوزه، معرفی اماکن اقامتی مشهد و طرح زیارت مبدأ تا مبدأ برای آشنایی بیشتر زائران در حوزه رسانه پیشنهاد شد.

 

 

به نقل از ایکنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: