مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: احیا، بازسازی و مرمت 10 بافت شهری تاریخی در این استان در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ابوالفضل مکرمی فر، اظهار کرد: این 10 بافت که از قدمت تاریخی و معماری ارزشمندی برخوردار است شناسایی، انتخاب و در برنامه مطالعاتی قرار گرفته اند.

وی این بافت ها را مربوط به شهرهایی از جمله نیشابور، بجستان، مه ولات، تربت حیدریه، کلات و گناباد دانست و افزود: این بافت ها با اجرای برنامه عملیاتی احیا و حفاظت بزودی برای بازدید گردشگران و علاقه مندان به میراث فرهنگی معرفی می شود.

وی اظهار کرد: امروزه در بخشی از شهرهای تاریخی استان هنوز بافت های تاریخی هویت دار و کهن وجود دارد که در این ارتباط می توان به بافت تاریخی سبزوار، نیشابور، خواف، تایباد، لطف آباد، بجستان و کلات اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه خانه های تاریخی قلب تپنده و حیاتی بافت های تاریخی و کهن شهری هستند، افزود: هم اکنون در سطح استان بیش از 70 خانه تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی داریم که 39 خانه از این تعداد مربوط به شهر مشهد است.

مکرمی فر ادامه داد: مشهد با این تعداد خانه تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، بیشترین خانه های تاریخی خراسان رضوی را دارد که همه این خانه ‌ها در محدوده پیرامونی حرم مطهر رضوی واقع شده ‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: خانه های تاریخی زنجیره به هم پیوسته تشکیل دهنده محله ها هستند و در کنار سایر عناصر فعال در محلات قدیمی از جمله مغازه، حمام و امثال آن زنجیره ای از فرهنگ و هویت مردم را نشان می دهند.

وی تاکید کرد: در بازسازی و احیای بافت های تاریخی شهری استان، خانه های تاریخی محور اصلی هستند.

خراسان رضوی هم اکنون دارای هزار و 508 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: