تولیت آستان قدس رضوی گفت: مستکبرین نمی‌خواهند مسلمانان در علم و دانش پیشرفت کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه کنگره بین‌‌المللی "دکترین شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی" که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار ‌کرد: تردیدی در پیدایش اسلام و تمدنی به‌نام دین به دست پیامبر(ص)، انبیا و اوصیای ایشان وجود ندارد.

وی با اشاره به نقش پررنگ امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در تبیین علوم اسلامی، ادامه داد: مرحوم شیخ طوسی و آثار و پژوهش‌های ارزشمند ایشان، گنجینه گرانبهایی برای اسلام و مسلمین به‌شمار می‌رود.

تولیت آستان قدس با اشاره به خدمات برجسته شیخ مفید در حوزه فقه اجتهادی، بیان کرد: اقدامات گرانسنگ علامه حلی و در دوران معاصر، مرحوم آیت‌الله بروجردی و علمای بزرگی در لبنان همچون محسن جبل‌عاملی نیز در این زمینه بسیار ارزشمند و ماندگار است. 

رئیسی افزود: در حوزه تفسیر قرآن و علوم قرآنی، علوم عقلی، علوم تطبیقی و علم حدیث نیز اقدامات بسیاری انجام شده است. 

وی ضمن اشاره به تلاش‌های بی‌بدیل شیخ انصاری، اضافه کرد: با این وجود، پرسش‌ها و ابهامات بسیاری وجود دارد که باید بر مبنای فقه اجتهادی به آنها پاسخ داده شود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه امروز فقه حکومت می‌کند، متذکر شد: باید گام‌های بیشتر و برتری در این زمینه برداشته شود، در باب علوم انسانی و اجتماعی کارهای ارزشمندی انجام شده، اما کافی نیست، زیرا ما مبتنی بر آنچه از قرآن، حدیث، تاریخ و تفسیر داریم، زمینه کار و تلاش بسیاری در این زمینه وجود دارد.

رئیسی تاکید کرد: در حوزه فلسفه‌های سیاسی نیز، فلسفه غرب در دانشگاه‌ها و حوزه‌های ما بسیار مورد نقد قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: طی این سال‌ها در حوزه فقه و اصول، فقه تطبیقی و علم حدیث نیز به برکت انقلاب اسلامی کارهای زیادی صورت گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه تمدن اول توسط نبی مکرم اسلام با هجرت از مکه به مدینه شکل گرفت، یادآور شد: تمدن بعدی با هجرت امام رضا(ع) از مدینه به مرو شکل گرفت و وجود حجت خدا در این منطقه موحب مدنیت و تمدن شد.

رئیسی با اشاره به حدیث سلسله‌الذهب امام رضا(ع)، بیان کرد: این حدیث ترسیم تابلوی بلندی پیش‌روی همه محققان و علما و قلم به دستان بود که بدانند توحید حصن حصین الهی و شرط صیانت از آن ولایت است.

وی بیان کرد: فرصتی که برای امام رضا(ع) برای نشر و ‌گسترش معارف اسلامی ایجاد شد، فرصت بی‌بدیلی بود که به جز زمان صادقین(ع) برای هیچ‌یک از ائمه(ع) ایجاد نشد.

تولیت آستان قدس رضوی یادآور شد: تشکیل شبکه وکلا در جهان اسلام، تشکیلات مسلمانان دلداده به اهل بیت(ع) و تربیت ۳۱۸ تن شاگرد توسط امام رضا(ع) که هریک مؤلف عناوین ارزشمندی شدند و امروز به‌عنوان گنجینه در بین ما وجود دارد، از دیگر خدمات دوران حضرت رضا(ع) است.

رئیسی پاسخگویی به بیش از ۱۵ هزار مسئله و سؤال که امروز به غنوان گنجینه در اختیار حوزه و دانشگاه است را از دیگر اقدامات ارزشمند امام هشتم(ع) دانست و اضافه کرد: رساله ذهبیه، صحیفه‌الرضا و طب‌الرضا از دیگر برکات آثار تمدنی و و مدنیتی است که امام رضا(ع) در این منطقه رقم زدند. 

وی نقش امام‌زادگان و ‌چهره‌های برجسته‌ای که پیوست این هجرت از مدینه به مرو بودند را در این زمینه بسیارمؤثر دانست، با بیان اینکه نقش امام رضا(ع) در گسترش علوم اسلامی در سه ساحت علمی، فرهنگی و تمدنی، قابل بررسی است، اضافه کرد: مرحوم شیخ طوسی، شیخ طبرسی، حرعاملی و شیخ بهایی در گسترش علوم اسلامی از سفره و ‌مکتب علمی امام رضا(ع) تغذیه کردند.

تولیت آستان قدس رضوی متذکر شد: مستکبرین نمی‌خواهند مسلمانان در علم و دانش پیشرفت کنند، پیدایش تمدن غرب ریشه در تمدنی دارد که بین مسلمانان و فرهیختگان مسلمین بوده است.

رئیسی با بیان اینکه بنای مستکبرین، صهیونیسم و‌ حاکمان مزدور مورد حمایت آنها، عقب نگه داشتن مسلمان از علم و پبشرفت است، گفت: نقش این کنگره و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب در تشویق فرهیختگان به علم در جهان اسلام بسیار مؤثر است.

وی تأکید کرد: دانشگاهیان و‌ حوزویان کشور باید به پیشرفت علمی در راستای دستیابی به تمدن نوین اسلامی اهمیت دهند، چراکه آثار این تمدن کاملا نمایان شده است و‌ این نشست‌ها می‌تواند در پیشبرد آن بسیارمؤثر باشد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: