اجلاسیه مرکزی دومین کنگره ملی شهدای دانشجو با محوریت شهدای دانشجوی مدافع حرم، دوشنبه گذشته در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در این کنگره که با حضور خانواده‌های شهدای دانشجوی مدافع حرم، وزیر علوم، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، جمعی از معاونان وزارت علوم و وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه‌ها برگزار شد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شهدا را مصداق آیه شریفه «عند ربهم یرزقون» دانست که ذهن ما خاکیان از درک آن عاجز است. دکتر «منصور غلامی» افزود: کنگره شهدا این فرصت را فراهم می‌کند که در فضای دانشگاهی ذکر و نام شهدا باقی بماند و نور و توان بیشتری به خانواده دانشگاهیان منتقل کند تا چراغ راه ما باشند و از غفلت‌هایی که در هر شرایطی ممکن است بر ما حاکم شود جلوگیری شود. وی خاطرنشان کرد: ما در این کنگره شهدای دانشجو از دانشجویانی یاد می‌کنیم ‌که سنگر دانشگاه را رها کردند و برای دفاع از ناموس، مرز و بوم و اسلام جان شان را  نثار جانان و با خدا معامله کردند. غلامی افزود: شهدای دانشجو الگو و اسو‌ه‌ ایثار هستند و نام دانشجو همیشه آینده روشن و پر از امید و نشاط را با خود به همراه دارد. وی تأکید کرد: در شرایط کنونی  نیاز بیشتری به وحدت، انسجام ملی، تمسک به آموخته‌های دین اسلام و سیره معصومان و ‌پیروی از خط امام راحل و مقام معظم رهبری داریم تا این شرایط را پشت سر بگذاریم و قطعا وعده الهی و پیروزی حق است. وزیر علوم گفت: قطعا همه جوانان ما به خوبی از ظرافت و حساسیت زمانه آگاه هستند و در این برهه از زمان نیز شاهد حماسه آفرینی آنان خواهیم بود.

دانشجویان تا پای جان بر سر آرمان‌ها و اهداف خود هستند

در این مراسم، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات و فداکاری‌های شهدا و خانواده‌های آنان، شهیدان دانشجو را مایه افتخار دانشگاه و دانشگاهیان قلمداد کرد و گفت: این شهیدان از پشت میزهای خود به پشت خاکریز‌ها رفتند تا به جهان نشان دهند دانشجویان که اصیل‌ترین جزء دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند تا پای جان بر سر آرمان‌ها و اهداف خود هستند و همواره موجب افتخار برای کشور خود خواهند بود. دکتر «محمد کافی» با اشاره به این که در این دانشگاه بیش از 35 درصد کارکنان و بیش از 130 عضو هیئت علمی و 2100 دانشجو از ایثارگران و خانواده آنان هستند، برگزاری این کنگره در دانشگاه فردوسی مشهد را مایه افتخار این دانشگاه دانست و افزود: برگزاری این کنگره تا سال‌ها رایحه دل انگیز شهدا را در دانشگاه‌ها طنین‌انداز خواهد کرد و لازم است با شهیدان تجدید عهد و فضا و شرایط لازم را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و شاهد آن باشیم که روز به روز دانشجویان و جوانان این کشور مایه افتخار و سربلندی میهن خواهند بود و فضای معطر و دلنشینی را در دانشگاه ایجاد خواهند کرد.

jpgfile_19820_195837_636620092455689121

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این مراسم با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری کنگره شهدای دانشجو به ویژه دانشجویان، بسیج دانشجویی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: فرهنگ تشیع و فرهنگ علوی با یاد شهدا و ترویج یاد شهدا تا امروز خود را به این جا رسانده است. حجت‌الاسلام «محمد محمدیان» افزود: ملت ما چهلمین سال انقلابش را در حالی جشن خواهد گرفت که چهل سال، پنجه در پنجه قدرت‌های دنیا‌انداخت و همچنان مقاوم ایستاده و به راه خودش ادامه می‌دهد و نتیجه این مقاومت آن شد که آمریکا به عنوان ابرقدرت دنیا با متحدان اروپایی و منطقه‌ای‌اش گفتند، حاکمیت سوریه باید در اختیار تکفیری‌ها قرار گیرد اما شکست خوردند و این‌گونه بود که ابرقدرت دنیا نتوانست در مقابل حسینیان بایستد. دکتر «محمدجواد نیک روش» رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. همچنین، «سید حمیدرضا برقعی» از شاعران آیینی و «مجید اخشابی» از خوانندگان کشور، قطعاتی را اجرا کردند.

jpgfile_19820_195837_636620092457969010

در ادامه این مراسم از خانواده‌های شهیدان «صادق عدالت» از آذربایجان شرقی، «سعید شبان» از آذربایجان غربی، «هاشم دهقانی نیا» از اردبیل، «مرتضی زارع» از اصفهان، «محمد اینانلو» از البرز، «رسول خلیلی» از تهران، «مصطفی صدرزاده» از تهران، «محمد جاودانی» از خراسان رضوی، «حسن قاسمی دانا» از خراسان رضوی، «فیروز حمیدی زاده» از خراسان شمالی، «صالح ابو نشطان» از یمن، «سید عمار موسوی» از خوزستان، «محمد حسین حمزه» از سمنان، «حمید قاسم پور» از فارس، «عبدالصالح زارع» از قم، «علی عظیمی» از کرمان، «محسن زورقی» از گرگان، «مهدی کوچک زاده» از گیلان، «محمد حسن قاسمی» از چهارمحال و بختیاری، «علی جمشیدی» از مازندران، «حسین مشتاقی» از مازندران و «احمد عبداللطیف جار» از یمن تقدیر شد. اجرای نمایش آیینی درباره شهادت شهید قاسمی دانا و رونمایی از تعدادی از کتاب‌های منتشر شده با موضوع شهدای مدافع حرم، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: