محققان دریافتند که بازی‌های رومیزی ساده مثل شطرنج تاثیر مثبتی بر سلامت مغزی کودکان در حال رشد داشته و خلاقیت آنها را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،در این مطالعه مشخص شد که با برنامه‌ریزی بهتر والدین و اختصاص وقت برای کودکان جهت حضور در بازی‌های رومیزی نه تنها کودکان از بازی‌های مخرب رایانه‌ای فاصله می‌گیرند، بلکه چهره‌ متفاوتی از والدین خود را در جایگاه دوست مشاهده می‌کنند.

دکتر لیزا موسکنی، محقق و نویسنده کتاب « غذای مغز: دانش شگفت‌انگیز اصول تغذیه قدرت شناختی مغز »  گفت: در این کتاب صرفا تلاش شده تا تاثیر غذاها بر قدرت شناختی و تصمیم‌گیری مغز مشخص شود، اما جالب توجه‌ترین بخش این کتاب، آموزش متدهای تغذیه مغز با تکنیک‌های ساده همچون، نوشیدن آب، فعالیت‌های هوش محور و تمرکز بر بازی‌های رومیزی یا تخته‌ای است.

وی در ادامه افزود: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که حضور در بازی‌های رومیزی قدرت شناختی مغز را افزایش داده و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل را به شدت کاهش می‌دهد.

موسکنی معتقد است که مهمترین تمایز بازی‌های رومیزی مربوط به قوانین ساده، عدم وجود محدودیت زمانی و استرس ناشی از آن و تنوع سنی آن خلاصه می‌شود.

از نظر روانشناسان بهتر است که والدین در بازی‌های کودکانشان حضور یابند و سعی کنند جایگاه سرسختانه پدر و فرزندی را در طول بازی کمرنگ کرده و به کودکان بیاموزند تا با صراحت بیشتری والدین خود را در جایگاه یک دوست مشاهده کنند.

 

 

به نقل از ایسنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: