مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بافت تاریخی 8 روستای این استان امسال احیا، بازسازی و حفاظت می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، «ابوالفضل مکرمی فر» با بیان این مطلب افزود: 61 روستای تاریخی در خراسان رضوی شناسایی شده اند که 19 روستا از این تعداد ابلاغ سازمان مرکزی را برای احیا و بازسازی را دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: از مجموع روستاهای تاریخی ابلاغ شده 8 روستا امسال انتخاب شده اند که تلاش می شود با احیا بافت قدیمی آنها هویت تاریخی و ارزشمند این روستاها مورد حفاظت قرار گیرد و ماندگار شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: این روستاها بعد از احیا و بازسازی در لیست روستاهای هدف گردشگری قرار می گیرند و با توجه به تمایل و گرایش فراوان گردشگران به حضور در بافت های تاریخی شاهد رونق صنعت گردشگری روستاهای مذکور خواهیم بود.
 
وی افزود: کار مطالعاتی در این روستاها آغاز شده و به زودی حفاظت، احیا و مرمت آنها انجام و نام این روستاها با آغاز عملیات احیا و مرمت اعلام می شود.
مکرمی فر ادامه داد: نحوه مرمت و هرگونه دستکاری در معماری روستاها باید مطابق با نقشه و معاری اصلی باشد.
 
وی مهمترین آثار موجود در بافت تاریخی روستاها را خانه های تاریخی ذکر و بیان کرد: خانه های تاریخی زنجیره های به هم پیوسته و تشکیل دهنده محله ها هستند و در کنار سایر عناصر شاخص در محلات قدیمی از جمله مغازه و حمام زنجیره ای از فرهنگ و هویت مردم را نشان می دهند.
 
گفتنی است خراسان رضوی دارای هزار و 508 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: