فرمانده قرارگاه شمال شرق نزاجا گفت: دفاع مقدس قوت و قدرت بازدارندگی بسیار قوی به نظام جمهوری اسلامی ایران داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، رضا آذریان صبح امروز در صبحگاه مشترک یگان‌های نمونه نیروهای مسلح که به‌مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: امروز یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران، زنده نگاه داشتن یاد و خاطره دوران هشت سال دفاع مقدس به ویژه گرامیداشت سالروز عملیات‌های بسیار بزرگ همچون عملیات ثامن‌الائمه، بیت‌المقدس و فتح‌المبین است.

وی افزود: امروز به‌مناسبت سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر عزیز در اینجا جمع شدیم تا ارادت خودمان را به‌محضر همه شهدا به‌ویژه رزمندگان این عملیات و دفاع مقدس اعلام کنیم.

فرمانده قرارگاه شمال شرق نزاجا با تاکید بر اینکه عملیات بیت‌المقدس یکی از عملیات‌های بسیار بزرگ دوران دفاع مقدس بود، متذکر شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان این مرز و بوم به‌دنبال آن بودند که نظام نوپای جمهوری اسلامی را به‌نوعی از بین ببرند و در نهایت رژیم بعثی عراق برای نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران دست به اقدام نظامی زد.

آذریان با اشاره به اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تدابیر امام خمینی(ره) در برابر همه این تجاوزگران ایستادند و یکی پس از دیگری عملیات‌ها را انجام دادند، یادآور شد: آخرین مرحله و قسمتی که از خاک جمهوری اسلامی ایران در اختیار رژیم بعثی عراق بود و آن را به‌عنوان یک برگ برنده و یک نقطه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و حیاتی و یک

 نقطه بسیار استراتژی در اختیار داشت، خرمشهر بود.

وی اضافه کرد: رژیم بعثی عراق تلاش کرد، این بندر را به‌عنوان امتیاز سیاسی حفط کند، ولی نمی‌دانست هرکاری که انجام دهد، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همچنان که عملیات‌های دیگری را انجام داده بودند، برای پس گرفتن این منطقه، عملیات بزرگی انجام می‌دهند.

فرمانده قرارگاه شمال شرق نزاجا گفت: بنا به تدابیر حضرت امام و طرح‌ریزی‌های فرماندهان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران، این عملیات طرح‌ریزی و در تاریخ ۶۱/۰۲/۱۰ در ایام ماه پر خیر و برکت رجب به نام حضرت علی بن ابی طالب(ع) این عملیات شروع شد و در چهار مرحله این عملیات اجرا و در مرحله چهارم این عملیات منجر به آزادسازی خرمشهر شد.

آذریان با اشاره به تلاش رژیم بعثی عراق برای حفظ خرمشهر، بیان کرد: صدام گفته بود، اگر ایران خرمشهر را بگیرد، من کلید بصره را به ایرانیان می‌دهم.

وی ادامه داد: تفکر صدام غلط بود و فکر می‌کرد فقط تجهیزات و نیروی انسانی قوی می‌تواند خرمشهر را حفظ کند، نمی‌دانست که اگر امام راحل فرمان دهد، خرمشهر هم آزاد می‌شود.

فرمانده قرارگاه شمال شرق نزاجا آزادسازی خرمشهر را پس از ۵۷۸ روز و ۱۹ ماه در اسارت ارتش بعثی را برگ زرین دیگری در دوران دفاع مقدس دانست و تشریح کرد: رسانه‌های غربی بعد از این عملیات، گفته بودند که تلاش عراق برای گرفتن خرمشهر ۵ هفته طول کشیده بود، اما رزمندگان جمهوری اسلامی ایران در کمتر از دو روز خرمشهر را پس گرفتند، این مسئله با وحدت، انسجام، تدابیر و رهنمودهای حضرت امام(ره) محقق شد.

آذریان گفت: آمریکایی‌ها هم بعد از این پیروزی گفتند، اگر هر تغییری در منطقه به‌وجود بیاید، ماهم بی‌تفاوت نمی‌مانیم، آمریکا بداند این رزمندگان دوران دفاع مقدس همچنان از مرزهای جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنند.

وی اضافه کرد: دفاع مقدس قوت و قدرت بازدارندگی بسیار قوی به نظام جمهوری اسلامی ایران داد و نیروهای مسلح همچنان قرص و محکم با قدرت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران با تجربیات هشت سال دفاع مقدس دفاع کرده، و بر توان نظامی و قدرت دفاعی خود روز به‌روز می‌افزایند و گوش به فرمان فرماندهی معظم کل قوا می‌کنند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: