یکی از بزرگ ترین مشکلات مشهد مقدس محوریت ناپذیری گروه های فعال در این شهر است. مجموعه های بسیاری در مشهد در حال فعالیت هستند که هر کدام به تنهایی فعالیت های مهم و قابل تاملی را انجام داده‌اند.

گروه فرهنگی ثامن پرس: مشهد را اگر به عنوان مهم ترین شهر موثر در وضعیت فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی کشور ندانیم بدون شک جزء سه شهر دارای بیشترین تاثیر در تمام موارد ذکر شده در سطح کشور است.

بیش از یک ماه قبل در جلسه‌ای که در یکی از اندیشکده‌های سطح شهر برگزار شده بود و پیرامون مساله اقتصاد زیارت و تغییرات سال های اخیر مشهد بحث می شد، حجت الاسلام بحرینی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری جالب، مشهد را «شهر تحول آفرین» نامید. استدلال جالبی هم البته پشت این حرف وجود داشت و آن اینکه مشهد در طول سال پذیرای چیزی در حدود بیست و پنج میلیون زائر است و نیز زوار به این سفر به چشم یک سفر معنوی و سفری مقدمه تغییرات برای آنها خواهد بود نگاه می‌کنند. بنابراین مشهد می‌تواند و باید مبدا تحولات باشد.

اما بحث اساسی در آنجایی شروع می‌شود که با قبول این پیش فرض که مشهد بایستی مبدا تحولات در کشور باشد چه مکان و یا محور و یا دستگاهی می‌تواند منبع این تحول آفرینی باشد.

فعالان فرهنگی و بزرگان شهر رمز بقای فرهنگ مشهد

پاسخ این سوال را بایستی در مشهدیت مشهد دید. به واقع آن چیزی که سبب بوجود آمدن این شهر شده است همان محل شهادت علی ابن موسی الرضا بودن است. حال اگر بناست چیزی در مشهد محور تحول آفرینی باشد باید انتظار داشت یا مجموعه حرم رضوی باشد و یا اقلا مجموعه هایی حول این محور باشند.

محور ناپذیری ـ محور گریزی!

متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلات مشهد مقدس محوریت ناپذیری گروه های فعال در این شهر است. مجموعه های بسیاری در مشهد در حال فعالیت هستند که هر کدام به تنهایی فعالیت های مهم و قابل تاملی را انجام داده‌اند. اما وقتی پای صحبت هر کدام از آنها می نشینی ترسی خاص از پذیرفتن یک محور و یا راس برای مجموعه شان به چشم می خورد.

استدلالی به نظر منطقی هم پشت این موضع گیری وجود دارد و آن این است که مجموعه‌های بزرگ تر به دنبال تملک جریانات و مجموعه‌های کوچک ترند.

اما آنچه که در فضای واقعی مشهد به چشم می خورد وجود شخصیت هایی گران بها مانند نماینده ولی فقیه در استان و تولیت آستان قدس رضوی و همچنین خود مجموعه آستان قدس است که ضمن دارای شانیت بالا احتمالا علاقه و نیازی به تملک جریانات فرهنگی دیگر را ندارند.

 

نتیجه گیری

به نظر می‌رسد آن چیزی که می‌تواند فضای شهر مشهد را به سمت تحول آفرینی انقلابی سوق دهد همانا داشتن محوری مناسب برای فعالیت ها و گروه ها و افراد انقلابی در این شهر است و این مهم با کمی شفاف سازی و کلان بینی از سمت بزرگان شهر و همچنین تغییر دیدگاه های فعالین و گروه های فرهنگی مشهد مقدس بوجود خواهد آمد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: