مردم مشهد و خراسان رضوی در حالی به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند که قیمت برخی از اقلام خوراکی بسیار بالا رفته و این گرانی همچنان ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، بالا رفتن قیمت مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی یکی از مواردی است که در ماه مبارک رمضان همواره سبب ایجاد نگانی برای مردم می‌شود.

امسال هم ماه مبارک رمضان با برخی از تلاطم‌ها و التهابات بازار همراه شده و سبب شده که برخی از کالاهای اساسی قیمت بسیار بالاتری نسبت به سال قبل داشته و اعتراضات زیادی مبنی بر غیرمعقول بودن افزایشات قیمت اقلام خوراکی به دست خبرنگار خبرگزاری تسنیم در خراسان رضوی رسیده است.

گوشت 64 هزار تومانی

فرزانه ر. یکی از شهروندان مشهدی است که در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: امروز گوشت را به قیمت کیلویی 64 هزار تومان خریداری کردم نمی‌دانم مردم چگونه می‌توانند نیازهای پروتئینی بدن خودرا با این قیمت‌ها رفع کنند.

وی بیان می‌کند: اگر یک خانواده 4 نفره عادی هر کدام در ماه 1 کیلو هم گوشت بخواهند مصرف کنند بیش از 250 هزار تومان هزینه فقط گوشت آنها می‌شود و این مسئله به هیچ عنوان منطقی و منصفانه نیست.

افزایش قیمت در همه مواد غذایی

مصطفی ق. دیگر شهروند مشهدی است که در این زمینه می‌گوید: همه اقلام نسبت به قبل از ماه مبارک رمضان گران شده‌اند و علت آن هم از دیدگاه بنده کم لطفی برخی از کسبه است.

وی ادامه می‌دهد: در ماه‌های عادی سال قیمت هندوانه کیلویی 400 تومان است که حالا به بیش از 1500 تومان و یا گاهی 2000 تومان رسیده و این عین کم لطفی در حق مردم است.

گرانفروشی کسبه 

علی باخرد معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این زمینه می‌گوید: واقع مطلب این است که متأ‌سفانه ما شاهد گرانفروشی در برخی از واحدهای توزیعی خرد هستیم اما از منظر تأمین کالاهای مورد نیاز مردم مشکلی وجود ندارد.

وی بیان می‌کند: دولت برای واردات کالاهای وارداتی علاوه بر ارز دولتی 400 تومان هم یارانه پرداخت می‌کند و به همین علت هیچ بهانه‌ای برای بالا بردن قیمت وجود ندارد.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه می‌دهد: البته در برخی از کالاها مانند میوه و تره‌بار مسئله عرضه و تقاضا نیز وجود دارد به عنوان مثال در همین چند روز اخیر میوه و تره‌بار به علت اعتصاب رانندگان کامیون‌ها به اندازه مورد نیاز به شهر مشهد نمی‌رسید و بنا به قاعده عرضه و تقاضا قیمت آن بالا رفته بود.

باخرد با اشاره به افزایش قیمت گوشت و مرغ خاطرنشان می‌کند: مرغ و گوشت قیمت مصوب دقیقی ندارد اما دولت برای این موارد طرح‌هایی را در نظر گرفته به عنوان مثال در خراسان رضوی طرح‌هایی برای تعدیل قیمت گوشت در نظر گرفته شده که توزیع گوشت قرمز منجمد و گوشت گرم استرالیایی از جمله آنها است.

وی تأکید می‌کند: همچنین چند طرح دیگر هم برای تعدیل قیمت گوشت در دست اجرا است و امید می‌رود تا پیش از پایان ماه مبارک رمضان قیمت گوشت به حالت عادی خود بازگردد.

برخورد بدون اغماض با متخلفان 

حمیدرضا کریم مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز در این زمینه می‌گوید: ما طرح ضیافت را برای نظارت بر بازار در ماه مبارک رمضان از 22 اردیبهشت ماه امسال آغاز کرده‌ایم و نظارت‌ها همچنان ادامه دارد.

وی بیان می‌کند: متأسفانه امسال پیش از ماه مبارک رمضان نوعی جو روانی به وجود آمد و برخی از کسبه نااخلاقی‌هایی را انجام دادند و قیمت تعدادی از کالاها بسیار بالا رفت.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی تأکید میکند: برای اینکه با این آشفتگی‌ها در بازار مبارزه شود تمام سازمان‌های نظارتی از جمله تعزیرات، صنعت، معدن و تجارت، علوم پزشکی و سایر نهادهایی از این قبیل وارد کار شده و یک کار  فراسازمانی را انجام می‌دهند تا با کسبه متخلف برخورد شود.

کریم خاطرنشان می‌کند: متأسفانه هم اکنون با اینکه گرانی وجود ندارد یعنی از نظر نهادهای نظارتی هیچ کالایی نباید افزایش قیمت داشته باشد اما برخی از کسبه گرانفروشی می‌کنند و حتی برخی کالاهای خود را احتکار می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: هیچ گونه اغماضی با فروشندگان متخلف صورت نگرفته و خود مردم هم باید با این افراد مبارزه کنند.

مدیرکل تعزیرات خراسان رضوی با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز، تصریح می‌کند: کمیته تنظیم بازار در این حوزه وارد عمل شده و با واردات گوشت گرم استرالیایی و سایر راهکارها سعی در کاهش قیمت این محصول داشته است.

داستان افزایش قیمت کالاهای اساسی هر ساله در ابتدای ماه مبارک رمضان تکرار شده و هیچ کار اساسی نیز برای آن انجام نمی‌شود.

متأسفانه در این بین تنها مردم و مصرف کنندگان هستند که دچار زیان شده و در ماه ضیافت الهی باید به فکر تهیه مایحتاج خود بوده و دغدغه آن را داشته باشند.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: