استاندار خراسان رضوی گفت: بخش حمل و نقل باری استان در زمان مشکلاتی که در صنف کامیونداران به وجود آمده بود، تحت تاثیر فضای ایجاد شده قرار نگرفت و روزانه به طور متوسط هفت هزار تردد کامیون در استان انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علیرضا رشیدیان، پنجشنبه در حاشیه بازدید از واحد تولیدی 'صنایع پخت نان مشهد' در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حتی در اوج مشکلات مربوط به صنف کامیون داران، روزانه بیش از چهار هزار کامیون و تریلی در جاده های استان تردد می کردند.

وی بیان کرد: تاثیر اعتراض کامیون داران بر افزایش قیمتهای کالاها اجتناب ناپذیر است و همین افزایش قیمت کالاها در افزایش قیمت تمام شده تولید نیز اثر می گذارد و در نهایت خود کامیون داران در جایگاه مصرف کنندگان متضرر می شوند.

وی اظهار کرد: هر سال یک رشد منطقی متناسب با نرخ تورم در قیمت کالاها به وجود می آید که البته این رشد قیمت در سالهای اخیر به وجود نیامد و هم اینک روی هم انباشته شده و در کنار تاثیر اعتراض کامیون داران، قیمت کالا را افزایش چشمگیری داده است.

استاندار خراسان رضوی گفت: با تصمیم گیری اخیر دولت، امیدواریم با بررسی با برخی عوامل تشکیل دهنده قیمتها بتوانیم آنها را در سطح بازار متعادل کنیم.

رشیدیان در ادامه با اشاره به واحد صنعتی 'صنایع پخت نان مشهد' گفت: این واحد دارای بخش تحقیق و توسعه است که فرآیند فعالیت آن به فعالیت های دانشگاهی بسیار نزدیک است در نتیجه ماشین آلاتی که برای پخت نان تولید می کند، نه تنها در داخل کشور مصرف دارد بلکه به اقصی نقاط دنیا صادر می شود.

وی بیان کرد: امسال دولت این مصوبه را به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد که محصولات داخلی را برای مصارف اداری استفاده کنند و محصولات خارجی در مصارف این دستگاه ها حذف شود لذا در این ارتباط دولت پرداخت تسهیلات و حمایت از واحدهایی که از تولیدات داخلی استفاده می کنند را در دستور کار قرار داده است.

استاندار خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد که با سیاست های اتخاذ شده بتوان در راستای عمل به شعار سال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' هم در خرید و حمایت از واحدهای تولیدی و بهره گیری از محصولات آنها، هم در ارتباط با دادن تسهیلات برای توسعه و ارتقای کیفیت تولیدات و هم در بحث بهره وری ماشین آلات برای کاهش هزینه های تمام شده تولید فعالیت موثری انجام داد تا تولیدات داخلی نه تنها برای بازارهای داخلی بلکه برای بازارهای خارجی نیز بتوانند قدرت رقابت خود را افزایش دهند.

رشیدیان اظهار کرد: در 2 ماهه اخیر با سیاست ارزی دولت نه تنها واردات و صادرات کالا در خراسان رضوی کاهش نیافت بلکه افزایش نیز یافته است و هم اینک تامین ارز 4200 تومانی برای کلیه واردات و ثبت سفارش ها در حال انجام است.

وی اضافه کرد: هم اینک در تلاش برای رفع اشکالات طرح اختصاص ارز 4200 تومانی هستیم زیرا این طرح هنوز برای برخی حوزه ها کامل نیست و چون هنوز کار تصمیم گیری در کلان کشور برای تامین ارز ادامه دارد، می توان اشکالات را برطرف کرد.

وی بیان کرد: هم اینک هیچ مشکلی در تامین ارز برای بخش صادرات و واردات در استان وجود ندارد و بانکها نیز در گشایش اعتبارات و ثبت سفارش های مردم به خوبی عمل کرده اند.

استاندار خراسان رضوی گفت: در خصوص برخی حوزه ها که تامین ارز آنها به مشکل برخورده، در حال مکاتبه برای رفه اشکالات هستیم.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: