یک شاعر خراسانی گفت: مقام معظم رهبری به اشعار رجزگونه که به مسئله غیرت ایرانی می‌پردازد، توجه و تفقد بسیاری دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) تبدیل به سنتی چندین ساله شده و شاعران زیادی هر ساله برای حضور در این مراسم لحظه شماری می‌کنند.

دیار خراسان و مشهدمقدس از دیرباز مهد پرورش و تربیت شعرای بزرگی بوده که در عین جوانی بسیار نیز خوش استعداد و خوش قریحه هستند و معمولا هرساله در محضر رهبر معظم انقلاب نیز توفیق پیدا می‌کنند به شعرخوانی بپردازند.

امسال نیز جواد اسلامی که اصالتا متعلق به دیار چناران در خراسان رضوی است و به گفته خودش دست پرورده اساتید و شعرای بزرگی در حوزه هنری خراسان رضوی است به شعرخوانی در محضر رهبر معظم انقلاب پرداخت. شعری با محوریت آل سعود و شعری که خود اسلامی آن را رجزخوانی می‌نامد و معتقد است مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر به این قبیل شعرسرایی تفقد زیادی داشته‌اند.

با این شاعر خراسانی دقایقی در مورد شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری و این تجربه ناب صحبت کردیم که مشروح آن به شرح زیر است:

تسنیم: به عنوان سوال نخست از آغاز ورود خود به عرصه شعر بگوئید و اینکه این عرصه را از چه زمانی و از کجا آغاز کردید؟

اسلامی: بنده در  دهه 70 در حوزه هنری خراسان رضوی در جلسات شعرخوانی حضور یافتم و اساتیدی مانند استاد "امیری اسفندقه " ، محمد کاظم کاظمی و همچنین استاد محدثی خراسانی در این جلسات حضور داشتند و در محضر این اساتید تلمذ کرده‌ام. اگر امروز چیزی یاد گرفته‌ام ناشی از این بوده که این اساتید دست بنده را گرفته‌ و در مسیری قرار داده اند هر چه دارم نیز از اهل بیت(ع) و همین اساتید بزرگوار است. امروز حدود 40 سال سن دارم و از 15 سالگی با جلسات شعرخوانی حوزه هنری مانوس بودم و در تمامی جلسات شعرخوانی حوزه هنری استان حضور داشتم.

تسنیم: ویژگی بارز اشعار شما این است که در آنها عمدتا به مسائل روز پرداخته‌اید. در مورد این مسئله نیز توضیح دهید که چگونه این وادی را انتخاب کردید؟

اسلامی: معتقدم مدح در اشعار نمود زیادی داشته است اما به حرب و رجز کمتر پرداخته شده است؛ برای مثال در یک دوره تاریخی مانند دوره بنی عباس ما به مدح ائمه اطهار(ع) بسیار نیاز داشتیم و این مسئله مربوط به آن بازه تاریخی است.

در مقابل به نظر بنده امروز نیازمند اشعاری هستیم که در آن به هجو دشمن پرداخته شود و در این سال ها تلاش داشتم در این حوزه ورود کنم, در واقع از همان سال‌های ابتدایی دهه 70 این نوع شعر را دنبال کردم.

معتقدم در این قضیه و به دلیل شرایطی که وجود دارد باید موضع خود را انتخاب کنیم و در مسیر آن قدم برداریم. برای مثال امروز مسائل عربستان و وهابیت بسیار برجسته است و کارها و اشعاری در این زمینه داشته‌ام اما شروع این مسئله از همان دهه 70 بوده و در این سال‌ها در زمینه مسائل دنیای امروز کار کرده‌ام.

تسنیم: بنابراین جنس اشعار شما عمدتا رجز است و همین نوع شعر را در محضر مقام معظم رهبری نیز ارائه کردید. چرا معتقد هستید که این سبک امروز باید بیشتر رواج داشته باشد؟

اسلامی: بله؛ جنس اشعار بنده بیشتر رجز است؛ شعر عاشقانه جایگاه خود را دارد اما امروز جنگ؛ جنگ فرهنگی و اقتصادی است و فرزندان ما  متاسفانه هنرمندان هالیوود را بیشتر می‌شناسند از این رو باید در قضیه جنگ فرهنگی فعال باشیم.وقتی یک فوتبالیست عرب گل می‌زند گزارشگر عرب می‌گوید ما کسانی هستیم که در می‌شکنیم و یا دروازه می‌شکنیم و اشاره به قضیه کوچه بنی هاشم دارد و ما نیز در شعر باید در قبال این مسائل و موضع‌گیری آنها، موضع داشته باشیم و نباید از کنار این مسائل با بی تفاوتی رد شویم و بی‌تفاوت باشیم.

تسنیم: بنابراین برای شاعر امروز نوعی تعهد اجتماعی نیز قائل هستید و معتقدید شاعر باید به این مسئله ورود داشته باشد.

اسلامی: بله. قطعا.وظیفه شاعر امروز با شاعر گذشته تفاوت دارد. اگر شهید مدافع حرم ما با سیمایی آرام نبرد می‌کند ما(شاعران) باید این خشم مقدس را در شعر خود بیان کنیم و شاعران ما باید این خصلت را داشته باشند. البته خودم غزلسرا نیز هستم اما گاه فکر می‌کنم باید سراغ رجز رفت.

تسنیم: رویکرد مقام معظم رهبری در حوزه اشعار رجز چگونه است و با توجه به شعرخوانی اخیر اقبال ایشان نسبت به این قبیل اشعار چیست؟

اسلامی: گمان می کنم که مقام معظم رهبری با شعر رجز موافق هستند. ایشان در سال های گذشته فرموده بودند به این گونه اشعار رجزگونه که غیرت ایرانی را نشان دهد نیاز داریم. آنچه ما را توانمند ساخته روحیه عاشورایی و غیرت است و این بسیار مورد پسند مقام معظم رهبری است. مقام معظم رهبری در پاسخ غربی‌ها فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و این را شعرای ما باید بلند فریاد بزنند و باید این فرموده را در اشعار خود نشان دهند.

مردم ما نگاه خوبی به برخی کشورهایی که داعیه اسلام دارند، ندارند زیرا آنها بعضا منافق هستند و مقام معظم رهبری شعرگویی در این حوزه را بسیار می پسندند

تسنیم: در جلسه اخیری که خدمت مقام معظم رهبری بودید مشخصا در مورد شعری که خواندید و یا اقبال رهبری به این قبیل شعر فرمایش و تفقد خاصی از سوی ایشان مطرح شد؟

اسلامی: بله. بعد از جلسه خدمت ایشان رسیدم و عرض کردم این راه را چگونه ادامه دهیم و ایشان فرمودند محکم. رجز سابقه تاریخی دارد و معنایش این است که ما ذلت نمی‌پذیریم و این‌ها همیشه در جریان بوده و در سال‌های اخیر این‌ها در اشعار ما به ویژه اشعار سبک خراسانی باید نمود داشته باشد و مقام معظم رهبری این را پسندیدند البته شعر بنده مشخصا رجزخوانی در مورد آل سعود بود.

در مجموع، دیدار اخیر شعرای سراسر کشور با مقام معظم رهبری، دیدار بسیار خوبی بود و تفاوتش نیز این بود که در این دیدارها سال به سال گزینش‌ها به نحوی است که از استان‌های بیشتری شعرا حاضر می‌شوند و به نظرم شعرای جوان باید بیشتر حضور یابند. در 25 سال اخیر نخستین باری بود که خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و ان‌شاء الله این راه را با قدرت ادامه می‌دهم.

سروده اسلامی که در محضر امام خامنه ای قرائت شد، به شرح زیر است:

سروده‌ای قرائت کرد که به این شرح است:

بگذار بگویم که نگیرند به بازی

تیغ سخنم را دله دزدان حجازی

ما مژده پیکان رسولیم به سلمان

ما حافظ و خیام و خراسانی و رازی

اما تو چه داری که به جز فتنه ببافی

اما تو چه داری که به جز فرقه بسازی

شیریم و نمک خورده اولاد پیامبر

ما را نه نگاهی است به شاهان نه نیازی

ما راست درفشی که نه شرقی و نه غربی

نه زنگی و رومی و نه تورانی و تازی

حاشا که نشینیم و تو در خطه رستم

بر گرده یاران علی اسب بتازی

اسکندر و ضحاک بگو خشم بگیرند

کی سحر شود کاوه در این شعبده بازی

ما کرد و لر و ترک و بلوچیم برادر

حاشا که بر این ملک کنی دست درازی

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: