هوای مشهد روز گذشته در وضعیت ناسالم قرار گرفت؛ وضعیتی که اگرچه برای گروه های حساس نامساعد بود اما نسبت به دو روز قبل از آن (چهار شنبه و پنج شنبه) که کیفیت هوا به بی سابقه ترین شرایط آلودگی رسیده بود، بهبود یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، اگرچه مصوبات کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوا از جمله ممنوعیت تردد خودروهای پلاک زوج در روز پنج شنبه به طور کامل در مشهد اجرایی نشد، اما مسئولان مربوط، این تصمیمات را در بهبود وضعیت هوای مشهد موثر می دانند.

جریمه دستی و دوربینی برای 26 هزار خودرو

ممنوعیت تردد خودروهای پلاک زوج در روز پنج شنبه از در منزل، از جمله مصوبات مهم این کارگروه بود که گزارش های میدانی خبرنگاران خراسان رضوی حکایت از آن دارد که متاسفانه بسیاری از شهروندان این مصوبه را نادیده گرفتند و رعایت نکردند. هرچند که ممکن است تصمیم گیری دیر هنگام کارگروه و اطلاع رسانی ضعیف نیز در همراهی نکردن شهروندان نقش داشته باشد. با وجود این بر اساس اعلام پلیس راهور، در روز پنج شنبه بیش از 26 هزار جریمه برای خودروهای پلاک زوج از طریق دوربین های ترافیکی و نیروهای پلیس راهور ثبت شده است ( از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعد از ظهر روز پنج شنبه گذشته). جانشین رئیس پلیس راهور مشهد درباره اجرایی شدن ممنوعیت تردد در روز پنج شنبه می گوید:26 هزار و 450 خودرو در روز پنج شنبه از طریق دوربین ها و ماموران جریمه شدند. سرهنگ «حسنعلی امامی» با اشاره به این که جریمه این تخلف 20 هزار تومان است، می افزاید: در روز چهارشنبه نیز بیش از چهار هزار جریمه برای خودروهای پلاک فرد که وارد محدوده ترافیکی اطراف حرم مطهر رضوی شده بودند، ثبت شد. وی تاکید می کند: دوربین های کنترل ترافیکی مشهد توانایی تشخیص پلاک و اجرای قانون طرح زوج و فرد را دارد و برنامه ثبت این تخلف در آن ها تعریف شده است.

کاهش چشمگیر ترافیک در بولوارهای قرنی، احمدآباد و ملک آباد

جانشین رئیس پلیس راهور مشهد ادامه می دهد: تمرکز بیشتر برای اعمال قانون این تخلف، در هسته مرکزی شهر بوده که معابر شلوغ و پر تراکم را شامل می شود، طبیعتا در نقاطی مانند کمربندی اطراف مشهد به دلیل آن که مشکل ترافیکی چندانی ایجاد نمی کرد، حساسیت زیادی به خرج ندادیم. از سوی دیگر چون تعداد نیروهای پلیس راهور محدود است، قطعا نمی توانستیم تمام هسته های ترافیکی مشهد را پوشش بدهیم. سرهنگ امامی با اشاره به کاهش حجم ترافیک با اجرای این مصوبه تاکید می کند: تردید نکنید که این طرح در کاهش ترافیک موثر بود و در مسیرهای پر ترددی مانند بولوار قرنی، احمدآباد و ملک آباد به طور چشمگیری از حجم ترافیک کاسته شد، حتی در خیابان امام خمینی (ره) نیز با این که همیشه گره ترافیکی داشتیم روز پنج شنبه با این معضل مواجه نبودیم.

نتیجه منفی مصوبه خوب دانشگاه

دانشگاه فردوسی مشهد هم برای روز پنج شنبه، مصوبه خوبی داشت که البته با موفقیت همراه نبود. این دانشگاه اعلام کرده بود، تردد خودرو در این دانشگاه در روز پنج شنبه ممنوع است. اگر چه هدف از این مصوبه این بود که دانشگاهیان بدون خودروی شخصی راهی دانشگاه شوند و از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند، اما در این روز محدوده این دانشگاه در حاشیه بولوار وکیل آباد، مملو از خودروهای پارک شده ای بود که نشان می داد برخی دانشگاهیان، از منزل تا دانشگاه را با خودرو طی کرده و به دلیل ممنوعیت ورود به دانشگاه، خودروها را در حاشیه بولوار پارک کرده اند!

هدف اصلی مصوبات، مراقبت از سلامت مردم

مدیر کل محیط زیست استان در پاسخ به این سوال که «آیا مصوبات کارگروه در کاهش میزان آلودگی هوای مشهد موثر بوده و خواسته ها را برآورده کرده است؟» می گوید: به هر حال کارگروه باید مصوبه داشته باشد و مصوبات برابر نظرات کارشناسانه بوده و هست، تمام آن ها نیز اجرایی شده است و به نظر ما همین اقدامات را باید انجام می دادیم. حمید صالحی یادآور می شود: کنترل آلودگی هوا در شرایطی که منشأ آن در داخل شهر است، با شرایطی که منشأ آلودگی خارج از شهر است یکسان نیست؛ اگر هم یکسان باشد، آثار و نتایج آن متفاوت است، هدف اصلی ما از این اقدامات و مصوبات این بود که مردم کمتر در معرض آلودگی های ناشی از ذرات گرد و غبار قرار بگیرند که موثر هم بود اما این که این گرد و غبار با اقدامات ما کمتر شده باشد و به طور ملموس آن را احساس کنیم، نیاز به تفسیر بیشتری دارد.

پیگیری گرد و غبار مشهد در وزارت خارجه

وی ادامه می دهد: منشأ گرد و غبار در مشهد صحرای قره قوم ترکمنستان بود که به همین دلیل، مباحث مربوط به گرد و غبارهای ناشی از کانون های قره قوم و هرات را از طریق وزارت خارجه پیگیری می کنیم که طبیعتا این موضوع در درازمدت به سرانجام می رسد. صالحی می افزاید: خوشبختانه میزان گرد و غبار از پنج شنبه شب کاهش پیدا کرده است و امیدواریم امروز (شنبه) کیفیت هوای مشهد به حالت عادی برسد.

بارش باران و تداوم ریزگردها

رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در گفت وگو با خراسان رضوی، تازه ترین پیش بینی ها را درباره وضعیت هوا و ماندگاری گرد و غبار روزهای اخیر تشریح کرد. «یحیی قائنی پور» در این باره گفت: روز جمعه نیز شاهد گرد و خاک در هوای مشهد بودیم اما با بارشی که برای امروز پیش بینی شده است انتظار داریم به تدریج از شدت ریزگردها کاسته شود، هرچند یک شنبه سرعت باد در استان افزایش می یابد و بار دیگر شاهد گرد و خاک خواهیم بود. وی ادامه داد: بر اساس نقشه های پیش بینی هواشناسی، در شمال استان بارش باران را خواهیم داشت و شاید در مشهد هم بارش رخ دهد. وی می افزاید: برای برخی نقاط نیمه شمالی، بارش توام با وزش باد نسبتا شدید و احتمال تگرگ را پیش بینی کرده ایم که تا یک شنبه در سطح استان ادامه خواهد داشت.

انتقال 411 مشهدی به بیمارستان در اثر آلودگی شدید هوا

رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طی چهار روز مداوم آلودگی هوای بی سابقه سال های اخیر مشهد، به 429 بیمار قلبی و تنفسی در اورژانس مشهد امداد رسانی شد که 18 نفر سرپایی درمان و 222 بیمارقلبی و عروقی و 189 نفر بیمار تنفسی به بیمارستان های شهر منتقل شدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران بر اساس آمار اعلامی، تعداد بیماران قلبی-عروقی و تنفسی که از طریق اورژانس مشهد به بیمارستان های شهر منتقل شدند، به طور جداگانه در تاریخ 6خرداد 65 بیمارقلبی- عروقی و 49 بیمار تنفسی، در تاریخ 7خرداد 67 بیمارقلبی- عروقی و 35 بیمار تنفسی، در تاریخ 8خرداد 65 بیمارقلبی- عروقی و 36 بیمارتنفسی و در تاریخ 9خرداد 70 بیمارقلبی-عروقی و 42 نفر بیمار تنفسی بود.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: