مدیر کل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی از تشکیل ۵١هزار پرونده مربوط به نزاع منجر به جرح و فوت ۴٧نفر در سطح این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دکتر سید آریا حجازی در تشریح جزئیات این خبر بیان کرد: با توجه به اطلاعات به دست آمده در سال گذشته کارشناسان این حوزه در قسمت معاینات ،به رسیدگی بیش از ٨٠هزار پرونده پرداخته‌اند که حجم زیادی از این پرونده‌ها به نزاع تعلق داشته است.

وی تصریح کرد: بر اساس این آمار‌ها در یک سال گذشته تعداد ۵١هزار‌و ۴۴٣پرونده مربوط به نزاع در مراکز مختلف این اداره کل در سطح استان تشکیل شده که با توجه به این حجم از پرونده‌ها متأسفانه نزاع، بیشترین میزان رسیدگی در قسمت معاینات این اداره کل در سال ٩۶‌را به خود اختصاص داده است.

حجازی با اشاره به دامنه گسترده خدمات اداره کل پزشکی قانونی، افزود: رتبه دوم پرونده‌های تشکیل شده در این اداره کل و نیز رسیدگی به آن‌ها مربوط به پرونده‌های معاینه تصادفات جرحی است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی اظهار کرد: امروز سهم مهمی از مأموریت‌های ما در پزشکی قانونی، معاینات اختصاصی می‌باشد که ریشه پیگیری قضایی دارند و معمولا با در‌خواست مقام قضایی پرونده جهت بررسی کارشناسی در قسمت معاینات تشکیل می‌شود.

کاهش قربانیان گاز گرفتگی

وی در ادامه به میزان فوت‌شدگان با گاز سمی منوکسید‌کربن در استان اشاره کرد و گفت: طبق آمار‌های کسب‌شده تعداد قربانیان خفگی به وسیله گاز مونوکسیدکربن طی سال ٩۶نسبت به آمار مشابه سال ٩۵‌کاهش داشته است.

حجازی افزود: از ابتدای فروردین ماه سال گذشته تا پایان اسفند تعداد تلفات ناشی از استنشاق گاز CO حدود ۴٧‌نفر بوده است که ٣٠‌نفر از این میزان مرد و ١٧‌نفر زن بوده‌اند و این در‌حالی است که آمار فوق در سال ٩۵‌حدود ۶١ مورد فوتی بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی با تأکید بر رعایت هرچه بهتر نکات ایمنی توسط شهروندان، بیان کرد: آمار قربانیان مرگ‌های خاموش فقط مختص زمستان نیست و رعایت نکات ایمنی در همه ایام سال الزامی می‌باشد.

وی ادامه داد: سردرد،احساس سنگینی ،گیجی، تهوع، استفراغ و سوزش شدید در ناحیه چشم ،گلو و درد در قفسه سینه از مهم‌ترین علائم مسمومیت و گازگرفتگی با مونواکسید کربن است رسانده شوند.که افراد مسموم شده بلافاصله باید به مرکز درمانی مراجعه کنند.  

 

 

به نقل از شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: